YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal: Yemin metni değişmeli
TBMM'de yemin törenini yöneten CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, "Gerekirse yemin daha düzgün yazılabilir. Çünkü çok parlak bir yemin metni değil. Dili, grameri, içeriği iyi değil." dedi.
Baykal: Yemin metni değişmeli
19 Kasım 2015 / 09:14 Güncelleme: 19 Kasım 2015 / 13:26

Meclis'teki yemin töreni krizi esnasında geçici Meclis Başkanı olan Deniz Baykal, Habertürk'e konuştu. 

"Ben kamuoyunun şunu bilmesini istiyorum: Yemin metni üzerinde, yemin eden milletvekillerinin değişiklik yapmalarına izin veremeyiz. Bu oturumu yöneten Meclis Başkanı'nın şahsi takdiriyle işletebileceği bir konu değil. Yeminin yazıldığı gibi okunması lazım. "Aynen okunmayabilir," dersek yemin metninde herkes kendi mantığına göre değişiklik yapma gereğini hissedebilir. Ondan sonra da bunun sonunu alamazsınız." diyen Baykal, "Anayasa'da yer alan bir yemin etme şekli var. 549 kişi de Anayasa'da yer aldığı şekliyle yeminini ediyor. Bir kişi, ‘Ben onu böyle okuyorum' diyemez.

Dediği zaman yemin ortada kalkar. Bu mesele, "Türkiyelilik iyi mi, kötü mü" meselesi değil. Başkan'ın özgürlükçü bir anlayış içinde olup olmaması meselesi de değil. İsteyen istediği gibi yemin metninde değişiklik yaparsa, bu yemin olmaktan çıkar. Eğer Meclis'i yönetiyorsam, var olan yemini aynen uygulanmasını sağlamam benim görevimdir. Ondan vazgeçmem mümkün değildir. O nedenle müdahale ettim." dedi.
 
"YEMİN METNİ DEĞİŞMELİ"

Yemin metniyle ilgili de konuşan Baykal, "Ben yemin metniyle ilgili değerlendirme yapmıyorum. Bu yemin metni, iyidir, güzeldir, en iyisi budur da demiyorum. Kaldı ki, yemin metni değiştirilebilir. Gerekirse yemin daha düzgün yazılabilir. Çünkü çok parlak bir yemin metni değil. Dili, grameri, içeriği iyi değil." dedi.

Konunun anayasa ele alanacağını belirten Baykal, "İnanıyorum ki, o yemin metninden rahatsız olan birçok milletvekili bulunuyor. Herkes bunu bildiği halde ülkemizde siyaset yapmanın, parlamentoda görev yapmanın gereği olarak, beğenmeseler de herkes o metne sadık kalarak yeminini ediyor. Bu saygıyla karşılanması gereken bir konudur. Yemin metni daha farklı yazılabilir, buna itirazım yok. Ama orada yazıldığı şekliyle herkes okumalı." dedi.

 // Akif
Gerçek yemin KURAN'I KERİM dir. Namusu şerefi olmayan ( mesela hdp'liler ) yemin etse neyazar kardeşim...
19 Kasım 2015 16:33
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler