YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBP'den CHP'ye teşekkür ziyareti
Büyük Birlik Partisi (BBP) İstanbul İl Başkanı Bayram Karacan, CHP İl Başkanlığı'nı ziyaret ederek CHP'li milletvekillerinin Muhsin Yazıcıoğlu ile birlikte 6 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin rapora şerh koydukları için teşekkür etti
BBP'den CHP'ye teşekkür ziyareti
16 Ocak 2010 / 15:35 Güncelleme: 16 Ocak 2010 / 15:37

BBP İl Başkanı Bayram Karacan, "Keşke böyle bir komisyon kurulmasaydı, böyle bir rapor çıkmasaydı." dedi. CHP İl Başkanı Gürsel Tekin ise, aynı helikopterin kazadan bir hafta önce de kendilerini taşıdığını söyledi. Tekin, "Sayın Kılıçdaroğlu ve ben aynı helikopteri kullanmıştık. Kader, bize de çıkabilirdi." ifadelerini kullandı

BBP İstanbul İl Başkanlığı yönetimi, CHP İl Başkanlığı'na ziyarette bulundu. BBP'liler helikopter kazası ile ilgili TBMM'de kurulan araştırma komisyonunun hazırladığı rapora komisyondaki CHP'li milletvekillerinin şerh koymasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Şerh kararının komisyonun çalışmalarının ne kadar hafife alındığını gösterdiğini ifade eden BBP İl Başkanı Bayram Kayacan, komisyondan ve rapordan üzüntü duyduklarını söyledi. Karacan, "25 Mart 2009 tarihinde hiç beklemediğimiz bir zamanda partimizin kurucusu, genel başkanımız şehit oldu. Şehadetinden sonra devletin arama ve kurtarma çalışmalarında büyük bir acziyeti ortaya çıktı. 46 saat sonra ulaşılabildi. Bundan sonra TBMM'de sürecin başından sonuna kadarki gelişmeleri araştırmak için araştırma komisyonu kuruldu. Komisyon uzun süren çalışma neticesinde bir rapor hazırladı. BBP olarak bu raporu şöyle değerlendiriyoruz. Keşke böyle bir komisyon hiç kurulmasaydı ve böyle bir rapor ortaya çıkmasaydı. Çünkü baştan sona çelişkilerle dolu, olayı örtbas etmeye yönelik kurgulanmış tabiri caizse bir komedi ürünü gibi bir rapor ortaya çıktı. Biz bundan büyük üzüntü duyuyoruz. Fakat dün CHP milletvekillerinin raporla ilgili beyanatları basına düştü. Değerlendirmelerden de büyük bir memnuniyet duyduk. Komisyon çalışmalarının ne kadar hafife alındığı, basit bir şekilde geçiştirilmeye çalışıldığını ifade ettiler. Bu açıklamadan memnuniyetimizi ifade etmek için sayın başkanı ziyarete geldik." diye konuştu.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni komisyon kurulması için söz verdiğini hatırlatan Karacan, "Genel başkanımız sayın Başbakanı ziyarete gitmişti. Genel başkanımız yeni bir komisyon oluşturulması talebinde bulunmuştu. Sayın Başbakan da söz vermişti. Oluşacak yeni komisyonda ki CHP' li milletvekillerinin aynı duyarlılığı göstereceklerini biliyoruz. İnşallah oluşacak yeni komisyonun çalışması şimdiki komisyonun çalışması gibi neticelenmez." şeklinde konuştu.

Devletin kar altında kalan itibarının kurtarılması gerektiğini belirten Karacan, "Netice itibariyle genel başkanımız şehit oldu. Ecel gelince de 1 saniye öncesi sonrası önemli değil. Burada önemli olan devletin itibarının kar altından kurtarılması, kurumların görevlerini tam manasıyla yapıp yapmadığının ortaya çıkarılması ve bu kurumların kendilerine bir çeki düzen vermesinin sağlanmasıdır." dedi.

CHP İl Başkanı Gürsel Tekin, ziyaretlerinden dolayı BBP'lilere teşekkür etti. Yazıcıoğlu'nun Türk siyasetinde yetişmiş bir isim olduğunu ifade eden Tekin, "Türk siyaseti gerek sistemden kaynaklı gerek bizim bünyemizdeki siyasetin arızasından kaynaklı yetişmiş siyasetçiyi barındırmıyor. Rahmetli genel başkan siyasette yetişmiş bir insandı. Çocukluğundan gençliğinden siyasetin içinden gelmiş biriydi. Tam Türkiye'nin ihtiyacı olacağı bir dönemde hayatını kaybetti. Elbette insanlar yaşayıp ölecektir. Ama seçim döneminde devletin gerçekten büyük bir zafiyetiyle karşı karşıya kaldık. Yani 3 gün koskoca Türkiye Cumhuriyeti'nin karla mücadele etmemesi bir kesimde soru işaretleri oluşturdu. Aynı gün sonuçlansaydı inanıyoruz ki kimsenin kuşkusu olmazdı. Hepimiz deriz ki Allah'tan gelen bir iş. Yine Allah'tan gelen bir iş ama devletin 3 gün çaresiz kalması hepimizi dehşete düşürdü. Sonuç itibariyle zaman dolmuştu. Allah rahmet etsin. İnşallah bundan sonraki kadrolar kendisini aratmayacak noktaya gelirse en çokta genel başkan sevinecektir." diye konuştu.

CHP olarak konuyla ilgili aynı hassasiyeti göstereceklerini dile getiren Tekin, "Her ne kadar farklı siyasal düşüncelerimiz de olsa bu sadece BBP için değil, tüm siyasi partilere Türkiye'nin ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Aynı mesafe içinde davranacağız. Hele böyle bir acı durumda daha hassas olacağız." dedi.

Tekin, aynı helikopterin olaydan bir hafta önce de kendilerini taşıdığını söyledi. Tekin, "Düşen helikopter 1 hafta önce bizi de taşımıştı. Sayın Kılıçdaroğlu ve ben aynı helikopteri kullanmıştık. Kader, bize de çıkabilirdi." ifadelerini kullandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler