YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal'a protesto şoku
Dersim isyanı ile ilgili Onur Öymen'in sözleri Alevi vatandaşları çok kızdırmıştı. Bir çok yerde CHP'yi protesto eden Alevilerin öfkesi hala dinmedi. Bugün de bir vatandaş CHP lideri Baykal'ı protesto etti...
Baykal'a protesto şoku
26 Aralık 2009 / 15:17 Güncelleme: 26 Aralık 2009 / 15:19

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Deniz Baykal, Kerbela faciasının yıl dönümü nedeniyle Şahkulu Dergahı Vakfı'nda düzenlenen anma törenine katıldı. Baykal, Alevi vatandaşlara hitap ettiği sırada bir vatandaşın Dersim protestosuyla karşılaştı. Sesini Baykal'a duyurmak için çaba sarf eden vatandaş, güvenlik görevlileri tarafından susturularak dergah dışına çıkarıldı.

Halkalı'daki Aşura Matemi'ne katılan Deniz Baykal daha sonra Göztepe'deki Şahkulu Dergahı'na geldi.Baykal'a milletvekilleri Mehmet Sevigen, Mustafa Özyürek, Bayram Meral, Ensari Öğüt, Ali Kılıç, İL Başkanı Gürsel Tekin eşlik etti. Değişik ilçelerden belediyelere ait otobüslerle getirilen çok sayıda Alevi vatandaş Baykal'a sevgi gösterilerinde bulundu. Ancak Baykal'a tepki gösterenler de vardı. Deniz Baykal konuşmak için sahnede bulunduğu sırada Hüseyin Taş isimli bir vatandaş bağırarak sesini duyurmaya çalıştı. Hüseyin Taş, ''Sayın Baykal, Dersim katliamını onayladınız. O insanları yok saydınız. Yaşananları yok saydınız. Dersim katliamını onaylayan ve bu insanları yok sayanlar bugün bu halkın duygularıyla oynuyor. 1938 Dersim'de yaşananları onaylayan parti bu insanları yok sayıyor.'' diye bağırdı. Baykal bir süre durakladıktan sonra sesini yükselterek konuşmasını sürdürdü.

Hüseyin Taş'ın bu sözleri dergahtaki bazı vatandaşların tepkisini çekti. Araya girenler ve daha sonra çağrılan güvenlik görevlileri Taş'ı susturmaya çalıştı. Ancak Taş tepkisine devam etti. Bir kadın da kendisine destek verdi. Görüntüleri çeken basın mensupları da görevlilerin tepkisini çekti. Susması istenen Taş daha sonra dergah dışına çıkarıldı.

Bu sırada, Deniz Baykal konuşmasına devam etti. Baykal konuşmasının ardından dergahtan ayrıldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler