YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal muhaliflerle buluştu
Baykal, İzmir'de muhaliflerle buluştu, CHP karıştı...
Baykal muhaliflerle buluştu
13 Aralık 2011 / 07:36 Güncelleme: 13 Aralık 2011 / 07:37
Eski CHP lideri Deniz Baykal'ın İzmir programı, partide rahatsızlığa yol açtı. Havalimanında eski vekiller ve muhalif belediye başkanlarınca karşılanan Baykal, pazar gününü Kemal Anadol, Mehmet Sevigen, Yılmaz Ateş, Canan Arıtman ve Tacidar Seyhan gibi isimlerle görüşmeye ayırdı.

Alınan bilgilere göre Baykal burada, parti yönetiminin ülke gündemini ilgilendiren konularda tavır ortaya koyamadığını belirtti. "Geçmişle hesaplaşarak başarıyı yakalayamayız. Tabandan gelen, CHP politikaları ile yoğrulmuş insanlara ihtiyaç var." dedi. Görüşmelere ilişkin CHP'deki rahatsızlık, Baykal'ın İl Başkanlığı'na yapacağı ziyarete yansıdı. Önceden belirlenen programa göre Baykal, dün saat 10.30'da İl Başkanlığına gelecekti. Ancak İl Başkanı Tacettin Bayır, o saate 'Yerli Malı Haftası'yla ilgili basın açıklaması koyarak, Baykal'dan 'erteleme' talep etti. Ancak Baykal erteleme yerine iptal kararı aldı.

CHP İzmir İl Başkanı Tacettin Bayır, Baykal'ın ziyaretinin neden iptal edildiğine ilişkin sorular üzerine, "Bilmiyorum ancak şu anki genel başkanım, kendisi de dahil olmak üzere bu tip şaşaalı havaalanı karşılamalarını bildiğiniz gibi uygun bulmuyor." dedi. Baykal'a kişisel olarak hiçbir karşıtlığı olmadığını vurguladı. Eski CHP İl Başkanı Kemal Karataş, bu duruma tepki gösterdi. Baykal'ın il başkanlığına yapacağı ziyaretin günler öncesinden belli olduğunu, bu tavrın altında başka sebepler yattığını belirterek, "Ziyarete bir gün kala, il başkanlığından bir sekreter aradı. Baykal'ın ziyaret saatinde basın toplantısı olduğunu, programı kaydırmamızı söylediler. Bunun mümkün olmadığını, sonraki ziyaretleri de ertelemek durumu doğacağını belirterek kabul etmedik. Toplantı saatini değiştirin, dedik. Bir geri dönüş olmadı. Biz de ziyareti iptal ettik." bilgisini verdi. Ardından "Telaşlandılar, Yerli Malı Haftası'nı Baykal'ın ziyaretinden önemli gördüler." diye konuştu.

İl Başkanlığı ziyaretini gerçekleştiremeyen eski CHP lideri Baykal, kendisini havalimanında karşılayanlar arasında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nu makamında ziyaret etti. Kocaoğlu, Baykal'ı İzmir'de görmekten mutlu olduğunu ifade etti. Baykal da, "Eksik olmasın Sayın Başkan da bizi büyük bir misafirperverlikle karşıladı, bir araya gelme imkânını sağladı." karşılığını verdi. Deniz Baykal, İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci'yi de ziyaret etti. Kurultayda yeniden genel başkan adayı olup olmayacağına yönelik soru üzerine şunları kaydetti: "CHP'de genel başkan adaylığı talep etmem, genel başkanlığı şahsen arzu ederek harekete geçmem gibi bir durum çok gerilerde kalmıştır. Benim tek isteyeceğim şey, CHP'nin iyi olmasıdır."

Öte yandan, muhalif isimlerle bir araya gelen Deniz Baykal'ın, 'Yeni CHP' anlayışını eleştirdiği öğrenildi. Alınan bilgilere göre Baykal, yeni parti yönetiminin terör başta olmak üzere ülke gündemini ilgilendiren konularda tavır ortaya koyamadığını dile getirdi. 'Partinin şablonuyla oynamanın' başarı getirmeyeceğini, yapılması gerekenlerin 'CHP'nin hafızası'nda bulunduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Geçmişle hesaplaşarak başarıya ulaşamayız. Benim genel başkan olduğum dönemde, bütün kamuoyu araştırmaları bizi başarılı gösteriyordu. Geçmişten utanmakla, o dönemki hatalarla hesaplaşmakla ya da parti politikalarını başkalaştırmakla bu iş olmaz. Bizim yükselişimizi gören iç ve dış güçler de bu başarımızın önüne geçmek için tertip düzenledi." (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler