YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal aday olacak mı?
CHP olağanüstü seçimli kurultaya giderse Deniz Baykal yeniden aday olacak mı? İşte Baykal'ın bu soruya cevabı;
Baykal aday olacak mı?
23 Kasım 2010 / 09:02 Güncelleme: 23 Kasım 2010 / 09:08

CHP'nin olağanüstü seçimli kurultaya gitmesi gündemde... Ancak gündemde olan tek şey bu değil... Bu kurultayda Deniz Baykal'ın aday olup olmayacağı da tartışma konusu. Vatan gazetesinden Aydın Ayaydın da bu soruyu ilk ağza yöneltti. İşte Baykal'ın o soruya cevabı;

(...) CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın olası olağanüstü seçimli bir kurultayda genel başkanlığa yeniden aday olacağına dair haberleri okuyunca şaşırdım. Zira üç hafta önce yurt dışına çıkmadan önce İstanbul’da baş başa kahvaltı ederken sorduğum soru üzerine Baykal bana “CHP’nin Genel Başkan sorunu yok. Kemal Kılıçdaroğlu CHP’nin Genel Başkanıdır. Bize düşen görev, Kılıçdaroğlu ve dolayısıyla CHP’nin başarısı için çaba harcamaktır” demişti.

Ancak dün gerek yazılı basında ve gerekse gün içinde bazı TV kanallarında, Baykal’ın Karadeniz gezisini yeniden genel başkanlığa döneceğiyle ilişkilendiren yorumları görünce acaba ben mi yanılıyorum dedim ve Baykal’ı aradım. Yazılıp söylenenler doğru mu, yeniden adaylık mesajı mı veriyorsunuz diye sordum. Baykal’ın cevabı çok net oldu: “CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu‘dur. CHP’de şu aşamada genel başkanlık sorunu yok, ben de genel başkan adayı değilim.”

Gördüm ki Baykal, üç hafta önce bana söylediği noktada duruyor. Genel başkan adayı olmadığını açık açık deklare etmesine rağmen, ikide bir Baykal yeniden aday sözlerinden de oldukça rahatsız.

Karadeniz gezisinde CHP’nin yeni yönetimini eleştirmesinin nedeninin Kılıçdaroğlu’nun Diyarbakır gezisi ile Selahattin Demirtaş’ın gündeme getirdiği CHP ve DTP’nin de içinde yer alacağı sol blok önerisinden rahatsızlık duyması mı olduğunu da sordum. Bu sorum üzerine Baykal’ın ses tonu değişti ve aynen şunları söyledi: “Benim tek arzum CHP’nin başarılı olmasıdır. Ancak görüyorum ki, partide ciddi anlamda bazı yanlışlıklar yapılmaktadır. Benim de bu yanlışları kabul etmem ve savunmam mümkün değildir.Yapılan bu yanlışlıkları dile getirmek bizim görevimiz. Bazıları bir takım saçma sapan uygulamalarla CHP’nin iktidar olabileceği yönünde gayri ciddi açıklamalar yapacak, bizler de bunu suskunlukla seyredeceğiz. Yok öyle bir şey. Hem CHP‘nin, hem de Türkiye’nin geleceği için yapılan önemli yanlışlıkları ortaya koyup Genel Başkan’ı uyarmak bizim görevimizdir. Kimse de bundan başka manalar çıkarmasın.”

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler