YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Baydemir'den çarpıcı 'Yeşil' iddiası
Baydemir'den çarpıcı 'Yeşil' iddiası
15 Şubat 2010 08:52
Osman Baydemir'den çarpıcı bir iddia geldi. Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Baydemir, "Solhan'da 'Yeşil' denen adamdan birkaç kez kıl payı kurtardık. Bunun canlı tanıkları da şu an aramızdalar" diye konuştu.

İHD Diyarbakır Şubesi'nin bu yıl Rıdvan Kızğın'ı layık gördüğü İnsan Hakları Ödülü'nü veren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, "Rıdvan Ağabey'le Bingöl Solhan'da Yeşil'den kılpayı kurtulduk" dedi.  

Türkiye'de sivil siyasete darbe yaşandığını, binlerce kişinin tutuklandığını belirten Baydemir, "Dünya bu kadar sessiz olmamıştı. Türkiye'nin Batı yakası bu kadar sessiz olmamıştı. Bu sessizliği, bu kefeni yırtacak olan yine sizlersiniz, yine bizleriz" diye konuştu. 

İnsan Hakları Derneği Diyarbakır Şubesi'nin bu yıl ikincisini düzenlediği "İnsan Hakları Ödülü" için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu'nda yapılan bir ödül kokteyli yapıldı. Kokteyle Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kapatılan DTP'nin siyasi yasaklı Milletvekili Aysel Tuğluk, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, İHD şube başkanları ve genel yönetim kurulu üyeleri, DTP MYK üyesi Meral Danış Beştaş, DTK Eşbaşkanı Yüksel Genç, TİHV Diyarbakır Temsilcisi Sezgin Tanrıkulu, Mazlum-Der Diyarbakır Şube Başkanı Selahattin Çoban, Tabipler Odası Başkanı Selçuk Mızraklı, Baro Başkanı M. Emin Aktar, yayıncı Ragıp Zarakolu ve çok sayıda davetli katıldı. Törenin açış konuşmasını yapan İHD Diyarbakır Şube Sekreteri Burhan Zorooğlu, İnsan hakları ödülünü hak eden yüzlerce kişinin olduğunu söyledi. Zorooğlu, evlat acısnı yüreğine gömerek barış için mücadele eden kadınların bu ödülü en çok hak edenler olduğu belirtti.   

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ise Genel Yönetim Kurulu toplantılarını Diyarbakır'da yaptıklarını söyleyerek, amaçlarının hem Kızğın'a verilecek ödül töreninde hazır bulunmak hem de Diyarbakır'da tutuklanan genel başkan yardımcısı ve şube başkanı Muharrem Erbey'e, Kürt siyasetçisi Hatip Dicle'ye, belediye başkanlarına destek vermek ve hak ihlallelerine dikkat çekmek olduğunu ifade etti. Törende tutuklu bulunan İHD Genel Başkan Yardımcısı ve Şube Başkanı Muharrem Erbey'in D Tipi Cezaevi'nden gönderdiği mektup da okundu. Yanı sıra geçen yıl ödül alan siyasetçi Leyla Zana da bir mesaj göndererek ödül alan Rıdvan Kızğın'ı kutladı. İHD avukatlarından Rehşan Bataray, Rıdvan Kızğın'ın gözaltı, sürgün, yargılama ve tutuklamalarla geçen hayatını anlattı.  

Törende daha önce şube başkanlığı da yapmış olan ve insan hakları mücadelesinde uzun yıllar çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir de duygusal bir konuşma yaptı. Ödülü alan Rıdvan Kızğın'ın, birçok insan hak ihlalini cesurca ortaya çıkardığını söyleyerek, "1993'lerde Şırnak'ta İHD Şubesi açmak ne anlama geliyorsa, 2000'li yıllarda Bingöl'de İHD Şubesi açmak da o anlama geliyordu. Rıdvan ağabey ile birlikte Solhan'da bir kaç kere kıl payı kurtardık. Yeşil denen adamdan bir kaç kez kıl payı kurtardık. Az daha bizi de götürüyorlardı. Bir kaç kez de karakola çektiler. Bunun canlı tanıkları da şu an aramızdalar" dedi.  

"İnsan hakları mücadelesinde verilen çaba ve uğraş boşa mı gitti" diye soran Baydemir, "Asla! Asla! Miskali zerre kadar boşa gitmiş değildir. Bütün bu bedeller bir hafıza oluşturdu, bir bellek oluşturdu. Ve inancım odur ki bu bellek, bu çaba mutlaka insan hakları kültürünü bu ülkede de yaşamsal kılacaktır" dedi. Baydemir, Türkiye tarihinin en büyük legal sivil siyaset darbesinin yapıldığını, 12 Eylül darbesinde bile bu kadar sivil, üst düzey Kürt siyasetçisinin gözaltına alınıp cezaevine konulmadığına dikkat çekti.   

Baydemir şöyle devam etti: "Bir yılda 4 bin 500 gözaltı, 2 binlere varan tutuklu. Bildiğim kadarıyla Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir zaman çocuk yaşta bu kadar insan tutuklanıp gözaltına konmamıştır. Yargı hiç bu kadar politize olmamıştı. Ve dünya bu kadar sessiz olmamıştı. Türkiye'nin Batı yakası bu kadar sessiz olmamıştı. Dolayısıyla bu sessizliği, bu kefeni yırtacak olan yine sizlersiniz. Yine insan hakları savunucularıdır. Yine bizleriz" dedi.  

Baydemir konuşmasının ardından Kızğın'a İnsan Hakları Ödülü'nü verdi. İnsan hakları aktivisti Reyhan Yalçındağ da, Kızğın'ın ve Baydemir'in yıllar önce birlikte çalıştıkları bir dönemde çekilmiş ve çerçevelenmiş büyük bir fotoğrafını hediye etti.   

İnsan Hakları Ödülü'nü Büyükşehir Belediye Başkanı'nın ellerinden alan Rıdvan Kızğın, ödülü almaktan büyük bir mutluluk duyduğunu, ancak binlerce Kürt siyasetçisinin, Diyarbakır Şube Başkanı Muharrem Erbey'in ve çocukların tutuklu bulunmasından dolayı buruk bir mutluluk yaşadığını söyledi. Kızğın, uzun yıllar beraber çalıştığı Baydemir'den kendisinden 20 yaş küçük olmasına rağmen çok şey öğrendiğini ifade ederek, "Şartlar ne olursa olsun insan hakları mücadelesi içindeki mücadelem sürecek. Çünkü bu mücadele onurlu olma, insan olma mücadelesidir. Umarım tüm arkadaşlarımız özgürlüklerine kavuşur, ülkemize, bölgemize tüm reklerimizle yaşayacağımız günlerde bir arda oluruz" dedi.

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler