YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal, sözler dışında başka şeyler mi yapılmasını
Baykal, sözler dışında başka şeyler mi yapılmasını
Baykal, sözler dışında başka şeyler mi yapılmasını
30 Ağustos 2008 / 16:38 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yine tuhaf konuştu. Genelkurmay Başkanlığına atanan Org. İlker Başbuğ'un açıklamalarını değerlendiren Baykal, "Artık sözlerin etkili olma aşaması geride kaldı" diyerek farklı bir yaklaşım imasında bulundu.
Milliyet'ten Fikret Bila'ya konuşan Baykal askerden 'söz' dışında başka şeyler beklediğini anlattı.


İşte Baykal'ın normalleşen Türkiye'de demokrasiyi hedef alan sözlerinin yer aldığı o yazı...


"İlker Paşa çok doğru şeyler söyledi, çok güzel analizler yaptı, çok güzel saptamalar yaptı" dedikten sonra "ama" diye devam etti, "Paşalar her zaman böyle güzel konuşmalar yapıyorlar da..."


Sözlerinin devamını getirmek istemedi. "Ama"yla neyi kastettiğini sorunca, "Artık komutanların konuşmaları etrafında siyasi tartışmalar yapmak istemiyorum, sanki sözle etkili olma aşaması geride kaldı gibi geliyor bana" demekle yetindi.


Baykal, İlker Paşa'nın konuşmasını eksen alarak onun üzerinden bir tartışma ve beklenti yaratmak, bu sözlerin iktidarı etkileyeceği, gidişi değiştirebileceği umudu vermek istemiyor.


CHP lideri, komutanların yaptığı saptama ve uyarıların "etkili olacağına" inanmıyor. "Bu güzel konuşmalar daha önce de yapıldı, ben de defalarca benzeri konuşmalar yaptım, uyarılarda bulundum. Komutanlar da benzeri konuşmalar yaptı. Sonuç ne oldu? Türkiye belli bir yola sokuldu ve öyle devam etti. İktidar bu konuşmaları, uyarıları hiç dikkate almadı. Maalesef Türkiye sokulduğu bu yolda sürükleniyor" diyor.


Fren etkisi yapar mı?


Baykal, bu nedenle İlker Paşa'nın sözlerinin "fren etkisi" yaratacağından kuşkulu. Baykal, bu tür saptamaların ve uyarıların tersine gelişmeler yaşanmasının da "hayal kırıklığı" yarattığını düşünüyor. Bu düşüncesi nedeniyle de İlker Paşa'nın sözlerinin etkili olup olmayacağı konusuna "ihtiyatla" yaklaşıyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler