YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayram tadında 1 Mayıs...
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere Türkiye genelinde bayram havasında kutlandı...
Bayram tadında 1 Mayıs...
02 Mayıs 2011 / 07:00 Güncelleme: 02 Mayıs 2011 / 07:56

1 Mayıs'ta küçük çaplı gerginliklerin dışında alışılagelen taşlı ve sopalı görüntüler yaşanmadı. İstanbul'daki kutlamalar, işçiler için sembolleşen Taksim'de gerçekleşirken, Ankara'daki şenliklerin adresi Sıhhiye Meydanı oldu. İstanbul Valiliği gözaltı olayının yaşanmadığını açıkladı...

Hükümetin geçen yıl Emek ve Dayanışma Günü ilan ettiği 1 Mayıs, ikinci kez Taksim Meydanı'nda kutlandı. 34 yıl önce kanlı provokasyona sahne olan meydan, dün sendikaların bayraklarıyla karnaval yerine döndü. Kutlamalarda, 1977'deki olaylarda hayatını kaybeden 34 kişi de unutulmadı. Gruplar, Kazancı Yokuşu'nun Taksim çıkışına kırmızı karanfiller bıraktı. O günü yaşayanlar, 'Kanlı 1 Mayıs'ın faillerinin yargılanmasını istedi. Meydanlar polis kasklarına takılan kameralarla izlenirken, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, "Bir kişi bile gözaltına alınmadı." dedi.

Günler öncesinden hazırlıkları yapılan 1 Mayıs kutlamaları, ikinci kez Taksim Meydanı'nda yoğun bir katılımla kutlandı. 34 yıl önce kanlı provokasyona sahne olan meydan, sendikaları temsil eden bayrak ve güne özgü kıyafetlerle adeta karnaval yerine döndü. Parklardaki çiçekleri söküp, kaldırım taşlarıyla polise saldıran eylemcilerden eser yoktu. Meslek örgütleri, siyasal partiler, sivil toplum örgütleri, platformlar, kutlamalar için Taksim çevresindeki çeşitli noktalarda bir araya geldi. DİSK Şişli'de, Türk-İş Dolmabahçe'de, Hak-İş Mete Caddesi'nde, KESK de Şişhane'de kortej oluşturdu. Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinden gelenlerin başında, eski DİSK Genel Başkanı ve CHP İstanbul milletvekili adayı Süleyman Çelebi ile konfederasyon yöneticileri yer aldı. Dolmabahçe'de toplanan işçiler, mehter takımının çaldığı marşlar eşliğinde Taksim'e yürüdü. KESK'in kortejinde BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ile milletvekili adayı Sırrı Süreyya Önder yer aldı.

Kutlamalar için Emniyet Müdürlüğü de geniş güvenlik önlemleri aldı. İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, 38 bin polisin kutlamaların yapıldığı bölgede görev alacağını ama göz önünde olmayacağını belirtti. Emniyet güçleri ara sokaklarda konuşlandı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerine takviye için Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir'in de aralarında bulunduğu çevre illerden 1.200 polis getirildi. Güvenlik kuvvetleri, Taksim Meydanı'nın çevresinde bariyerler kurarak, yaya geçişlerini kontrollü hale getirdi. Meydanın çevresindeki bayrak ve kamera direkleri, tırmanılmaması için güvenlik güçlerince yağlandı. Bu yıl ilk kez uygulamaya geçen kameralı kasklı sistem de alanda göze çarptı. Kasklarındaki kameralarla önemli yerlerde görev alan polisler, böylelikle bütün olayları kaydetti. Harbiye'de oluşturulan noktada arama yaptırmak istemeyen Halk Cephesi üyeleri, polise ellerinde taşıdıkları flama sopalarını fırlattı. Atılan sopalardan yüzü şişen polisin görevine devam etmesi, dikkatlerden kaçmadı.

Taksim'deki Cumhuriyet Anıtı'na çıkarak terör örgütü elebaşısının resminin yer aldığı bir bez parçası çıkartan maskeli bir kişi, daha sonra anıttan inerek ayrıldı. Ayrıca barikatı aşarak anıta tırmanan bir grup da Atatürk heykelinin boynuna BDP flaması bağladı. 'Kaldıraç' adlı bir grubun üyesi, trafik direğine çıkarak grubun bayrağını asmaya çalıştı. Şahıs başarısız olunca cebinden falçata çıkararak, bayrak direğinin ucunu sivrilttikten sonra bayrağı direğe asmayı başardı.

KAZANCI YOKUŞU'NA KARANFİL BIRAKILDI

Bu arada 'Kanlı 1 Mayıs' olarak anılan 1 Mayıs 1977'de çıkan olaylar sebebiyle Kazancı yokuşunda sıkışarak hayatını kaybeden 34 kişi anıldı. Aralarında Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün de olduğu kişiler, Kazancı yokuşunun Taksim çıkışına gelerek, ellerindeki kırmızı karanfilleri yere bıraktı, saygı duruşunda bulundu. Burada bir açıklama yapan Türk-İş Başkanı Kumlu, 1 Mayıs'ın dünya emekçilerinin meydanlarda kol kola girdiği, ekmek, barış, özgürlük, demokrasi taleplerini dayanışma içinde dile getirdiği coşkulu kutlamanın günü olduğunu söyledi. Memur-Sen Genel Sekreteri Günay Kaya, bu yıl Türkiye'nin daha da normalleşmiş bir şekilde 1 Mayıs'a gittiğini söyledi. Bayramın şiddetin gölgesinden uzak bir şekilde kutlanmasının kendilerini mutlu ettiğini belirten Hizmet İş Sendikası Genel Sekreteri Devlet Sert, "1 Mayıs her işçi kesiminin bayramı, biz kendi değerlerimizi yansıtan unsurlarla katılmayı uygun bulduk. Ülkemizde demokrasi geliştikçe ne 1 Mayıs'ta ne de başka bir tören ve bayramda herhangi bir problem çıkmayacaktır." dedi. Hak-İş Genel Başkan Yardımcısı Settar Aslan kutlamaları şöyle değerlendirdi: "1 Mayıs'ın bayram havasında kutlanması Türkiye'nin normalleşmeye başladığının göstergesi. Demokratik sendikaların bayrama daha aktif katılmasıyla geçmişte yaşanan acılar tekrarlanmayacak." Öğleden sonra 15.00'e kadar devam eden kutlamalar, herhangi bir olaya mahal vermeden sona erdi. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler