YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal listede yer alacak mı?
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Adana ziyareti sırasında gazetecilerle de sohbet etme fırsatı buldu... Vatan gazetesi yazarı Aydın Ayaydın o sohbette konuşulanları bugün köşesine taşıdı...
Baykal listede yer alacak mı?
22 Şubat 2011 / 08:32 Güncelleme: 22 Şubat 2011 / 08:39

(...) Gazeteciler kendi aramızda konuşurken söz ister istemez CHP’nin milletvekili adaylarını ön seçimle mi, yoksa merkez yoklaması ile mi belirleyeceğine geldi. Bazı arkadaşlar, ağırlıklı olarak merkez yoklaması yapılacağı ve Kılıçdaroğlu’nun listelere damgasını vuracağı görüşündeydi. Hatta bir gazeteci arkadaşım, bu gidişle Kılıçdaroğlu Baykal’ı bile listeye koymaz dedi.

Kendisine, bu dediğin mümkün değil dedim; Deniz Baykal’ın ismi CHP ile özdeşmiş durumda. Kılıçdaroğlu böyle bir hata yapmaz. Elbette kadrosuna yeni birçok ismi ilave eder ama, Baykal ve CHP’ye katkısı olacak eski isimlerle de yola devam eder dedim. Bunun üzerine gazeteci dostum, “Ben de senin gibi düşünüyordum ama, Baykal Kılıçdaroğlu ile ilgili pek de iyi konuşmuyor, ben bu durum karşısında Kılıçdaroğlu’nun Baykal’ı listeye almayacağını düşünüyorum” dedi.

Bazı illerde ön seçim

Adana dönüşü, uçakta Hürriyet’ten Tufan Türenç ile Kılıçdaroğlu’nun yanında oturduk ve yol boyunca sohbet ettik. Kılıçdaroğlu’na “Adaylarınızı hangi yöntemle belirleyeceksiniz” diye sordum. “Ben tüm illerde teşkilat yoklaması ile aday belirleme taraftarıyım. Teşkilatların milletvekili adaylarının belirlenmesinde etkin olmasını istiyorum. Ancak özellikle büyük illerde ve daha birçok yerde gerek delege yapısı, gerekse teşkilat yapısına baktığımızda bu işi yapmamız mümkün görünmüyor” dedi.

Bunun üzerine ‘Demek ki yurdun bir bölümünde merkez yoklaması, bir bölümünde ön seçim yapacaksınız’ dedim. Kılıçdaroğlu, “Öyle gözüküyor. Muhtemelen 36-38 ilde ön seçim mutlaka yaparız” diye konuştu.

Deniz Baykal liste başı

Kılıçdaroğlu’na, Deniz Baykal’ın milletvekili listesinde yer alıp almayacağını da sordum. “Sayın Baykal yıllarca CHP’nin Genel Başkanı olmuş değerli bir isim. CHP’ye çok önemli katkıları var, bundan sonra da olacaktır. Baykal’sız yola devam etmemiz söz konusu olmaz” dedi. Bunun üzerine Sayın Baykal’ı merkez yoklaması ile mi belirleyeceksiniz yoksa ön seçimle mi gelir diye sordum. Kılıçdaroğlu’nun cevabı çok netti: “Sayın Baykal’a soracağım. Antalya’da ön seçim mi, merkez yoklaması mı arzu ediyorsunuz diye. Baykal hangi yöntemi uygun bulursa tercihimiz o yöntem olacak” dedi. Kendisine, “Baykal’ı iyi tanırım, bu sorunuz karşısında ‘nasıl uygun görürseniz’ diyecektir. Böyle bir durumda ne yaparsınız” dedim. Kılıçdaroğlu konuyu “Böyle bir durumda Antalya’nın liste başına Sayın Baykal’ın adı yazılır. Listenin diğer isimlerine de Sayın Baykal kimi arzu ederse onlar yazılır” diyerek noktaladı.

Genel seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun milletvekili listesinde partiye önemli hizmeti olmuş, partiye güç katacak eski isimler de mutlaka olacak. Onların yanında da topluma umut vaat edecek, CHP’nin oylarını artıracak, toplumun birçok kesimine sıcak mesajlar verecek yepyeni isimler yer alacak. Kılıçdaroğlu’nun bu konudaki olmazsa olmazı ise kadın adaylara daha çok yer verilmesi. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler