YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ın tererlö mücadele formülü
Baykal'ın tererlö mücadele formülü
Baykal'ın tererlö mücadele formülü
09 Kasım 2007 / 15:20 Güncelleme: 00 0000 / 00:00
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, terörle mücadeleye ilişkin sürpriz açılımına açıklama getirdi. CHP Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Baykal, sadece sınır ötesi operasyonla terör sorununun çözülemeyeceğini belirterek, PKK'ya bugün için ortam hazırlayan Irak halkına Türkiye'nin dostluğunu gösterme çağırısında bulundu.
Baykal, su'dan sınır kapılarına ve eğitime kadar bir çok alanda yeni açılımlar getiren çıkışıyla ilgili şu açıklamaları yaptı: Türkiye'nin terörle mücadelede sergilediği kararlılığı bu kez de sürdürmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu mücadelenin askeri boyutu olacaktır. Bunu ihmal etmek söz konusu değildir. Bu yönde ortaya atılacak yöntemler terörle mücadelenin alternatifi olduğu düşüncesi yanlıştır. Ortaya atılacak önlemler askeri yöntemleri bütünleyen tamamlayan yöntemler olmalıdır. Terör sorununu sadece askeri operasyon ile çözemeyiz

Yeni koşullar içinde Türkiye'nin terörle mücadelesi sadece askeri operasyonla sonuçlandırılacak bir sorun olarak gösterilemez. Sınır ötesi operasyon ile terörü bitirilemeyeceği daha uzun yıllar terörün Türkiye'yi meşgul edeceğini görmek zorundayız. Uzun vadeli mücadeleyi gerektiren bir tablo var. Askeri mücadeleyi daima zorunlu kılan şartlar var. Bunların ötesinde yeni bir arayış ihtiyacı da var. Terörle mücadeleyi sadece sınır ötesi operasyon denklemi içine yerleştirerek sonuçlandırması söz konusu olmayacaktır. Sınır ötesi operasyon yapma gereğini ortadan kaldıran bir tespit değildir. Türkiye ihtiyaç ortaya çıktıkça, PKK kampları Kuzey Irak'ta konuşlandığı müddetçe askeri yöntemler mücadeleyi sürdürecektir. Sınır ötesi operasyon yapılmalıdır. Sınır ötesi operasyonun artık bütün uluslar arası kuruluşlarca yadırganmayacak makul karşılanacak, Türkiye'nin haklarını korumak için başvuracağı bir yöntem olarak anlaşılacağını düşünüyoruz. Uluslararası kamuoyu Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapma hakkını haklı görmektedir. PKK'nın bir düşman muamelesi görmesi gerektiği uluslar arası bir kabul görmeye başlamıştır. ABD istihbarat düzeyinde de olsa sınır ötesi operasyon konusunda destek vermektedir. İtalya'ya işbirliğini dünyaya ilan etmiştir. Türkiye'nin sınır ötesi operasyon yapma hakkı uluslararası kamuoyu tarafından kabul edilmey başlanmıştır. Elbette sınır ötesi operasyonu başka ülkelerin istihbaratına güvenerek hakkımızı koruyamayız. Bizimde kendi istihbaratımız var. Adımımızı ona göre atarız. Bu noktadan sonra askeri operasyon yapılmamasını siyasi tercihle açıklayabiliriz. Bu noktadan sonra iktidara ağır bir sorumluluk yüklenmiştir.

Türkiye için ulusal bir terörle mücadele konusunda ulusal mücadele oluşturulması konusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni toplantıya çağırıyoruz. Gelin bunun ötesine de bakalım. Konuyu ben Türkiye dışından Türkiye'deki PKK terör örgütüne yönelik desteği ortadan kaldırmayı amaçlayarak bazı öneriler yapıyorum. Bu önerilerin hedefi Türkiye sınırların dışındaki PKK'nın içinde olduğu topluma yönelik.

Iraklı gençleri Türk üniversitelerinde okutalım

Bizim sınırlarımızın dışında yaşayan insanlarla etnik kökü, kökeni, inancı ne olursa olsun tümüyle iyi niyetli bir kardeşlik anlayışına dayalı olarak anlayışımızı onlara dostane duygularımızı ortaya koyan bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor. Bu duyguları somutlaştırmaya yönelik Türkiye, Irak'tan ülkenin her tarafından Kürt , Arap, Sünni Şii, ve tabii ki Türkmen gençlere çok ciddi şekilde el uzatabilir. O gençlerin yüzlercesine binlercesine Türkiye üniversitelerinde en kaliteli, iyi eğitim imkânlarını açma kararını alabilir. Irak'ın mühendisleri Türkiye üniversitelerinde yetiştirilmelidir. Türkiye'nin bütün üniversitelerinde bu konuda kontenjanlar açılmalı. İktisatçıları da işletmecileri de bilim adamları da yetiştirilmelidir. Bu insanlar toplumumuzun anlayışıyla kültürüyle bir kez daha kucaklaşmalı ve kaynaşmalıdırlar. Türkiye'nin onlara yönelik duygu ve düşüncelerini görebilmelidirler. Teröristin içinde yaşadığı sosyal ortamın sağlıklı bir noktaya getirilmesi, bizim için önem arz ediyor. Burada hedefimiz siyasi yapılanmalar değildir. Ben doğrudan gençlere yönelik halka yönelik bir projeyi düşünüyorum.

Türkiye televizyonlarının Irak'ın her yerinde hiçbir engelle karşılanmadan dizilerin, haber programlarının ve diğer programların Türkiye'deki bütün yelpazesiyle Irak coğrafyasına Ortadoğu coğrafyasına yansıtılmalıdır. Irak'ta görev yapan gazeteciler Türkçe konuşan gençlere soruyorlar "Türkçeyi nereden öğrendiniz?" diye soruyor. "Bunu televizyonlardan öğrendim" diyor. Bunu daha ileri götürmemiz gerekir. BBC, Amerika'nın sesi yapıyor. Ama Türkiye bu bölgede yaşanan bu kadar önemli bir bölgeye etkili bir iletişim mekanizması kurmayı reddediyor.

O insanlar Türkiye'de turistik gezilere çekilebilmelidir. Yarışmalar düzenlemelidir. Ödüller verilmelidir.

Su sorunu:

Irak Suriye coğrafyası çok temel bir su tehdidi ile karşı karşıyadır. Öyle anlaşılıyor ki bu sorun daha da ciddi bir sorun haline dönüşecektir. Sularımız bizim içinde yeterli değildir. Dicle ve Fırat üzerinde barajlarla suyu kontrol altına almalıyız. Suyu yönetmeliyiz. Elbette suyu yönetmede Irak ve Suriye ile iyi komşuluk ilişkilerine önem verilmelidir.

Fırat'ın üzerinde düşünülen barajlarla iyi niyet şansı elde edebiliriz. İyi komşu olduğumuzu Irak'a göstermeliyiz. Aynı şekilde Irak'ta Türkiye'nin bu iyi niyeti karşısında terör ihraç etmeyecek ve iyi komşuluğun gereğini yerine getirecektir. Bunları yaparsak Türkiye'ye yönelik düşmanlık yapma fırsatı ortadan kaldırılacaktır. Su Türkiye ile komşuları arasında bir barış anahtarı rolü yapacaktır.

Yeni sınır kapılarını devreye sokalım

Habur işliyor. Ovaköy'ü de açalım. Bunları birbirinin alternatifi olarak söylemiyorum. Açalım kapatmayalım. CHP olarak hazırlık içindeyiz. Türkiye'ye ciddi tekliflerimiz var.

Gerekirse biz yaparız. Gerekirse bir platform oluştururuz. Orada tekliflerimizi gündeme getiririz. Buradaki amaç teröri etkisizleştirmek, terörün etrafındaki ortamı teröre dost olmaktan çıkarıp Türkiye'ye dost haline getirmektir. Bu bir kucaklaşma girişimidir. Bu Irak'ın her yerinde yaşayan insanlara Türkiye'nin dostluğunu gösterelim. PKK'nın Irak toplumunda bulacağı destek giderek azalacaktır. PKK giderek Irak halkının Türk devletiyle dostane ilişkilerinin önünde bir engel haline gelecektir. Türkiye'nin dışında yerleşmiş bir terör var. O terörü de içinde bulunduğu toplumda yalnızlaştırmayı hedefliyoruz.

Bu açılımımız yeni şartlara göre yeni bir açılımdır. Tarifte ve hedefte bir değişiklik yoktur.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler