23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul21 °C
 • Ankara20 °C
 • İzmir24 °C
 • Konya19 °C
 • Adana26 °C
 • Antalya25 °C
 • Diyarbakır28 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri21 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa29 °C
 • Gaziantep24 °C
 • İçel27 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baykal, 1021 oyla yeniden seçildi
Baykal, 1021 oyla yeniden seçildi
Baykal, 1021 oyla yeniden seçildi
26 Nisan 2008 / 11:23 Güncelleme: 26 Nisan 2008 / 00:00


CHP Kurultayı'nda Deniz Baykal, rakiplerinin 253 barajına takılmasından sonra delegelere tek başına kendisini yeniden oylattı ve 1021 oyla yeniden Genel Başkan seçildi


Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kurultayda, oy verme işlemi için sandık ve kabinlerin kurulmasından sonra, saat 20.20'de genel başkan seçimine başlandı.

Deniz Baykal, tek genel başkan adayı olarak seçime katıldı ve Baykal 1021 delegenin oyu ile yeniden Genel Başkan seçildi Baykal Teşekkür konuşmasında şunları söyledi CHP Kurultayı'nda Deniz Baykal, rakiplerinin 253 barajına takılmasından sonra delegelere tek başına kendisini yeniden oylattı ve 1021 oyla yeniden Genel Başkan seçildi.


HALUK KOÇ YETERLİ İMZAYI BULAMADI


CHP 32. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olabilmek için yeterli sayıda imzayı bulamayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, Deniz Baykal'a sıcak mesajlar yolladı.


CHP 32. Olağan Kurultayı'nda genel başkan adayı olabilmek için yeterli sayıda imzayı bulamayan Samsun Milletvekili Haluk Koç, ''Partimiz için bundan sonra da görevimizi yapacağız'' dedi.

Koç, Divan Başkanı İsmet Atalay'ın adaylık başvurularıyla ilgili sonucu açıklamasından sonra, bazı delegelerle birlikte oturduğu tribünden inerek salondan ayrıldı.

Haluk Koç, gazetecilerin soruları üzerine, yeterli sayıya ulaşamadıklarını belirterek, ''Partimiz için bundan sonra da görevimizi yapacağız'' diye konuştu.

Salon dışında kendisine ilgi gösteren partililere ve adaylığı için imza verenlere teşekkür eden Koç, ''Partimizi seviyoruz'' dedi.

Bu arada, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, adaylık için imza verme işlemi başladıktan sonra salondan ayrılmıştı. Baykal'ın, oylama başladığında salona dönmesi bekleniyor.

Adaylık başvurularıyla ilgili sonuçların açıklanmasının ardından, genel başkanlık seçimi için hazırlıklara başlandı.


KURULTAYDAN NOTLAR


Ankara Atatürk Spor Salonu'nda sabah saat 10.00'da başlayan CHP kurultayında Genel Başkanlık için adaylık başvuruları resmen başladı.

Divan Başkanının seçilmesinden sonra Baykal'ın konuşması ile başlayan kurultayda adaylık başvuruları başladı. Adayların yarışabilmesi için 253 imzaya ulaşması gerekiyor.

Baykal'ın karşısındaki en güçlü rakip olarak dikkat çeken CHP Samsun Milletvekili ve Genel Başkan adayı Haluk Koç, diğer başkan aday adaylarına çekilme çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın partisinin 32. Olağan Kurultayı’nda yaptığı konuşma 2 saat 40 dakika sürdü.

Baykal’ın konuşması sırasında özellikle Haluk Koç taraftarları zaman zaman “Yeter artık Baykal” diyerek tepki gösterdi. Baykal, konuşmasının bitiminde salonun büyük çoğunluğu tarafından ayakta alkışlandı. Tribünlerden, “Türkiye seninle gurur duyuyor”, “Başbakan Baykal,” sloganları atıldı. Baykal’ın konuşmasını eski çalışma arkadaşları Ankara Milletvekilleri Eşref Erdem ve Genel Başkan Aday adayı Haluk Koç salonda dinledi.

Kurultay Başkanlığı’na, Parti Meclisi seçimlerinin çarşaf liste ile yapılması için önerge verildi. Divan Başkanlığı önergeye imza veren delegelerin mükerrer olup olmadığını kontrol için çalışma başlattı.

Şu anda delegeler başkanlık divanı için imza veriyorlar. Genel başkanlık için aday olan 4 kişiden 252'yi geçen olursa Baykal'a rakip olacak...


Tarihindeki 32'inci kurultayını gerçekleştiren CHP güne kavga ile başladı. Koç tarafları ile Baykal taraftarları kavgaya tutuşurken solan gelen Koç gövde gösterisi yaptı...


CHP’nin kapandıktan sonra yeniden açıldığı 1992 tarihindeki kurultayında Genel Başkan seçilen ve bugüne kadar beşi 'olağan', dördü 'olağanüstü' olmak üzere yapılan dokuz kurultayda da koltuğu bırakmayan Deniz Baykal, bugün 10'uncu sınavına çıktı. CHP'nin iki gün sürecek 32'nci Olağan Kurultayı çalışmalarına başladı. Kurultayın yapıldığı Atatürk Kapalı Spor salonuna sabahın erken saatlerinden itibaren partililer ve delegeler gelmeye başladı. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı salon çevresinde partililer ve delegeler tek tek arama noktalarından geçerek içeri alındılar


KARŞILIKLI SLOGANLAR


Coşkulu başladığı görünen kurultay salonunda genel başkan adaylarından Deniz Baykal ve Haluk Koç'u destekleyen partililer ve delegeler karşılıklı slogan attılar. Kurultayın yapıldığı salonda Atatürk ve Baykal'in büyük boy posterleri yer aldı. "Cumhuriyeti kuranlar elbette cumhuriyete sahip çıkacaklar" "Sadaka devleti değil sosyal devlet" yazılı pankartlar dikkati çekti. Ayrıca İsmet İnönü'nün "Bir ülkede namuslular namussuzlar kadar cesur olmak zorundadır" sözü de pankart olarak kurultay salonuna asıldı. Başkanlık Divanı'nın seçimiyle çalışmalarına resmen başlayacak Kurultaya bin 231 delege katılıyor. Baykal'ın açılış konuşmasının ardından çalışma raporları görüşülecek ve delegasyonun onayına sunulacak. Kurultayın bugünkü bölümünde genel başkanlık seçimi yapılacak. Kurultayın yarınki bölümünde de Parti Meclisi ve Yüksek Disiplin Kurulu seçimleri gerçekleştirilecek. Delegeler, PM'nin 80 asil ve 20 yedek üyesi ile, YDK'nın 15 asil ve 8 yedek üyesinin seçimini gerçekleştirecek. Seçimlerin ardından kurultay çalışmalarını tamamlayacak.


ÜÇ İLDE DAHA DESTEK ÇEKTİ


Genel Başkan Baykal’ın yeniden seçilmesi halinde ikinci gün gerçekleştirilecek parti meclisi seçimlerinde büyük çapta yeniliğe gideceği belirtiliyor. Daha önce 78 il başkanının Baykal’a destek verdiği açıklamasına rağmen dün CHP Düzce, Manisa ve Edirne il başkanları Baykal’a destek ifade eden bildiriye imza atmadıklarını açıkladı.


HALUK KOÇ SALONDA TUR ATTI


Haluk Koç, saat 10.15'te salona girerek tur attı. Bazı partililer, “Başbakan Haluk” sloganları atarken, Koç, milletvekilleri için salon zemininde ayrılan bölümde değil, delegelere ayrılan tribünde oturmayı tercih etti.


BAYKAL'A İLGİ VE TEPKİ


Delegelerin yoğun ilgisi altında kurultay salonuna giren Baykal partilileri selamlarken, Haluk Koç'u destekleyenlerin önünden geçerken Baykal'a ilgi gösterilmemesi dikkatlerden kaçtı. CHP'nin bu kurultayındaki heyacan ve coşkunun önceki kurultaylara göre daha düşük olduğu gözlemlendi...


İNADINA BAYKAL İNADINA SOL!


Baykal'ı destekleyen delegeler, "İnadına Baykal, İnadına sol" sloganları atarak hükümete ve muhaliflere aynı anda göndermede bulundular... Selamlama turundan sonra kürsüye gelen Baykal, kurultayı resmen başlattığını açıklarken Kurlatay Başkanlığı'na delegelerin teklif ile İsmet Atalay seçildi.


Baykal kürsüye çıktıktan sonra, delegeler "Türkiye laiktir laik kalacak" sloganları attı...


İşte Baykal'ın konuşmasından satır başları:


Türkiye nasıl kuruldu, kimler mücadele verdi, kimler kurulmasını istedi, kimler istemedi. Siz bunları iyi bilirsiniz. Hangi valiler, hangi şeyhülislamlar, hangi işgal komutanları Türkiye'nin kurulmasını engelledi siz daha iyi biliyorsunuz. O yüzden buraya toplanmak öyle sıradan bir parti kongresi değildir. Burada siz görev yapıyorsunuz. Göreviniz Türkiye'ye sahip çıkmaktır...


SİYASET KRİZE GİRMİŞTİR


Türkiye bir yol ayrımına gelmiştir. Önümüzdeki sürteçte neler olacağı bizim atacağımız adımlara bağlıdır. Türkiye siyaseti bir krizin içine girmiştir. İktidardaki parti Anayasa Mahkemesi'nin alacağı kararı bekler noktadadır. Bu bir kriz halidir.


Yabancı çevreler, "Türkiye laikmi kalacak ılımlı İslam'ı mı kabul edecek?" düşüncesi içindeler...


ÖNCELİKLİ HEDEF...


Türkiye'nin siyasetinin bu yol ayrımından çekilip çıkarılması lazımdır. Öncelikli hedefimiz budur. Türkiye yola doğru bir siyaset analayışı ile çıkmıştır. Türkiye, şimdi yeni ve sorunlu bir siyaset zemine sürükleniyor, sürüklenmek isteniyor. Türkiye yeniden, hem demokrasiyi hem laikliği koruyarak, hem de dinin inançlarını segileyen bir yola girmelidir. Türkiye İslamiyet'in en güzel şekilde yaşandığı ülke olacak. Camiler özgür olacak, ezanlar özgür olacak. Herkes özgürce Hacca gdecek. İnançlar özgürce yaşanacak... Türkiye laikliğin en güzel şekilde yaşandığı ülke olacak. Devlet laik kalacak. Türkiye bu konuyu laiklikten vazgeçerek çözemez.


Laiklik ile ilgili Türkiye'de bir sıkıntı yaşandığı açıktır.


Türkiye ekonomik büyümesini sağlayamıyor. 2002'de iktidara geldiler. Hazır bir program üzeirden devam ettiler. Sonra 2006'ya kadar devam etti. Büyüme her sefrinde düştü. Siz AKP yönetici olup da ekomonik sıkıntı çeken birini biliyor musunuz. Çocuğu sıkıntıda olan biliyor musunuz. Ya da yakını. Allah daha çok versin maşallah hepisinin durumu çok iyi. Fakat biraz da bu insanlara yönelinç Bu insanların da karnı aç. 70 milyon insanız...


Başbakan gittiği yerlerde "CHP döneminde taş taş üstüne konmadı" diyor. Vallahi iftira büyük günahtır. CHP döneminde yapılan PTT'yi satıp caka satıyorsun, sonra da taş üstünde taş yok diyeceksiniz...


Türkiye'nin borcu yükseldi ama Türkiye 50 milyar doların üzerinde faiz ödedi. 1,5 milyar dolardı cari açık AKP iktidara geldiğinde. Şimdi 40 milyar dolar... Bu politikanın artık ciddi bir şekilde tartışılması lazım. Türkiye'yi bu şekilde güçlendirmek mümkün olmaz...


Şimdi borç ödeme politikası uyguluyoruz.Ödeniyor mu borçlar? Hayır daha da katlanıyor! Enflasyonu indirmeyi hedefliyorsun, enflasyonu indiremiyorsun. İşsizlik ve yoksulluk artıyor.Dünyanın en yüksek reel faizini Türkiye ödüyor...


Alternatifsiz değiliz demokraside her türlü alternatif var.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler