YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Bazı PKK'lılar PKK'dan daha PKK'lı'
Abdullah Öcalan'ın kardeşi Osman Öcalan'ın, DTP'li milletvekilleri hakkında söyledikleri DTP'yi fena kızdıracak.
'Bazı PKK'lılar PKK'dan daha PKK'lı'
25 Eylül 2009 / 17:09 Güncelleme: 25 Eylül 2009 / 18:20

Kuzey Irak'ta Show TV'nin sorularını yanıtlayan Öcalan, "DTP'de öyle isimler var ki onlar PKK'dan daha PKK'lı" dedi.

"DTP'DE BÖLÜNME OLUR"

DTP bana göre perspektifsizdir, PKK'nın temsilcisi konumundadır. Türkiye'nin büyümesi ve gelişmesi için orjinal görüşleri olan bir düşünceye sahip değildir. Süreç ilerler ve olumlu anlamda sonuçlar yaşanırsa DTP'de de bir ayrışma, bölünme yaşanabilir.

DTP'NİN ŞİFRELERİ

DTP, tek bir yapı ifade etmiyor. Solcu bir kanat var, onu Emine Ayna temsil ediyor. Bir de sağcı taraf var ki onu da Ahmet Türk oluşturuyor, sağcı taraf aynı zamanda daha demokratik bir yapıya da sahiptir.

"BAZILARI PKK'DAN DAHA PKK'LIDIR"

DTP'nin içerisinde bir kesim var ki ben onlara "muhafazakar solcular" diyorum. Solcular kraldan çok kralcıdır, dağdan daha fazla PKK'lıdır. Onlar kolay kolay açılım sürecine katkı sağlayamaz. Eminedir, Sevahirdir, Fatmadır, Sebahattir... Yani kısaca kadın yapısı dağa eğilimlidir. DTP bu anlamda homojen değildir. Çözümden yana olanlar var, ancak çözüme uzak olanlar da var. Bu nedenle birinin atacağı önemli adım, diğeri tarafından engelleniyor. Dolayısıyla DTP sürece fazla katkıda bulunamaz. Eğer Ahmet Türk bağımsız hareket ederlerse ki bu da DTP'nin bölünmesi anlamı taşır.

"DTP'DE ÇEKİŞME VAR"

Derinde bir çekişme olduğu kanısındayım. Çok farklı mantık ve görüş açılarına sahip olduğunu biliyorum.

"PKK OLMADAN HAREKET EDEMEZLER"

PKK'yı gözeterek hareket ediyorlar. PKK neden hoşlanır, neden rahatsız olur... Rahatsız olabilecekleri alana girmiyorlar. Daha çok bunu düşünürler anlayacağınız iki arada bir derede.

Bağımsız hareket edemiyorlar. Eğer bağımsız hareket ederlerse bu PKK'nın müdahalesine neden olur.

"KANDİL MÜDAHALE EDER"

Kandil hep talimat göndermez. İşlerine gelmeyen bir konu olunca müdahale ederler.

"126 SAYFA HARİTA MI OLUR?"

Bugün sürekli Abdullah Öcalan'ın yol haritasını gündeme getiriyorlar. Öcalan 126 sayfa yol haritası hazırlamış bana kalırsa olsa olsa bu 5-6 sayfa olur. 126 sayfalık bir yol haritasını ne duydum, ne gördüm. O olsa olsa Öcalan'ın yeni ideolojik çözümlemeleridir.

"ÖCALAN'A AF OLAMAZ"

Bana kalırsa Öcalan'a özgürlüğün ardından geleceğini düşünülüyorsa bu doğru değildir. Öcalan bu anlamda fedakarlık yapmalıdır. Öcalan'a af, olmazsa olmaz koşul hale getirilmemelidir.

Dağdakileri af çıkarır ve maaş bağlarsanız o zaman inerler.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler