YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bayırbucak'ta neler oluyor? İşte Bayırbucak gerçekleri
Suriye'de Esed güçlerinin, Rus uçaklarının desteğiyle Bayırbucak bölgesine yönelik saldırılarına karşılık Türkmenlerin direnişi sürüyor.
Bayırbucak'ta neler oluyor? İşte Bayırbucak gerçekleri
23 Kasım 2015 / 08:00 Güncelleme: 23 Kasım 2015 / 10:26

İşte üst düzey yetkililerin Bayırbucak hakkında verdiği bilgiler;

40 bin kişinin Bayırbucak bölgesinden veya Türkmendağı’ndan Türkiye’ye doğru yürüdüğü iddiası doğru değil. 

Rus bombardımanı ve çetelerin ilerlemesi sonrasında sınırımızın sıfır noktasında, Hatay-Yayladağ tarafında Yamadı kampında 5 bin-5500 civarı kişi geldi. (Daha önceki dönemlerde bu bölgeye gelenleri de eklediğimizde toplamda 14 bin civarı kişi Yamadı kampında bulunuyor). 

Türkmen Dağı bombalamaya başladıktan sonra sıfır noktası 507 aile, 2 bin kişi geldi.

SAVAŞMAK İÇİN GERİ DÖNDÜLER

Erkekler, çocuklarını ve eşlerini bırakıp, savaşmak için geri döndü.  

Kürt dağı'ndan gelen kişi sayısı 2 bin-2500 civarında. Büyük bir kısmı Arap kökenli. 

İnsani yardım çalışmaları devam ediyor. Başbakanlık AFAD ve Hatay Valiliği koordinasyonunda yürütülen çalışmalarda acil ihtiyaçların tamamı karşılandı. Çalışmalarda STK’lar ve Türk Kızılay’ı yer almakta, UNİCEF destek veriyor. 

Bölgedeki gelişmelere bağlı olarak ülkemize yönelebilecek nüfus hareketlerine karşı sınırın sıfır noktasında; kayıt kabul, sağlık, iaşe, güvenlik hizmetleri için tüm ilgili kamu kurum ve kuruluşları hazır halde bekliyor.

İlk etapta 510 çadır dağıtıldı. Dağıtılan çadır sayısının 1000’e varması bekleniyor. 2 bin adet aile hijyen kiti dağıtımı başladı ve olay bölgesine sevkedildi.

 

TÜRKMEN DAĞI DÜŞMEDİ

Stratejik değeri bulunan iki tepenin(Kızıldağ ve Zahiye Dağı ) Esed rejimi güçlerince ilk etapta ele geçirilmesi ve bombalamalar bir kriz durumu oluşturmuştur. Fakat Türkmen dağının düştüğü iddiası doğru değildir.

ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR, ZAHİYE DAĞI GERİ ALINDI

Dün gece itibariyle Zahiye Dağı Türkmen güçlerince geri alınmıştır. Bununla beraber, bombardımanlardan dolayı sıkıntılı durum devam etmektedir. 

Türkmen bölgesinde çatışmalar devam ediyor..

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler