YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal, diyalog kelimesini sıkça kullandı
Baykal, diyalog kelimesini sıkça kullandı
Baykal, diyalog kelimesini sıkça kullandı
05 Haziran 2008 / 15:55 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP'den Güneydoğu açılımı. Temasları sonunda basın toplantısı düzenleyen Baykal, diyalog kelimesini sıkça kullandı.


CHP'nin Güneydoğu politikası değişiyor mu? Baykal Diyarbakır'dan pozitif izlenimlerle ayrılıyor. CHP lideri Sosyal sorunlar karşısında bölge halkıyla diyalog kuracaklarının mesajını verdi.


Teröre bulaşanların diyalog kültürüyle topluma kazandırılması çağrısını yaptı. Çatışma ortamının son bulması için parti olarak katkı sunmaya hazır olduklarını duyurdu.


Baykal, 1989 tarihli Kürt raporunu yeniden gündeme getireceklerini de sözlerine ekledi.


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal temaslarının ardından partisinin Diyarbakır il binasında basın toplantısı düzenledi. Öne çıkan başlıklar başlıklar şöyle:


YAPICI VE OLUMLU GEZİ


Pozitif bir izlenim edindiğini söyleyen Baykal çatışma ortamının azaldığın"Yapıcı olumlu bir gezi oldu" diyen Baykal çatışma ortamının bahsetti. Şanlıurfa ve Diyarbakır temaslarından sonra


Partimize yönelik ilgi olduğunu gördük. Araya zaman koymadan sık sık bölgeye gidip geleceğiz. Bu konuda yeterince bilgilenmiş olarak gelmiştik. Ancak çok ağır tabloyla karşılaştık. Sosyal ve ekonomik manzara çok ağır. Dışarıdan bakılınca görülebilecek gibi değil.


TEFECİLERE OLAN BORÇ ERTELENİYOR MU?


Mazot fiyatları artıyor. Borçlar ödenemiyor. Yeniden gübre lazım mazot lazım. Çiftçinin hem bankalara hem de tefecilere borcu var. Kamu bankalarına borç ertelemesi sorunu çözmez. Tefecilere borç erteleniyor mu? Çiftçi gelecek yılın harcamasını nereden yapacağını bilemiyor.


Sorunlar karşısında parlamentoda çözüm talep edeceğiz. GAP konusu 50 yılın temel projesi. Çoktan bitirilmiş olmalıydı. Siyasi söyleme dönüşmemeli. Hükümetin CHP'nin duyarlılığı karşısında GAP'la ilgili söylem geliştirmesinden memnunuz.


GAP'TA SORUN SULAMADA


Hükümet adım attı. Çok sevindik mutlu olduk. Yalnız gerçekçi ele almamız lazım. Sanki GAP deyince mucize olacak. Öyle bir şey yok. Enerji ve su ayağı var. Sorun enerjide değil sulamada. Sular enerji için kullanıldıktan sonra kurak topraklara taşınabilir hale getirilmemiştir.


5 MİLYAR DOLAR İŞİ ÇÖZER


En az maliyetle en yüksek verim sulamadır. Şu ana kadar 20 milyar dolar harcanmış GAP'a. Bırakın 20'yi 5 milyar doları sulamaya harcayın, 5 yıl içinde bölge halkının refahı artar.


Sulama projeleri için derhal para ayrılmalı. Umarım hükümet harekete geçer. Kuraklıkla ilgili yaşanan facia hiç olmazsa makul bir seviyeye çekilir. Hükümetin GAP eylem planı sevindirici.. Destek vermeye hazırız.


DİYALOG ÖNEM TAŞIYOR


Sosyal sorunlarla ilgili STK'ların görüşlerini dinledik. Çok yararlı verimli ve yapıcı görüşme yaptığımızı düşünüyorum. Diyaloğun büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Diyarbakır'daki sivil toplum örgütlerin çağrımıza olumlu cevap vermeli bizi mutlu etti.


BİRBİRİMİZİ ANLAMAK ZORUNDAYIZ


Diyalog önem taşıyor. Aynı şekilde düşünmeyebiliriz. Ama birbirimizi doğru anlamak zorundayız. Yaşanan gerginlik, şiddet onu besleyen çatışma ortamının daha olumlu noktaya dönüşmekte olduğunu görüyorum.


Daha pozitif bir izlenim edinmekteyim. CHP olarak katkı yapmak istiyoruz. Çatışma ortamı tasfiye edilsin. K. Irak'taki yeni yapılanmayla birlikte yeni bir dönem başlıyor.


89 RAPORU GÜNDEMDE


Meşhur 1989 raporunu gündeme taşıyın dediler. Ben de memnuniyetle kabul ettim. (Salondan alkış sesleri) Raporu yeniden gündeme getireceğiz. Hiçbir zaman o anlayışın dışına çıkmadık. Çatışma ortamı o söylemi ortadan kaldırdı.


DEVLETİN TEMELİNDE IRK YOKTUR


Türkiye bir ırk devleti kafatası devleti değildir. Siyasi beraberlik devletidir. Devletin temelinde ırk yoktur. Hiçbir etnik kimlik devlete tehdit değildir. Devlet insanı görür arkasındaki etnik kimliği göremez. İnsan devletten önce vardır. Devlet etnik kimliklere kör olmalıdır. Etnik kimliği devlet tarif edemez.


Herkesin etnik kimliği onun şerefidir. Terörü siyaset yöntemi olarak kesinlikle kabul etmeyelim. Yanlıştır zararlıdır. Terör yapana da savunduğunu iddia ettiği davaya da zarar verir. Himaye edilmeledir, teşvik etmemelidir.


DÜŞMANLIK YERİNE DİYALOG KÜLTÜRÜ


Teröre bulaşanlar ikna edilmeli ve terörü besleyen psikoloji, gerginlik düşmanlık yerine iyi niyet saygı ve diyalog kültürü olmalıdır. Bugün bunu yaptık. Karşılıklı duyguların alınması işin çözümüdür.


BÖLÜNME TARİHTE KALDI


Ayrışma bölünme tarihin derinliklerinde kalması gereken geçmiş çağlara ait olan bir olay. İstanbul'da, Antalya'da, İzmir'de bir olmuşuz. Kimi kimden ayıracaksın değer mi? Avrupa Birliği ile bütünleşiyoruz. Gündeme getirmek tarihi bir çelişkidir. O iş bitmiştir. Bölünme o kana o acılara değmez bunlara fırsat vermeyelim.


Herkes anadilini öğrenebilmeli yayınını yapabilmeli. Artvin'deki Gürcüler ile Gürcistan'daki Gürcüler birleşiyor mu? Hangi Gürcü'ye kuşkuyla bakabiliriz? İşte biz bölgede bunu yapmalıyız. Bölge ile ilişkilerimizi sıkı tutacağız. Bazı STK'ların gelmemesi onların demokratik hakkıdır. Ama olmayan bir isnadı bize izafe etmemelidir.


KUTSALA SALDIRI KABUL EDİLEMEZ


Hz. Muhammed'e karşı çizilen karikatürü protesto ettik. Kimse kimsenin kutsalına saldıramaz. (salondan alkış sesleri) Kimse düşünce özürlüğü diyerek hakaret edemez. Kimsenin zihninde şüphesi olmasın.. İsa peygamberi biz de peygamber kabul ediyoruz. Bütün bunları en yüksek sesle dile getirirken siyasi yarar sağlayabilir miyiz diye bir takım sözler söylenmesi fevkalede yanlıştır.


CHP etnik husumet anlayışını kesinlikle reddeden bir partidir..

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler