YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'ı hiç böyle görmediniz
Amatör belgeselci CHP liderinin bilinmeyen fotoğraflarını basınla paylaştı
Baykal'ı hiç böyle görmediniz
30 Eylül 2009 / 12:44 Güncelleme: 30 Eylül 2009 / 12:44

Baykal hayranı olan amatör belgeselci Göksel Kumsal, yaptığı çalışma ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bebekliğinden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olduğu döneme kadar olan ait fotoğraflarını kamuoyuna sundu.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın bilinmeyen fotoğrafları, Antalya Kültür Sanat vakfı (AKSAV) Koordinatörü ve amatör belgeselci Göksel Kumsal tarafından ortaya çıkarıldı.
Baykal'ın bilinmeyen fotoğrafları 
 
FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYIN...

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'ın danışmanı da olan Kumsal, fotoğrafları belgesel yaparak kamuoyuyla paylaştı. Slayt halindeki belgeseli Baykal'a izlettiren Kumsal, kendisine zamanda yolculuk yaptırıp, duygusal anlar yaşattı.

FOTOĞRAFLARLA HAYAT HİKAYESİ

Siyah beyaz fotoğraflarda Baykal'ın yaşamından ilginç kareler yer aldı. Baykal'ın bebekken, ata binerken ve kızı Aslı Baykal'ı omzunda denize götürürken çekilmiş fotoğrafları belgeselde dikkat çekti. Baykal'ın fazla bilinmeyen fotoğraflarının arasında ABD'de eğitim alırken, nikahı kıyılırken, Bülent Ecevit'le görüşürken, seçim çalışması yaparken, Enerji Bakanlığı döneminde açılış yaparken çekilmiş kareler bulunuyor.

BAYKAL HAYRANI

Tekel memuru Hilmi bey ile ev hanımı Feride hanımın Antalya'nın Kemiklik Mahallesi'nde dünyaya gelen oğulları Deniz Baykal'ın belgeselini hazırlayan Kumsal, "Ben Baykal hayranıyım. Aynı zamanda amatör araştırmacıyım. Baykal hayranlığıma kendisinin Antalyalı olması da eklenince bu çalışma otaya çıktı. Kendisine belgeseli bir etkinlikte izlettik. Çok beğendi ve duygusal anlar yaşadı" diye konuştu.

SİNEMACILARA DA BELGESEL ÇEKTİ

Kumsal, 6 ayda topladığı fotoğrafları Baykal'ın yanı sıra arkadaşlarından ve yakınlarından temin etti. Kumsal'ın belgeselini hazırladığı isimlerin arasında Baykal ile birlikte 25 sinema sanatçısı da yer aldı. Sinemacılara ait belgeseller Altın Portakal Film Festivallerinde gösterildi. Kumsal, "Belgesel film hazırlamayı seviyorum. Tarihin derinliklerinde kalmış hikayeleri ortaya çıkarmak benim hobim" dedi.

NİKAH ŞAHİTLERİ SOKAKTAN

Kısa süre önce evlilik yıldönümlerini kutlayan Baykal çiftinin sahilde çekilmiş fotoğrafları hakkında da bilgi veren Kumsal, "Deniz Baykal ile Olcay hanımın sahildeki o fotoğrafı evlenmeden birkaç saat önce çekildi. Akçakoca'ya tatile gidiyorlar. ?Nasıl olsa evleneceğiz' diyorlar ve ani bir kararla nikah memurunun karşısına çıkıyorlar. Hiç tanımadıkları iki kişi bulup nikah şahidi yapıyorlar ve evleniyorlar" diye konuştu.

AT ÜSTÜNDE MEMLEKET TURU

Siyah kazakla yolda yürüyen Baykal fotoğrafı Rockeferel bursuyla gittiği Amerika'da siyaset bilimi alanında araştırma yapıp, kitap yazdığı dönemde çektirdi. Köylülerle birlikte ve at üstündeki fotoğraf ise 1973 yılında 35 yaşında TBMM'ye girmeden önce seçim çalışmalarında çekildi. Baykal'ın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde trafo açılışı yapması ve kızı Aslı Baykal'ı severken, sırtında denize götürürken çekilen fotoğraflar ilginç kareler arasında. (habertürk)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler