YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayırbucak'ta son durum ne?
Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa, Bayırbucak'ta yaşanan son gelişmeleri ve çatışmaların ne durumda olduğu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Mustafa, düşürülen Rus uçağının moral kaynağı olduğunu da belirtti.
Bayırbucak'ta son durum ne?
26 Kasım 2015 / 08:30 Güncelleme: 26 Kasım 2015 / 09:12

Kanal A da yayınlanan Kanal A Yayın Koordinatörü Fahrettin Damga ve Celal Kazdağlı'nın moderatörlüğü'nü yaptığı Son Durum programında canlı yayına telefon ile bağlanan Suriye Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa çatışmaların devam ettiğini, kaybedilen Kızıladağ'ın geri alındığını fakat durumların kritik olduğunu söyledi.

Mustafa  "Türkmen meselesi Türkiye'nin bir milli meselesi haline gelmiştir. Türkiye'nin güvenliği tehlike altındadır. Biz Türkiye'nin güneyinde tampon bölge oluşturuyoruz. Beş yıldır mücadele ediyorsak Türkiye'nin sayesindedir" dedi.

Türkmen Meclisi Başkanı Abdurrahman Mustafa'nın konuşmasından satır başları:

Biliyorsunuz orada bir ateş yanıyor. Bayırbucak'ın düşmesinden daha artacak değil. Perşembe gününden beri tüm silahlar kullanılıyor. Denizden füzeler atılıyor havadan uçaklar bombalıyor, karadan top atışlarıdır. Oradaki bizim yiğit gençlerimiz mücadele ediyorlar kendi bin yıllık yaşadıkları toprakları koruyorlar. Karşınızda bir süper güç vardır. Karşınızda dünyanın en gaddar rejimi Esed rejimi vardır. Dolayısıyla bizde orada kanımızla canımızla mücadele etmeye çalışıyoruz. Ancak durum her zaman kritiktir dağda dağ direniyor. Kanımızın son damlasına kadar direneceğiz. 

RUS UÇAĞI MORAL KAYNAĞI OLDU

Türkiye'nin düşürdüğü Rus uçağı moral kaynağı olmuştur. Sahaya yansımasında gençlerimiz zaten inanıyorlar davalarına köylerine müdafa sonuna kadar edecekler. Kızıldağ dün sabah saatlerinde alındı. Uçak düştüğünde biz çatışıyorduk. Tabi uçağın düşmesi büyük bir moral oldu. Ancak bugün çok büyük saldırılar oldu şiddetli çatışmalar var. Durum çok kritik.

TÜRKMEN DAĞI DÜŞTÜ MÜ?

Biz Türkmen dağında sonuna kadar direniyoruz. Nasıl düşmüş Türkmen dağı düşmediği ortaya çıktı. Kızıldağ düşmüştü orada Kızıldağ'da Esed tarafından Bayırbucak'ın başlangıcıdır. Bayır bir Kızıldağ değildir ancak stratejik bir önemi vardır. Esed cetesinin menziline giriyor.

Dolayısıyla Bayırbucak düştü demek çok yanlış olur. Kızıldağ'ın tepesini almak önemliydi dünde o tepeyi aldık. Bugünde Rusya'nın çok aşırı bir saldırısı var. Denizden de füzeler geldiğini söylüyorlar arkadaşlar. O tepeyi almaya çalışıyorlar bizimkilerde direnmeye devam ediyor. İnşallah Türkmen Dağı düşmez. Ama kritik durum.

TÜRKİYE TÜRKMENLERİ YALNIZ BIRAKTI MI?

Türk kamuoyu ve Türkiye tarafından gösterilen Türkmenlerle ilgili olan hassasiyetten biz gayet memnunuz. Türkmen meselesi Türkiye'nin bir milli meselesi haline gelmiştir. Türkiye'nin güvenliği tehlike altındadır. Biz Türkiye'nin güneyinde tampon bölge oluşturuyoruz. Beş yıldır mücadele ediyorsak Türkiye'nin sayesindedir. Haberleri yaparken Türkmen Meclisinden teyit etsinlerki ortalıktaki bilgi girliliği olmasın. Bugün Türkiye Türkmen meselesinde gereken hassasiyeti göstermektedir. Gençlerimizde Halep'te IŞİD'e karşı Bayır'da rejime ve Rusya'ya karşı mücadele veriyorsa anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti devleti sayesindedir. 

TÜRKMENLER IŞİD'LE MÜCADELE EDİYOR

Esed'e ve Rusya'ya meşruiyet kazandırmak isteniyor bizi daha fazla katletsin diye. Rusya'da IŞİD'le mücadele bahanesiyledir. Ben onu anlıyamıyorum. Suriye Türkmenleri çatısı altında bizim iki tane güçlü tümenimiz vardı. Birincisi Esed'e karşı ikincisi de IŞİD'e karşı mücadele ediyor. IŞİD'le mücadele ediyoruz ittifak etmiyoruz bu tamamen bir suçlamadır. Bu tamamıyla suçlama ve Rusya'ya meşrutiyet kazandırma maksatlıdır.

Rusya Bayır'ı yakarken bombardımanı artırırken bizim kahraman gençlerimizde orada IŞİD'le mücadele ediyordu ve iki köyü de IŞİD'den aldık. IŞİD'in de orada kaybı oldu. Mantıklı mı bu bugün burda radikal grublar destek olacak ve orada IŞİD'le savaşacaksın yani. İkiside Suriye Türkmen Meclisi ve kendi varlıklarını korumak için mücadele eden gençlerdir. 

TÜRKİYE'YE 'SOYKIRIM YAPILIYOR' DİYE İLHAK ETME TALEBİNDE BULUNACAK GÜÇ VAR MI?

Karşımızda en güçlü ülkelerden birisi olan Rusya vardır. Türkiye bizi ne kadar desteklese biz Rusya'yla savaşacak konuma gelebilir miyiz? O kadar ihtiyaç varki ne olursa olsun süper güç olan Rusya'ya karşı yetersiz olur. Türkiye Cumhuriyet'inden biz kendimizi ayrı görmedik hiç bir zaman. Türkiye ne gerekiyorsa onu yapmıştır ve yapacaktır da. Bugün Rusya'yla kaç devlet savaşabilir. Onu kastedmiştim ben. 

SURİYE DEVRİMİNİ ÇALDILAR 

Suriye'de büyük bir baskı vardı. Türk olmamız sebebiyle büyük bir baskı görüyorduk. Esed saldırmaya başladı. Sonra uluslararası projeler devreye girdi. IŞİD devreye girdi. Suriye'yi terör bölgesine çevirerekten uluslarrarsı projelere hizmet etmek için devreye almışlardı. Büyük devletler Suriye ile ilgili toplantı yaptı fakat bir Suriyeli yoktu orada. Viyana'da Suriye konuşuldu ama bir tek Suriyeli yoktu orada. 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

 // faruk tekkanat
allah in dedigi olur. allah tuzak kuranlarin tuzaklarini kendine dar eder yeter ki aramizdaki munafiklari farkedelim onlar istemese de allah nurunu tamamlayacak. allah gerektiginde nurunu kafirler eliyle de tamamlar bizim zaferimiz ihlasimizdir bir tek sey arzu ederiz amacimiz icin savasiriz ancak lailahe illallah muhammedin rasullah diyerek olmek icindir...
27 Ocak 2016 23:17
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler