YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayramınız kutlu olsun...
Bayramınız kutlu olsun...
28 Kasım 2009 00:05
Kurban Bayramınız mübarek olsun...

Bugün bayram... Artık son hazırlıklar tamamlandı ve kılınacak bayram namazının ardından süslenen kurbanlıklar, Allah'a adanacak. Bayramınız kutlu olması dileğiyle...

Sıkı pazarlıklarla satın alınan kurbanlar, Allah'a adanacak. Kurban, "Allah'a yakınlaşmak" anlamına geliyor. Bu ibadet, hicretin ikinci yılında eda edilmeye başlanmış. Hz. Peygamber Efendimiz, hicretinden itibaren on yıla yakın hep kurban kesmiş. Kurban sadece et yardımı amaçlı bir ibadet değil. İbadetin özü Allah'a yaklaştıran maddi bir fedakarlık ve O'nun emrine bağlılık.

Akli bir sorunu olmayan, buluğ çağına ermiş, dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve misafir olmayan Müslüman herkes kurban ibadetini yerine getirmekle yükümlü. Kurban kesim vakti, bayram namazı kılınan yerlerde, bayram namazı kılındıktan sonra, bayram namazı kılınmayan yerlerde ise güneşin doğumundan sonra başlar. Kurban kesim işlemi bayramın son gününe kadar devam eder. Bu süre içinde gece ve gündüz kurban kesilebildiği gibi gündüz kesilmesi daha uygundur. Kurbanı kişi kendisi kesebileceği gibi, vekalet yoluyla başkalarına da kestirebilir. Vekalet yoluyla kurban kestirecekler, kendi bulunduğu yerde birisine vekalet verebileceği gibi başka yerdeki kişi veya kuruma da vekalet verebilir. Vekalet sözlü, yazılı, telefonla, internet üzerinden, faksla ve benzeri yollarla verilip alınabilir.

BAYRAMDA ETİ NASIL TÜKETMELİ

Özellikle kalp-damar, diyabet, hipertansiyon ve böbrek hastaları risk altında. Seçilen etin cinsine, pişirilme yöntemine ve özellikle porsiyonlarına dikkat etmek önemli.

Aynı zamanda Amerikan Diyetisyenler Derneği Denizaşırı Ülkeler Türkiye Temsilcisi olan Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez, "Epidemiyolojik ve kanıta dayalı çalışmalar gösteriyor ki sıklıkla ve sağlıksız teknikle pişirilen kırmızı yağlı et, kanser riskini artırıyor, kolesterol ve ürik asit düzeyini artırıyor" diyor ve ekliyor:

"Bu nedenle kırmızı et tüketiminde sıklık azaltılmalı, haşlama öncelikli olmak kaydıyla, fırınlama ve ızgara yöntemleri kullanılarak pişirilmeli. Sıklık açısından haftada 2 kez tüketmek en sağlıklısı. Pişirme suyu atılmamalı, et az suda pişirilmeli."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler