YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baydemir'den şaşırtan soru
Osman Baydemir'den Alman Milletvekillerine şaşırtan soru.
Baydemir'den şaşırtan soru
19 Ağustos 2010 / 12:35 Güncelleme: 19 Ağustos 2010 / 13:32

Almanya'nın değişik bölge parlamentolarından milletvekilleri Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret ederken, Baydemir Almen Milletvekilleri Demokratik Özerklik konusunda bir soru sorarak "Almanya'nın 16 Eyaleti ver. Eyaletlerin olması Almanya'yı böldü mü?" sorusu şaşkınlık yaşattı.

Bir dizi temasta bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jürgen Klute, Berlin Federal Parlamentosu Milletvekili Ingrid Remers, Almanya Kuzey Ren Westfalya Milletvekilleri Barbel Beuermann, Rüdiger Sagel ve Ezidi kökenli milletvekili Ali Atalan, Almanya Süryani Federasyonu Başkan Yardımcısı Johann Roumee, Kürt Alman Dostluk Grubu'ndan Lothar Hill ve beraberindeki heyet Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'i ziyaret etti. 7 bin yıldan bu yana yaşamın hüküm sürdüğü Diyarbakır'ın sıcak günler geçirdiğini ifade eden Baydemir, bu sıcaklığın iklimin yanısıra siyasetin de sıcaklığı olduğunu söyledi. Diyarbakır'da bulunmaktan ötürü memnuniyetlerini dile getiren heyet, Türkiye ve bölgedeki siyasal, sosyal konular üzerine fikir alışverişinde bulundu. 

2009 seçim sonuçları ve ardından Kürt siyasetçilerine yönelik tutuklamalara dikkat çeken Baydemir, çatışmaların yarattığı tahribatlar ile hükümetin Kürt sorununa yaklaşımına ilişkin görüşlerini açıkladı. Baydemir "demokratik özerklik" konusunda görüşlerini açıklarken, "Bildiğim kadarıyla Almanya'nın 16 eyaleti var. Eyaletlerin var olması Almanya'yı böldü mü?" diye sordu.

Almanya'da gayet demokratik bir yönetim olduğunu belirten Alman Milletvekilleri Baydemir'i Almanya'ya davet etmesi üzerine ise Baydemir; "Gelmeyi elbette çok isterdim, biliyorsunuz ki yurt dışı yasağım var, yasağım kalkar kalkmaz davetinize icabet etmek isterim" dedi.  

Bir milletvekilinin "Güvenliğinizden endişe ediyor musunuz?" sorusuna da Baydemir, "14 yaşındaki çocukların, askerlerin, polislerin, gerillaların yaşamını yitirdiği bir ortamda kişisel olarak güvenliğimin bir önemi olmadığını düşünüyorum" şeklinde konuştu. Baydemir sohbetin ardından konuklarına Diyarbakır'ın yerel aksesuarlarından biri olan olan kefi hediye etti. İHA
 

almanya da eli silahlıyı yaşatmazlar...
 // ibrahim çelikoğlu
PKK gibi Allmanya'da,kızıltugaylar silah çekmek istedi.Bugün onların kaç tanesi yaşıyor?Baydemir açık açık PKK'yı destekliyor.Alman lar Kızıl Tugayı destekleyebiliyor,yardım ve yataklık yapabiliyorlarmı???
Yapamazlar.Yaptırtmazlar.Baydemir'e yardım ediyor,terörist kesimden olduğunu bildikleri halde ziyaret ediyorlarsa,;Kötü niyetten.Harp ilan ediyorlar.Türkiye'nin gücü yetmediğini bildiklerinden ötürü.Gün ola harman ola......
19 Ağustos 2010 14:35
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler