YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal sel bölgesindeydi!
Antalya'da geçen hafta şiddetli yağış ve selden zarar gören Kundu köyüne giden Baykal vatandaşları dinledi, açıklamalarda bulundu...
Baykal sel bölgesindeydi!
13 Şubat 2010 / 14:51 Güncelleme: 13 Şubat 2010 / 14:51

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''İnşallah Türkiyemiz en kısa zamanda bir yeni başlangıç yapacaktır. Buna ihtiyaç var. İnsanlarımız çok yoruldu, yıprandı, sıkıntılar çekti. Bir tazelenmek, yenilenmek lazım. Durumun değişmesi lazım. İnşallah bu noktaya geldik'' dedi.

Baykal, Antalya'da geçen hafta şiddetli yağış ve selden zarar gören Kundu köyünde vatandaşların şikayetlerini dinledi. Parti otobüsüyle Kundu'ya giderek, vatandaşlara ''geçmiş olsun'' dileklerini ileten Baykal, kendilerine düşen görevleri yapacaklarını söyledi. Sel nedeniyle can kaybı yaşanmasından büyük üzüntü duyduğunu vurgulayan Baykal, seraların ve ekili arazilerin zarar gördüğünü, hayvanların da telef olduğunu anımsattı.

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve yetkililerden bilgi aldığını belirten Baykal, kendisine iletilenlere göre, Valiliğin talebiyle Bakanlar Kurulunun, kentteki sel ve şiddetli yağışın ekonomik ve sosyal hayatı engelleyen bir durum yarattığının karara bağlandığını söyledi. Baykal, 6 tane hasar tespit komisyonu oluşturulacağını ve vatandaşların zararını telafi etmek için kanunun öngördüğü katkının yapılacağını belirtti.

Çiftçilerin, Ziraat Bankasına olan borçlarının erteleneceğini dile getiren Baykal, ''Ancak günümüzde çiftçi sadece Tarım Kredi Kooperatifine ve Ziraat Bankasına borçlu değil. Yerli ya da yabancı özel ya da resmi çok değişik bankalara borcu var. Ne yazık ki alınan kararlar sadece Ziraat Bankasıyla ilgili anlam taşıyor. Çiftinin diğer kuruluşlara olan borçlarını da dikkate alacak bir düzenleme ihtiyacı var'' dedi.

Kundu'nun tarımsal niteliğini koruyan ama aynı zamanda Antalya ile kaynaşmış bir yerleşim merkezi olarak önem taşıdığını kaydeden Baykal, Antalya Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere bölgedeki tüm CHP'li belediyelerin her türlü desteği vereceğini kaydetti.

''TAZELENMEK, YENİLENMEK LAZIM"

Çiftçinin Türkiye'deki genel gidişatla ilgili sorunlarını bildiğini belirten Baykal, şunları söyledi:

''İnşallah Türkiyemiz en kısa zamanda bir yeni başlangıç yapacaktır. Buna ihtiyaç var. Başta çiftçimiz olmak üzere toplumun her kesimine yeni bir umut vermeye, onu geleceğe umutla bakar hale getirmeye ihtiyacımız var. İnsanlarımız çok yoruldu, yıprandı, sıkıntılar çekti. Bir tazelenmek, yenilenmek lazım. Durumun değişmesi lazım. İnşallah bu noktaya geldik. Sizler merak etmeyin. Siyaset sürekli yenilenir. Şimdi böyle bir değişim ve yenilenme döneminin arifesindeyiz, eşiğindeyiz. Hepimiz bunu görüyoruz. İnşallah bu doğrultuda güzel işler olacak. El birliğiyle, güvenle, birbirimize sahip çıkarak bu değişimi milletimizin, Türkiye'nin, Antalya'nın, Kundu'nun yararına en güzel şekilde birlikte değerlendirelim. Buraya gelemediğimiz zamanlarda bilin ki her saniyemizi Türkiye'de güzel bir değişim olsun amacıyla çalışarak değerlendiriyoruz.''

VATANDAŞLA SOHBET ETTİ

Köydeki bir kahvehanede vatandaşlarla sohbet eden Baykal'a bir kişi, İstanbul'da sürekli hava durumunun yetkililerce takip edilerek gereken önlemlerin alındığını, buna karşın bölgede vatandaşa haber vermeden baraj kapaklarının açıldığını ileri sürdü.

Bunun üzerine Baykal, Antalya Valisi ve DSİ Bölge Müdürü'nün, baraj kapaklarının açılmadığını söylediğini vurguladı.

Baykal, şöyle konuştu:

''Baraj kapağının açılmadığını, 37 santimetrelik son mesafenin kaldığı, açılma tehlikesinin var olduğunu ve baraj kapaklarının açılabileceğinin vatandaşa ilan edildiğini, baraj kapağının açılma ihtiyacı olmadığını resmi yetkililer söyledi. İyi niyetle bunu kabul ediyoruz ama bu yaşanan afetin, felaketin büyüklüğünü ortadan kaldırmıyor.''

Bunun üzerine vatandaşlar baraj kapağının açıldığını ısrarla ileri sürdüler. Baykal da, ''O sizin takdirinizde, iddia bu, bunu bilin'' diye konuştu.

Vatandaşın arazisinin zarar gördüğünü belirten Baykal, arazileri hisseli çiftçilerin başka mallarını teminat göstererek Ziraat Bankası dışındaki bankalardan kredi alarak tarım yatırımı yaptığını vurguladı. Bu nedenle bölgedeki çiftçinin borcunun genel durumuna bakılması gerektiğini dile getiren Baykal, ''Madem ki çiftçidir, afet yaşamıştır, borçları ödenemez hale gelmiştir, çare bulmak lazım'' dedi.

Baykal, bu durumun TBMM'de dile getirileceğini kaydetti.

Bir vatandaşın, ''Dert çok, çare sizde'' sözleri üzerine Baykal, ''Çare asıl sizde'' diye konuştu.

Baykal, belediye başkanları ile Kemerağzı bölgesinde de vatandaşların sorunlarını dinledi. Bu sırada bazı çocuklar Baykal'a çiçek verdi.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler