YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP’nin İçişleri'nden yanıt bekleyen soruları
BBP: Kazaya ilişkin bazı konular halen aydınlatılmadı
BBP’nin İçişleri'nden yanıt bekleyen soruları
19 Nisan 2009 / 10:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Büyük Birlik Partisi yöneticileri, genel başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin bazı soru işaretlerine İçişleri Bakanlığı ve yetkili kurumlardan yanıt istedi.


BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindeki 5 kişiyi taşıyan helikopterin düşmesinin ardından arama-kurtarma çalışmalarında bir çok aksaklıklar yaşandığını, yapılanların takipçisi olacaklarını ve hesap soracaklarını söyledi.


Şanverdi, parti genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici ile düzenlediği basın toplantısında, kazaya ilişkin bazı konuların halen aydınlatılmadığını iddia etti.


Pilotun kuleyle yaptığı görüşme kayıtlarının açıklanmasını istiyyen Şanverdi, helikopterin hareketlerini kaydeden GPS cihazına ait hafıza kartına hala ulaşılamadığına dikkat çekti.


15 maddelik raporda, kazanın ardından Yazıcıoğlu'nun yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı bilgisini veren Kayseri Valisi'nin, bu bilgiyi kimden aldığının da açıklanması istendi.


Raporda ayrıca, terörle mücadelede kullanılan insan vücut ısısına duyarlı uçakların neden arama çalışmalarında kullanılmadığı soruldu.


BBP’nin kazayla ilgili saptamaları ve yanıt beklediği sorular şöyle:


— Kazaya ilişkin ön rapor hazırlayan Alman kaza kırım ekibinin raporu kesin hükme varmak için yeterli değil. Ön rapor hadisenin ne yüzde 100 sabotaj ne de yüzde 100 sabotaj olmadığını belirtmektedir.


— Helikopterin yakıt ikmali yaptığı Kahramanmaraş Havaalanı'ndaki güvenlik kameralarının kayıtlarından helikopter ve pilot hareketlerinin incelenmesi, helikopterin kule ile yaptığı görüşmelerin kayıtlarının alınması.


— Kazanın ardından ‘'helikopterin bulunduğu, Yazıcıoğlu'nun hastaneye sevk edildiği" yönünde kamuoyuna açıklama yapan kamu görevlisinin bu bilgiyi kimden aldığını, bölgeye neden kazanın olduğu gün seyyar baz istasyonu gönderilmediğini ve enkazın bulunmasında neden uydu fotoğraflarından, görüntülerinden yararlanılmadığını.


— Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün helikopterde bulunmadığını söylediği GPS aletinin Alman ekibi tarafından bulunduğu ancak aletin hafıza kartına ulaşılamadığı iddiası.


— Kaza sonrası oluşturulan Başbakanlık Kriz Merkezi’nden sözlü olarak talep edilen zincirli kar traktörlerinin ilk gün araziye sevk edilmemesi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün kötü hava şartlarına rağmen VIP yolcusu bulunan helikoptere uçuş izni vermesinin nedenlerinin araştırılması.


— Enkazın kaldırılmaması ve korunması için içişleri ve ulaştırma bakanları ile görüşüldü. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne resmi başvuru yapıldı. Buna rağmen helikopterin kokpit ve ELT cihazı Ankara'ya getirildi, Alman ekibi de bu parçaları Ankara'da görebildi.


— Olay yerindeki ne valide ne garnizon komutanında ne emniyet müdüründe ne de sivil havacılık personelinde uydu telefonu vardı. Acı olaylara hazırlıksız olduğumuzu gördük, Ankara ile valiliğin irtibatını tesadüfen orada bulunan başka bir vilayetin kaymakamının uydu telefonu ile sağladık. Arama-kurtarma çalışmalarında bir çok aksaklık yapıldı, bunların takipçisi olacağız, hesabını soracağız. Biz bu aksaklıkların, yapılan ihmallerin araştırılmasını istiyoruz.


— Bir gazetecinin sorusu üzerine de Şanverdi, BBP'nin büyük kurultayının 31 Mayıs 2009 tarihinde ASKİ Spor Salonu'nda yapılacağını söyledi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler