YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayrak ve Heykel olayında paralel Yapı iddiası
Önce bayrak provakasyonları ve ardından terörist heykeli dikilmesi olayında Paralel Yapı'nın, sürece karşı olan TAK grubuyla ortak hareket edip halkı sokağa dökecek eylemler planladığı iddia edildi.
Bayrak ve Heykel olayında paralel Yapı iddiası
31 Ağustos 2014 / 09:55 Güncelleme: 31 Ağustos 2014 / 10:05

Sabah'ta yer alan habere göre, Başta Diyarbakır olmak üzere Güneydoğu'nun birçok ilinde ve Türkiye genelinde bayrak indirme, terörist heykeli dikme gibi provokatif eylemlerin altından da paralel yapı çıktı.

İstihbarat kaynakları, çözüm sürecini baltalayarak hükümete güç kaybettirmeyi planlayan paralel yapı unsurlarının, PKK' bünyesindeki eski Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) olarak bilinen grupla ortak hareket edip eylemler planladığı ve eylemcilerin önünü açtığını belirledi. MİT ve Emniyet İstihbarat'ın sürdürdüğü 9 aylık izlemelerde; 17 ve 25 Aralık darbe girişimlerinden beklediği sonucu alamayan yapının, mevcut hükümeti zora sokabilecek her türlü eylem-plan ve işbirliğine girerek, hükümeti devirmeye yönelik yeni planlar yaptığı belirlendi. Son işbirlikçileri ise PKK içindeki TAK grubu...

Amaç ülkücüleri sokağa dökmek

Kandil ve İmralı'ya baş kaldırarak başından beri çözüm sürecine karşı çıkan TAK'çılarla irtibata geçtikleri belirlenen paralel yapının, planladığı eylemleri sivil unsurları aracılığıyla TAK'çılara ilettiği, ardından eylem için harekete geçen TAK militanlarının eylem öncesi önünün açıldığı, eylemler sonrasında ise kaçıp saklanmalarına imkan sağlandığı tespit edildi. İddiaya göre; amacı hükümeti devirmek olan yapı, çözüm sürecini baltalamak için sadece terör örgütü uzantılarının değil aynı zamanda legal siyasi oluşumların arasına da sızarak ülkücü ve alperen grupları harekete geçirmeye çalıştı. İstihbarat birimlerince yapılan teknik ve fiziki takip kapsamında, doğu ve güneydoğuda terör örgütü uzantıları ile ortak hareket eden paralel yapı, batı ve güney illerinde ise milliyetçi çevreleri galeyana getirip sokaklara dökecek hamlelerde bulunuyor. Paralel yapı, kaos ve çatışma eylem planlarını ise kamuda görevli uzman unsurları aracılığıyla hazırladı.

Polis cinayetinden medet umdular

Gezi olaylarının başlamasında ve başlatılmasında oynadıkları rolle de emniyet kayıtlarına giren paralel yapı mensuplarının, özellikle 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından irtibata geçtikleri TAK'çılar aracılığıyla ülke genelinde bayrak indirme eylemleri düzenlettiği, eylemlerin düzenlediği dönemde bir başka koldan irtibata geçtikleri ülkücü gençleri bu eylemelere karşı sokağa döküp kaos çıkarmayı planladıkları tespit edildi. Yapı, bu projeler tutmayınca anıt mezarlar yaptırma ve heykel diktirme projeleri için düğmeye bastı. Ancak bundan da bir sonuç alamayan yapının, son çırpınış olarak polis cinayetlerini yönlendirdiği belirtiliyor.

 

SABAH

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler