YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayırbucak'ta son durum ne?
Bayırbucak Türkmen Dağı Kültür Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Ali Öztürk, bölgedeki Türkmenlerin son durumunu aktardı. Öztürk, " Yoğun bir bombardıman var ama Allah'ın izniyle galip çıkacağız" dedi.
Bayırbucak'ta son durum ne?
15 Ocak 2016 / 20:33 Güncelleme: 15 Ocak 2016 / 20:40

Kanal A'da yayınlanan Fatih Şahin'in sunduğu İşte Haber programına katılan Öztürk; Suriye'de Türkmenlerin yaşadığı bölgelerin, Rusya ve Suriye tarafından gece gündüz bombalandığını belirtti. Öztürk; "Türkmen Dağı, acımasız bir şekilde gece gündüz denilmeden havadan, karadan, denizden bombalanmakta. Allahın yardımı mücahitlerin yanındadır, inşallah bu bölgeleri kurtaracağız" dedi.

Öztürk, şunları söyledi:

Gece gündüz bomba yağdırıyorlar

Suriye'de Türkmen bölgesi; Bayır-Bucak ve Halep olarak ikiye ayrılıyor. Bayır-Bucak bölgesi 1 ayı geçkin zamandır RUS- ESED militanları saldırısı söz konusuydu. Stratejik bölge olan Kızıldağ, düşman tarafından  ele geçirilmiş durumda. Son 15 gündür Kızıldağ rejimin elinde. Salma kasabası da muhaliflerle iletişim kurmamızı sağlayan önemli bir kasabadır, yakında bu kasabanın da yolu kesilecek.  Bayırbucak (Türkmen Dağı), acımasız bir şekilde gece gündüz denilmeden havadan, karadan, denizden bombalanmakta.

Bölge de IŞİD var mı?

Bizim bölgemizde IŞİD yok. Rusya, hedefi IŞİD gibi gösteriyor fakat muhaliflere saldırıyor. Rusya teknolojik alt yapısı nedeniyle nokta atışlar yapıyor.  Angajman sınırları içine girmeden füzeye açı vererek bölgemize bombalar yağdırılmakta.  Allahın yardımıyla bazı havan toplarının çoğu fiziki şartlar nedeniyle patlamadı. Çamura saplandı...

Saldırmadık, savunduk...

5 senedir devam eden savaş esnasında Türkmenler hiçbir zaman saldıran konumda olmadı. Genellikle kendi bölgesini savundu. Türkmenler her zaman savunma pozisyonunda kaldı. Şu anki denge Esed lehinde gibi görünüyor ama Kızıldağ'ın gidip gidip gelmesi gibi Türkmen Dağı da 3-4 günde geri alınabilir. Allahın yardımı mücahitlerin yanındadır, inşallah güzel şeyler olacak.

Türkmenler gücünü imandan alıyor

Türkmenler, asla öz benliklerini kaybetmedi. Bazı bölgelerde Türkmenler dilde Araplaşsalar da öz de hep Türkler. Bayır- Bucak Bölgesi her zaman kendisini korumuştur. Bunun en büyük nedeni ise Türklerle olan bağlarımızın hiçbir zaman kopmaması ve kalplerimizde olan imandır. Zulüm var, bu zulme karşı direniyoruz. Mazlum halkların, "süper güç" korkusunu aşması gerekiyor. Kalbimizde iman ve inanç oldukça üstesinden gelmeyeceğimiz olay yoktur.  Bu bölgelerde ümmet bilinci içinde komplike bir direniş var. 

Türkiye ile et ile tırnak gibiyiz. Osmanlı'dan bu yana sadece zaman değişti. 90 yıl sonra en küçük olayda o ruh yeniden canlanıyor. 

En düzenli, sistemli yardımlar Türkiye'den geliyor

Suriye'de bir çok Türkmen kampı, Türkiye'den gelen yardımlarla hayatta kalıyor. Yardımlar çoğaldı. Kızılay'dan 400 tır yardım gitti. Bir çok STK da yardımda bulundu. Türkiye'nin sınırına yakın 200-300 kampa hastane, jeneratör gibi insani yardımlar Türkiye'den geldi. En düzenli, sistemli yardımlar Türkiye'den geliyor.Türkiye, Suriye'deki mazlumları yalnız bırakmıyor. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler