YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baydemir'i sorgulayan belediye işçisi
Baydemir'i sorgulayan belediye işçisi
08 Ekim 2011 07:43
İşte Baydemir'i sorgulayan KCK'lı belediye işçisi
BDP'li Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'in, KCK mahkemesi tarafından yargılandığı binaya giriş ve çıkışının fotoğrafları basınla paylaşıldı.

Baydemir'i, 2008'de Öcalan'a özgürlük için yapılan eylemlere yeterince destek vermediği gerekçesiyle KCK'ın savcı olarak görevlendirdiği Ümit A. ile hakim olarak görevlendirdiği Seda A.C.'nin yargıladığı iddia edilmişti. Buna ilişkin ses kayıtları da basında yer almıştı.

Sorgulamada Seda A.C., Bay-demir'in 'suçlu olduğunu' şu sözlerle dile getiriyor: "Örgüt, hukuk karşısında sorumlu oldukları bilinmesine rağmen görevini ihmal ettiği ve takındığı bilinçli tutum gereği kesin çıkarma bölümüne giren maddesi gereği uygulamaya gidilmiştir." Karar üzerine belediyede temizlik işçisi olarak çalışan Ümit A., Belediye Başkanı Baydemir'e, "30 gün içerisinde reddetme hakkınız var." diyor. Baydemir ise, "Benim açımdan itiraz da etmeyeceğim." cevabını veriyor. Sorgulamada şu konuşmalar geçiyor:

Osman Baydemir: Bu manada taşımamız gereken sorumluluğu taşımadığımız kanaatine mi varılmış?

Seda A.C.: Bize intikal eden dosya bu.

Ümit A.: Öncü misyonu olan arkadaşlarımız bu konuda 3-4 kat daha duyarlı olmak zorundadır.

Seda A.C.: Senin hukukçuluğun benzer olduğu belli bir duruş geldiği nokta, eylem beni dehşete düşürdü.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, terör örgütü PKK'yı da kapsayan KCK'nın sözde mahkemesi tarafından yargılandığının iddia edildiği ses kaydını yalanlamıştı. Baydemir, "İddia edildiği gibi bu hiçbir zaman parti dışındaki bir oluşum tarafından herhangi bir konuda sorgulandığım hususları doğru değildir. Beni sorguladığı iddia edilen şahısların isimlerini basından duydum. Fakat bu şahısları tanımıyorum. Bu iddialar yalan olduğu gibi şahsıma yönelik de bir hakarettir. Doğal olarak partime karşı sorumluluklarım vardır. Bu doğrultuda yaptığım faaliyetlerden dolayı disipline sevk edilmem mümkündür. Fakat bugüne kadar da çok şükür partim tarafından disipline de sevk edilmedim." demişti. Geçen yıl basına yansıyan ses kaydında şu konuşmalar geçiyor:

Seda A. C.: Örgüt, hukuk karşısında sorumlu oldukları bilinmesine rağmen görevini ihmal ettiği ve takındığı bilinçli tutum gereği kesin çıkarma bölümüne giren maddesi gereği uygulamaya gidilmiştir.

Ümit A.: 30 günde reddetme hakkınız var.

Baydemir: Benim açımdan itiraz da etmeyeceğim.

Baydemir: Bu manada taşımamız gereken sorumluluğu taşımadığımız kanaatine mi varılmış?

Seda A. C.: Bize intikal eden dosya bu.

Ümit A.: Öncü misyonu olan arkadaşlarımız bu konuda 3-4 kat daha duyarlı olmak zorundadır. Biraz biz pratik görevlilerini daha böyle dikkatli açısından böyle bir kararın uygun olacağını düşündük.

Seda A. C.: Senin hukukçuluğun benzer olduğu belli bir duruş geldiği nokta, eylem beni dehşete düşürdü.

Baydemir: Pek çok kararınızın bana göre olmaması lazım. Topluma yansıdığına bak, işte böyle denilmesi lazım, bu karar topluma yansıdığında öyle bir şey olmayacaktır.

Ümit A.: Size aktarılmıştı. Bu hareketin bir hukuku var. Bu halkın sizinle bir hukuku olacak. Sonuçta sizin sorumluluklarınız olacak, yerine getirmeniz gereken birtakım vasıflar olacak.

Seda A. C.: Bu konuda vicdanı rahatsız edecek bir karar aldığımızı düşünmüyoruz. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler