YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayraktar'ın özrüne hükümetten ilk tepki!
Bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini söyleyen eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın Başbakan Erdoğan'dan özür dilemesine hükümetten ilk tepki geldi.
Bayraktar'ın özrüne hükümetten ilk tepki!
04 Şubat 2014 / 16:15 Güncelleme: 04 Şubat 2014 / 22:15

A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün’ün sorularını yanıtlayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "özür dilemek erdemdir" dedi.. Bakan Işık Türkiye’nin 17 Aralık sürecinin etkilerinden kurtulduğunu söyledi ve operasyonları yapanların 30 Mart'taki yerel seçimlerde ağır bedel ödeyeceğini ileri sürdü.

Fikri Işık, önümüzdeki aylardan itibaren enflasyonda düşüş beklentisi olduğunu söyleyerek, kurlardaki oynaklık ve faizin yükselmesinin Türkiye’ye has bir durum olmadığının altını çizdi ve "bu durum geçici" dedi.

Özür erdemli bir davranıştır

İnsanların hatasını görüyor olması, o hatasından dolayı birlikte yol yürüdüğü arkadaşlarından özür dilemesi bir erdemdir. Bunu o şekilde yorumlamak lazım. Ben Erdoğan beyi önceden beridir tanırım, samimi bir insandır. Bir şiddetli deprem oldu, o şiddetli depremi hükümet hafif sıyrıklarla atlattı. Şimdi depremin artçı sarsıntıları oluyor. Her sarsıntı da bir önceki sarsıntıdan şiddet olarak daha azalıyor. Belli bir süre sonra rutine dönecektir, şu anda rutine dönme sürecindeyiz.

Yapanlar seçimde ağır bedel ödeyecek

Türkiye’ye yatırım yapmak isteyenler, Türkiye’de yatırım yapmak isteyenler artık 17 Aralık sürecine çok da fazla takılıp kalmamalılar diye düşünüyorum. Türkiye bunu da atlatıyor Allah’a şükür. 30 Mart’taki seçimlerde de zaten Milletimiz gereken tavrını ortaya koyar. O zaman da bu operasyonu yapanlar kendileri açısından ağır bir bedel ödemiş olarak bu sahneden çekilirler.

Bu durum geçici

Bir, kurlardaki oynaklığın getirdiği bir maliyet var. İkincisi de, işlenmemiş gıdadaki yükseliş. Bu enflasyonu bir miktar tetikledi. Bu yıl inşallah önümüzdeki aylardan itibaren bir düşüş gözleyeceğimizi düşünüyorum. Kurdaki oynaklık belli bir yerde istikrar kazanınca, oradaki maliyet oluştuktan sonra ilave maliyetle karşılaşmayacağımızı onun da enflasyondaki düşüşü destekleyeceğini düşünüyorum.

Kurdaki oynaklık faizlerin yükselmesi bunlar sadece Türkiye’nin kendi iç dinamiklerinden kaynaklanan konular değil. Amerika’da FED’in para sıkılaştırma politikası ile birlikte gelişen piyasalarda ortaya çıkan problemler. Bu sadece Türkiye’ye mahsus bir şey değil. Türkiye’de bunun etkisinin biraz daha artmasının, dalga boyunun artmasının sebebi içerideki bu 17 Aralık dediğimiz süreçle birlikte örtüşmüş olması, bu geçici.

Merkez Bankası’nın müdahalesinden sonra bir istikrar kazanmaya başladı. Önümüzdeki günlerde biraz daha istikrara yönelik daha güçlü işaretler alacağız.

özür
 // komodor112
dikelmeden dik durmak budur o da ocakta hükümt kurulacak zennetmiş olabilir akp nin kapısının önünden gememesi gereken biri...
05 Şubat 2014 Çarşamba 07:53
17:29
 // İÇE KAPANMA SÜRECİ
Paralel yapı parlayıp içine kapanma dönemine giriyor. Artık, zerre güvenmem bu şahsa....
04 Şubat 2014 17:29
Kusurunu gören
 // sadık
Kusurunu gören özür diler, özür dileyen onu işlememiş gibidir. BSN...
04 Şubat 2014 Salı 17:10
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler