YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bazı 'sözde' cemaatler dini beslemek yerine dinden besleniyor!
Diyarbakır Ulu Camii İmamı Mehmet Sait Yaz, ''Bugün din tüccarları, din adına dünyada milyar dolarları devirmeye çalışan sözüm ona cemaatler adı altında kuruluşlar var. Dini beslemeleri gerekiyorken dinden besleniyorlar'' dedi.
Bazı 'sözde' cemaatler dini beslemek yerine dinden besleniyor!
24 Mart 2016 / 02:21 Güncelleme: 24 Mart 2016 / 09:07

Kanal A'da Mehmet Toprak'ın moderatörlüğünde, Gazeteci-yazar Bayram Zilan'ın daimi konuk olduğu 'A Politik' programına bu hafta Diyarbakır Ulu Cami İmamı Mehmet Sait Yaz konuk oldu.

Yaz, Diyarbakır'da son günlerde yaşananları ve biten operasyonların ardından bölge halkının tutumunu değerlendirdi.

"Din ile övünülür ama dil ile övünülmez"

Yaz, Batı güçlerinin ülkemiz üzerinde uzun zamandır planları bulunduğunu ve bunları harekete geçirmek için halkı kullanmaya çalıştıklarını açıklayarak, "Bu memlekette Kürt toprakları üzerinde Batı güçleri belirli hedeflerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Sosyalizm ve materyalizm çöktü dünyada. Bugün Kobani'de Doğu'da belli ideolojiler çervesinde Kürtleri dinden uzaklaşmak şartıyla harekete geçirmeye çalışıyorlar.

Kürt olsanız dahi Kürtlüğünüzle gurur duyamazsınız. Çünkü bu seçimi siz yapmadınız. Din ile övünülür ama dil ile övünülmez. Diller, Allah'tan, Kur'an'dan, Peygamberden bahsettiği zaman anlam kazanır. Dil eğer bunlara sövüyorsa değer kaybeder. İsterse bu dil Arapça olsun hiç farketmez" dedi.

"PKK'nın tavrına bakılmaksızın mazlumların hakkı sağlanmalıdır"

Mehmet Sait Yaz, bölge halkının artık PKK'ya destek vermediğini ve devletten yardım beklediğini ifade ederek, "Bölgede yeniden terör örgütleri tarafından bir inşa süreci başlatılmadan bir evrimle büyük bir devrime doğru gitmek zorundayız. 

Doğuda halk çukur ve hendek siyasetinden son derece muzdariptir ve devletin bu konuyla alakalı bir adım atması için feryat etmektedir. Kürt sorunu çözülebilir bir sorundur ve İslami çerçevede çözülebilir. Benim hükümete çağrım PKK ve terörün tavrına bakılmaksızın mazlum Kürt halkının dini, fıtri ve insanı haklarını kanunlar çerçevesinde garanti altına almalıdır" şeklinde konuştu.

''Sözde bazı cemaatler dini beslemek yerine dinden besleniyor"

Yaz, dünyada sözde bazı cemaatlerin dini kullanarak rant elde etmeye çalıştığını söyleyerek, "Batı'nın 100 yıllık planları ve sistematiği bütün baskılarıyla insanları olduğu gibi Diyanet'i de baskı altına aldı. Bütün bunlara rağmen Diyanet dine hizmet etti. Dini, hurafelerden ayırt etme adına elinden geleni yaptı. 

Bugün din tüccarları, din adına şirket kurmuş insanlar var. Din adına dünyada milyar dolarları devirmeye çalışan sözüm ona cemaatler ismi altında kuruluşlar var. Dini beslemeleri gerekiyorken dinden besleniyorlar.

Bütün bu oyunlarla memleketimize şimdiye kadar yapılan suikastler, üzerinde oynanan oyunlar, uğursuzlukları düşündüğümzde bu memleketin manevi bir kaskosu var ve bu, ayakta durmasını sağlıyor, demek mümkündür'' şeklinde ifade etti.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler