YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ın gündeme bomba gibi düşecek sözleri:
Baykal'ın gündeme bomba gibi düşecek sözleri:
Baykal'ın gündeme bomba gibi düşecek sözleri:
28 Mayıs 2008 / 13:49 Güncelleme: 28 Mayıs 2008 / 00:00

CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın odasının dinlendiği iddialarına ilişkin basın açıklaması yapıyor. Baykal Sav'ın odasının güvenlik güçleri tarafından dinlendiğini iddia etti!


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın, devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendiğini iddia etti.


İşte Baykal'ın gündeme bomba gibi düşecek sözleri:


"Bugün siyasal tarihimizde daima olumsuzca hatırlanacak bir olayla ilgili konuşacağım. Ana muhalefet merkezindeki bir oda devletin güvenlik güçleri tarafından dinlendi ve dinci bir gazetenin manşetinde yer aldı.


Bu normal bir telefon dinlemesi değildir... Telefon dinlemeden çok farklı bir şey. Çünkü bu bir ortam dinlemesi... Çalışma ortamında dinlendiği ortaya çıktı ve bunların dinci gazete ile çok yakın bir çalışma içinde olduğu görülmüştür. Türkiye’de devletin içinin çürüdüğü bu olayla açıkça ortaya çıkmıştır. İnsan hakları ve demokrasi bu iktidar döneminde demek hiç önemli değil. Türkiye'de devlet artık bildiğimiz devlet olmaktan çıkmıştır.


Şu saate kadar bu olay karşısında herhangi bir özür soruşturma ve araştırma olmamıştır. Türkiye’de rejimin ne hale geldiği ortaya çıkmıştır. Sanki dünyanın en normal olayı yaşandı. Bu tablo iyi bir tablo değildir. Hukuk hukuk olmaktan çıkmıştır. Dünyanın herhangi bir yerinde böyle bir şey olsa olaydan sorumlu bakan ve Başbakanın görevden ayrılması söz konusu olurdu...Yer yerinden oynardı.


Bu dinlemenin meşruiyeti yoktur. Bu böyle gitmez. Gidemez. Bu vahim bir manzaradır.


Devlet elindeki teknik imkanları milletin parasıyla sağlamıştır. O araçlar ülkenin bütünlüğünü ve vatandaşın huzurunu korumak verilmiştir. Ancak öyle anlaşılıyor ki bu imkanlar, bir grup tarafından bir kısım insanlara karşı kullanılıyor.


Ülkenin güvenlik güçleri, istihbaratı ve İçişleri Bakanlığı ne hale gelmiştir. Böyle yıldırma ve sindirme taktikleriyle rakiplerinizi etkiniz altına alamazsınız."


Baykal kendisinin de dinlenmiş olabileceği sorusuna şöyle cevap verdi: "Bilemiyorum. Ama Genel Sekreterimizi açık bir şekilde dinlemişler. Sayın Önder Sav'a da sordum, o da aynen gazetede yazıdğı gibi bir görüşme yaptıklarını söyledi" Baykal konu ile ilgili meclis'e gensoru önergesi vereceklerini sözlerine ekledi.


Baykal Önder Sav'ın Hz. Muhammed ve Hac ibadeti ile ilgili söyledikleri konusunda sorulan bir soruyu, "Orada da bilgi dahilinde olmadan kamera çekimi yaılmıştır. Tamammen bir arkadaş ortamında yapılan bir toplantı medyaya yansıdı" şeklinde cevap verdi...


BAYKAL DA DİNLENDİ Mİ?


Kendisinin de dinlenip dinlenmediğine dair yönelik soruya Baykal, "Beni de dinlediklerine dair elimde bir kanıt yok. Başbakan hakkında gensoru önergesi vereceğiz. Amerika'da bir iktidar muhalefet partisini izlediği tespit edildiği için cumhurbaşkanı devrildi. Demokrasi bu işte. Çok açık güvenlik güçlerinin zaafını biliyoruz. Dinci gazetenin ilişkisini biliyoruz araştırmaya gerek yok." cevabını verdi.


VALİYLE GÖRÜŞME YAPILABİLİR


Valinin parti genel sekkreteri ile görüşme yapmasını nasıl buluyorsunuz şeklindeki soruya "Partimizden aday olmak için girişim yapmış şu an merkez valisi. O ayrı bir mesele. Her vatandaş gibi valininde belli bir siyasi görüşü olabilir." dedi.


Watergate skandalının içeriği


Watergate skandalı 1972-1974 Amerika Birleşik Devletleri'nin başkentinde gelişen ve Başkan Richard Nixon'un istifa etmesiyle sonuçlanan siyasi bir skandaldır. Watergate ABD'nin başkenti Vaşington, D.C.'de bulunan bir otel ve iş merkezinin adıdır. Skandal bu binada ortaya çıktığı için Watergate Skandalı ya da kısaca Watergate adıyla anılır.


17 Haziran 1972 günü 5 hırsız Watergate iş merkezindeki bir büroya girerken polis tarafından yakalanarak tutuklandı. Bu büronun ABD'nin o zamanki ana muhalefet partisi olan Demokratik Parti'nin merkezi olduğu ortaya çıktı. Sürdürülen soruşturma hırsızların Nixon'un partisi olan Cumhuriyetçi Parti ile bağlantılı olduklarını ve amaçlarının Demokratik Parti'nin telefonlarını gizlece dinlemek üzere mikrofonlar yerleştirmek olduğunu ortaya koydu. Bunun üzerine Başkan Richard Nixon bu hırsızlığın arkasında olan bütün siyasetçilerin ortaya çıkarılması için Adalet Bakanı Elliot Richardson'u görevlendirdi. Richardson, Archibald Cox isimli bir savcıyı bu göreve atadı. Cox, Beyaz Saray'da başkanın bütün konuşmaların teybe alındığını öğrenerek bu bant kayıtlarının kendisine verilmesini istedi. Nixon bu isteği kesinlikle reddetti ve Cox'un görevden alınmasını emretti. Adalet Bakanı Cox'u görevden almayı reddedince Nixon Richardson'un işine son verdi.


Olaylar gitgide çorap söküğü gibi gelişmeye başladı. ABD Yüksek Mahkemesi Nixon'u bant kayıtlarını savcılara teslim etmeye zorladı. Nixon bant kayıtlarını sonunda teslim etti ama bu sefer Nixon iyice halkın desteğini kaybetmişti ve ABD Kongresinde Nixon'u görevden almak üzere soruşturmalar başlamıştı. Bu ortamda 8 Ağustos 1974 tarihinde Nixon televizyonda yaptığı bir konuşmayla ertesi gün istifa edeceğini açıkladı. Yerine Başkan yardımcısı Gerald Ford başkan oldu. Böylece Nixon ABD tarihinde başkanlıktan istifa eden ilk ve tek başkan olmuş oldu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler