YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal 'Paralel Yapı' için soruşturma istemiş
Kaset komplosunda hükümeti suçlayan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'’ın, komplodan önce paralel yapı hakkında soruşturma önergesi verdiği ortaya çıktı. Önergede cemaatin yasadışı dinlemeler yaptığı da vurgulanıyor.
Baykal 'Paralel Yapı' için soruşturma istemiş
05 Nisan 2014 / 08:25 Güncelleme: 05 Nisan 2014 / 08:34

CHP Genel Başkanlığı koltuğunu 2010'da kaset komplosu ile terk eden Antalya Milletvekili Deniz Baykal, kasete erişim Başbakan Erdoğan tarafından engellenmesine rağmen hükümete yönelik suçlamalarını sürdürüyor.

Akşam'ın haberine göre Paralel Yapı'yı işaret eden bulgulara karşın Pensilvanya'ya toz kondurmayan ve istifa kararını açıkladığı basın toplantısında "Pensilvanya'dan aldığım mesajın samimiyetine inanıyorum" diyen Baykal'ın, kaset komplosundan üç yıl önce, "Devlet içindeki cemaat kadrolaşmasının tehdit oluşturduğu" yönünde soruşturma önergesi verdiği ortaya çıktı.

Kadrolaşma yaygınlaştı

Önergede, Dink, Hablemitoğlu, Rahip Santora cinayetleri ile yasadışı dinlemelerin de aralarında yer aldığı soruşturmalarda, bilgi kirliliği, hedef saptırma ve yönlendirmeler yaşandığı da belirtiliyor.

Baykal ve CHP milletvekillerinin imzalarıyla TBMM Başkanlığı'na sunulan 15 Şubat 2007 tarihli önergede, Emniyet'tehukuka aykırı vasıfsız bir kadrolaşma oluşturulduğu belirtildi. Cumhuriyet karşıtı yapılanmaya bir kod adı verildiği belirtilen önergede gizli kadrolaşma sürecinin yaygınlaştığı da ifade edildi. 

Soruşturmalara engel

'Emniyet Genel Müdürlüğü'nün merkez teşkilatı, İstanbul, Ankara, İzmir ile tüm polis okullarının bu kadroların elinde bulunduğu yolunda ciddi bulgular vardır' denilen önergede cemaat kadrolarının her türlü soruşturma girişimini de engelledikleri belirtildi. 

Tahribat çok ağır

Paralel Yapı'nın tahribatının çok ağır olduğunu belirten CHP'liler önergede, "Kurumun arşiv ve istihbaratı yok edilmektedir. İç güvenlik örgütleri işlevini kaybetmektedir. Emniyet'te kargaşa oluşturan yapılanma, bilgi kirliliği yaratarak, kamuoyunu yanıltmakta ve hukuk dışı eylemleri rahatlıkla gerçekleştirmektedir" tespitleri sıralandı.

Akyürek 'F-Tipi' yapılanma içinde 

Baykal ve CHP milletvekillerinin imzaladığı önergede “Hırant Dink cinayeti öncesinde Trabzon Emniyet Müdürü, cinayet tarihinde ise Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı olarak görev yapan Ramazan Akyürek'in, 'F-Tipi' yapılanma içinde olduğu ve özel bir himayeye mazhar olduğu, hem sicil dosyası ile hem de Dink cinayetinin işleyişi süreciyle anlaşılmaktadır” ifadeleri de yer aldı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler