YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram'da 'korsan kurbanı' olmayın
Bayram'da 'korsan kurbanı' olmayın
22 Ekim 2012 12:00
Kurban Bayramı öncesi yoğunluğun yaşandığı terminallerde, vatandaşların, can ve mal güvenliği için ''korsan otobüs firmalarına'' karşı dikkatli olmaları istendi.

Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) Başmüdürü Hikmet Alpdündar, yaptığı açıklamada, bayram dönemlerinde otobüs terminallerinin yoğun olduğunu belirterek, AŞTİ'de günlük, yolcusunu uğurlamaya ve karşılamaya gelenler de dahil ortalama 100 bin insan, bin 500 araç sirkülasyonunun yaşandığını söyledi.

AŞTİ'den en çok İstanbul'a otobüs kalktığını bildiren Alpdündar, uzun olan bayram tatillerinde ise yoğunluğun daha çok Ege ve Akdeniz bölgelerine yöneldiğine dikkati çekti.

Özellikle Arife günlerinde, yaklaşık 2 bin aracın terminalden çıkış yaptığını açıklayan Alpdündar, ''Bize düşen görev, burada olduğumuz sürece vatandaşlarımızın en rahat ve konforlu şekilde biletlerini alıp seyahat edebilmelerini sağlamak. Önemli olan vatandaşımızın memnuniyeti'' dedi.


-Bayramda ''korsan yolcu'' olmayın-


Türkiye'de kara taşımacılığının, Avrupa ülkelerine göre daha fazla tercih edildiğini vurgulayan Alpdündar, en fazla yolcu taşınan terminal listesinde AŞTİ'nin ön sıralarda olduğunu savundu.

AŞTİ'nin yolcu kapasitesinden yararlanmak isteyen ''korsan otobüs'' sahiplerinin özellikle bayram öncesinde ortaya çıktığını belirten Alpdündar, şöyle devam etti:

''Yolcular 'korsan taşımacılığa' karşı uyanık olmalı, tedbir almalı. Trafik ve zabıta ekiplerimizle birlikte gereken önlemleri aldık, ancak vatandaş da bayram tatiline çıkarken adı belli olmayan, sigortası olmayan, 'korsan firma' araçlarını tercih etmemeleri lazım. Biz önlemleri vatandaşın güvenliği için alıyoruz, vatandaşımız da kendi can güvenliğini düşünerek bunlara itibar etmemeli.

AŞTİ'de mutlaka ek seferler açılıyor, biraz bekleyip sabırlı olurlarsa gidecekleri yere güvenle ulaşırlar. Aslında gideceği yerin biletini bir planlama yaparak çok daha önceden almış olması kişinin de AŞTİ'nin de işini çok daha kolaylaştıracak. Bu konularda vatandaşımızın bilinçli ve duyarlı hareket etmelerini, bilet alım ve rezervasyon işlemlerini son güne bırakmamalarını tavsiye ediyoruz. İstatistikler de gösteriyor ki trafik kazalarının birçoğu korsan firmalar nedeniyle meydana geliyor.'' aa

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler