YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal salonu terk etti
Alanya Gazeteciler Cemiyeti ödül töreninde, eski CHP lideri Baykal, kendisi dışındaki milletvekili adaylarına protokolde yer ayrılmadığı gerekçesiyle salonu terk etti.
Baykal salonu terk etti
21 Mayıs 2011 / 20:42 Güncelleme: 21 Mayıs 2011 / 20:54

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, basının Türkiye'de bugün hiç kimsenin tartışmayacağı demokratik bir araç haline geldiğini söyledi.

Alanya Gazeteciler Cemiyeti 2010 Medya Başarı Ödülleri Banana Otel'de düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Gönül, törende yaptığı konuşmada, demokrasiye ve liberal ekonomiye geçilince basının olmazsa olmaz hale geldiğini belirterek, basının köklü görünse de insanlık tarihine bakıldığında oldukça yeni olduğunu dile getirdi.

Dünya tarihinde basının ortaya çıktığında çok köklü kuruluşlar ve çok köklü devletlerin ''basını nereye koyacağız diye'' tartıştığını, çünkü kuvvetli merkezi idarenin başka bir sesin yükselmesini arzu etmediğini kaydeden Gönül, Batı'da daha sonra geliştirilen çeşitli teoriler çerçevesinde seslerin en iyi şekilde duyulması için basına daha çok kıymet verildiğini söyledi. Gönül, ''Ama bizde artık demokrasi tamamen yerleşiyor. Basın bugün hiç kimsenin tartışamayacağı bir demokratik araç haline geldi'' dedi.

50 yıllık meslek yaşamında aleyhinde yapılan suçlamaları da içeren haberlere karşın tahammül göstererek hiçbir gazeteciye dava açmadığını dile getiren Gönül, şöyle konuştu:

''İstiyorum ki hedefimiz bir, bu vatana hizmet etmek. Hedefimiz bir, bu devleti uluslararası toplumda en şerefli yere koymak. Hedefimiz bir, insanımızı en yüksek yere getirmek. Basına da bize de düşen görev var. işbirliği yapalım, çatışmaları da arada görmezden gelelim bugün olduğu gibi...''

Bakan Gönül, ödül alan gazetecileri kutladı.


-AKPM BAŞKANI ÇAVUŞOĞLU-


Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu da AKPM olarak demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunduklarını belirterek, demokrasinin en önemli unsurlarından birinin de medya olduğunu söyledi.

Türkiye'nin üyesi olduğu Avrupa Konseyi'nin basın ve ifade özgürlüğü kararlarına azami şekilde uyacağını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

''Türkiye'de son yıllarda medya özgürlüğü konusunda çok güzel yasalar çıktı. AB kriterlerine uygun yasalar çıktı. 301 başta olmak üzere birçok yasada değişiklik oldu. Bu yasaların uygulanması, benimsenmesi konusunda sıkıntı olduğunu da biliyoruz. Yasaların gözden geçirilmesi, daha fazla yasanın çıkması ve bunların temelini oluşturacak sivil bir anayasanın yapılması gerekiyor. Türkiye birinci sınıf reformları gerçekleştirmiştir. Ancak uygulamada birinci sınıf olduğumuzu söylemeliyiz. Türkiye olarak basın özgürlüğünü savunuyoruz. Basın içinde de orduyu göreve davet edenler ile görevini yapan basın arasında ciddi fark var. Basın da meslek içinde otokontrol sistemiyle görevini yapmalı.''

MHP Genel Başkan Yardımcısı Tunca Toskay da medyanın demokratik toplumların ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, basın özgürlüğünün ne kadar yükselirse demokrasinin de o kadar yükseleceğini vurguladı.

Medyanın görevi gereği halk taleplerini siyasi iktidara karşı savunması gerektiğini; ancak Türkiye'de medyanın bu konuda çıkmazda bulunduğunu ifade eden Toskay, demokrasiye inanan herkesin medyanın bu yöndeki göreviyle ilgili tespiti yeniden yapmasına ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Törende konuşan Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Serter ise Türkiye'de basın özgürlüğünün önündeki engellere değinerek, Türkiye'nin dünyada 174 ülke arasında basın özgürlüğü konusunda 138'inci sırada olduğunu söyledi. Serter, ''AB de basın özgürlüğünün önündeki engelleri raporlarında belirtiyor ve 'Türkiye'de basına oto sansür uygulanıyor' diyorsa, bu vahim bir durumdur. Bizim gibi, krizleri başarıyla atlatmış bir ülkeye yakışmıyor'' dedi.

Gazetecilerin hangi siyasi düşünceye sahip olursa olsun kardeşlik ve dayanışma duygusunu taşıması gerektiğini ifade eden Serter sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özel yetkili mahkemelerin kaldırılması istenirken, özel yetkili muhabirlerin türediği bir noktadayız. Hakimden daha hakim, savcıdan daha savcı gazeteciler görüyoruz. Gazeteci yargılamaz, tehditçi, şantajcı olamaz. Basın özgürlüğünün de ancak ve ancak kişi ve hak ve özgürlüklerine kadar sınır vardır. Gazeteci çok önemli bir insandır, gazeteci olmak kolay değildir. Gazetecilerin düşüncelerini söyledikleri, yazdıkları için özgürlüklerinden mahrum edildiği bir ülkede yaşıyoruz. Türkiye'nin önünde duran bu sorunun aşılması gerektiğini düşünüyorum. Hiçbir iktidar bu sorun beni aşar diyemez. Herkes muhalefetiyle, milletvekiliyle basın özürlüğünden sorumludur.''


-DENİZ BAYKAL ÖDÜL VERMEDEN AYRILDI-


Öte yandan törendeki konuşmalar devam ederken gecikmeli olarak salona gelen eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, bir süre kokteyl alanından töreni izledi.

Baykal'ın kendisine protokolde yer ayrılmasına karşın diğer milletvekili adaylarına yer ayrılmadığı gerekçesiyle yerine oturmadığı ve ödülünü vermeden salondan ayrıldığı öğrenildi. Baykal'ın ayrılmadan önce kendisini konuşma yapması için kürsüye ve protokoldeki yerine davet eden AGC Başkanı Mehmet Ali Dim'e de gerekçe belirtmeden ayrıldığı öğrenildi.

Bakan Gönül ve AKPM Başkanı Çavuşoğlu ve diğer davetliler törende yılın başarılı gazetecilerine ödüllerini verdi. Gazeteci yazar Altemur Kılıç ile Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Atilla Serter'e de Yılmaz Arıkan Dim özel ödülü verildi.

Altemur Kılıç, gazeteciliğinin 61'inci yılında aldığı bu ödülün önemini dile getirerek, ''AGC yönetim kuruluna çok teşekkür ediyorum. Yürümekte güçlük çekiyorum ama kızdıkça yazıyorum, yazmaya da devam edeceğim'' diye konuştu. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler