YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
BBC muhabiri Fethullah Gülen'e bu soruları neden soramadı?
Fethullah Gülen'le röportaj yapan BBC muhabiri, bazı soruları Gülen'e neden sormadığıyla ilgili soruya tuhaf bir cevap verdi...
BBC muhabiri Fethullah Gülen'e bu soruları neden soramadı?
02 Şubat 2014 / 23:27 Güncelleme: 02 Şubat 2014 / 23:28

Fethullah Gülen’le Pensilvanya’daki evinde röportaj yapan BBC muhabiri Güney Yıldız, röportajın arka planını Vatan gazetesinden Hüseyin Yayman’a anlattı.

Yıldız, ‘MİT olayını, TIR meselesini ve ses kayıtlarını’ Gülen’e neden sormadığı yönündeki soruya tuhaf bir cevap verdi. BBC muhabiri zaman kısıtlı olduğu için kritik öneme sahip birkaç soruyu soramadığını ifade etti.

Ananas, Rafineri ve Medya patronlarına baskı

Özellikle, sosyal medyada ve gündemde en fazla yer tutan ananas hediyesi, bazı büyük holdinglere rafineri ihalesi verilmeye çalışıldığı iddiaları, bazı medya organlarının patronajına baskı yapıldığı söylentilerinin Gülen'e sorulmamış olması şaşkınlıkla karşılanmıştı.

Yine TIR baskınlarını dünyaya, olduğundan farklı göstermeye çalışan bazı medya organlarının tavrına da Gülen'in yapacağı yorum merak ediliyordu.

İşte Yayman’ın bugünkü köşesinden ilgili bölüm:

Gülen cemaati üyesi misiniz?

Ben gazeteciyim ve BBC’de çalışıyorum. Herkese ve her kesime eşit mesafede durmak zorundayım. Geçmişte farklı kesimlerle ilgili haberler ve söyleşiler yaptım. Türkiye’deki siyasi kutuplaşmanın dışında kalmak için çaba sarf ediyorum. Bugün bunları söyleyenler, yarın başka biri ile söyleşi yaptığımda eminim başka yakıştırmalar yapacaklardır.

‘MİT olayını, TIR meselesini, ses kayıtlarını’ neden sormadığınız merak ediliyor?

Öncelikle şunu ifade edeyim. Bu 16 yıl sonra televizyon için yapılan ilk röportaj olmasının yanı sıra Gülen ile yüzyüze yapılan nadir röportajlardan da biriydi.

Dolayısıyla, son birkaç haftanın gündeminin dışına çıkmaya ve daha genel meselelerle ilgili sorulara da cevap almaya çalıştık. Röportajın tam hakkını vermek için saatlere ihtiyaç vardı. Bize doktorlar tarafından 20 dakikadan az bir süre tanınmıştı. Biz o süreyi aşabildik. Her soruyu, muhtemelen bu son sorum düşüncesiyle sorduğum için tercih yapmak zorundaydım. Ya herhangi bir konu üzerine yoğunlaşıp röportajı sınırlayacaktık ya da birçok konudaki iddiaları sorup yanıt almaya çalışacaktık. Zaman sorunu ve söyleşinin odak kaybı yaşamaması için bazı soruları elemek durumunda kaldık.

 

23:43
 // Seni badem biyikli seni
OCA'NIN KARŞİSİNDA SÜT DÖKMÜŞ KEDI GIBI ÜRKEK OTURUŞUNDAN (ÇANAK SORULAR SORMANDAN)Senin OCANİN HAS ADAMI OLDUGUN BESBELLI!BBC İCİN BASKA HIÇBIR RÖPORTAJ YAPTİGİNİ DA DUYMADİM!AKSİNİ ISBAT ET!!!...
02 Şubat 2014 23:43
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler