YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batum'dan tutuklu vekiller için formül
Batum'dan tutuklu vekiller için formül
28 Haziran 2011 22:12
CHP Genel Başkan Yardımcısı Batum, tutuklu vekiller için önerdiği formülü açıkladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum, CMK'da tutukluk süresi ve özel yetkili mahkemelerle ilgili maddelerde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Batum, TBMM kulisinde gazetecilerin, tutuklu milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile ilgili hukuki sürece ilişkin sorularını yanıtladı.

Süheyl Batum, tutukluluk süresini sınırlama getiren CMK 102, özel yetkili mahkemelerin ve özel yetkili cumhuriyet savcılarının görev alanını belirleyen 250 ve 251. maddelerinde değişiklik yapılabileceğini kaydetti.


-''ÖLÜMÜ GÖSTERİP, SITMAYA RAZI ETMEK''-


Değişiklikle özel yetkili mahkemelerin kaldırılabileceğini, tutukluluk süresinin de 2 yıla indirilebileceğini belirten Batum, şöyle devam etti:

''Bunların kafasında, bunları çözelim yok; 'mümkün olduğu kadar karıştıralım, sonunda da getirelim, biz söz verdik Apo'ya, çözmemiz için genel bir hüküm getirmemiz lazım, gelin bunu anayasada çözelim, hepsini de içine katalım...' Siz bunu tesadüf mü sanıyorsunuz. Bunların hepsi bir dümen, ölümü gösterip, sıtmaya razı etmek. Bize, 'hadi ikisi için çözüm yapmayalım, hepsi için bulalım' diyecekler. Biz de 'bu adamlar hakkında mahkumiyet kararı var mı' diyoruz. Tutukluluk bu kadar sürer mi  Bunlar için özel düzenlemeye gerek var mı  Böyle bir düzenleme var zaten, Anayasa'nın 90. maddesi.''

Prensip olarak bir yasa teklifine gerek olmadığını dile getiren Batum, ancak bir kanuni düzenleme istenmesi halinde tutukluluk süresini sınırlayan bir düzenleme yapılabileceğini söyledi.

Batum, mahkemeler üzerinde baskı olmaması halinde bu kişilerin hemen salıverileceğini savundu. AA
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler