YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Batum kendi başını örtsün"
"Batum kendi başını örtsün"
04 Nisan 2011 12:49
Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, Süheyl Batum'un "Başörtüsü moda olarak takılırsa sorun olmaz"sözlerine sert çıktı. Başörtüsünün Kur'an'ın emri olduğunu söyleyen Bayraktutar"Batum moda açılımı istiyorsa kendi başını örtsün"dedi.

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum'un başörtüsüyle ilgili sözlerini eleştirerek, ''Süheyl Batum moda açılımı yapmak istiyorsa kendi başını örtsün. Çeksin elini Müslüman kadının örtüsünden'' dedi.

Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Batum'un ''Başörtüsü moda olarak takılırsa sorun olmaz'' açıklamasını kınadı.

''Müslüman kadının kimliği olan başörtüsünün Allah'ın emri, Kur'an'ın hükmü'' olduğunu belirten Bayraktutar, Kur'an'da emirlerin kesin bir dille ifade edildiğini, Batum'un konuşmasının örtüye ve dine karşı düşmanlığından olduğunu iddia etti. Bu tutumun aynı zamanda insan haklarına ve inanç özgürlüğüne de aykırı bir yaklaşım olduğunu belirten Bayraktutar, ''Batum'u şiddetle kınıyor, istifaya davet ediyoruz. Batum, moda açılımı yapmak istiyorsa kendi başını örtsün. Çeksin elini Müslüman kadının örtüsünden'' ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, Anayasa değişikliği referandumundan önce sık sık 'başörtü sorununu biz çözeriz' dediğini belirten Bayraktutar, ''Kılıçdaroğlu önce CHP içindeki başörtü düşmanlarını çözsün'' değerlendirmesine yer verdi. 

CHP'nin başörtü konusunda hazırladığı belirtilen rapora da değinen Bayraktutar, ''CHP'nin derdinin, var olan sorunu çözmek değil sulandırmak'' olduğunu ileri sürdü.
AA

CHP'Lİ BATUM'UN SÖZLERİ

CHP’nin yeni anayasa çalışmalarını yürüten Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum başörtüsüyle ilgili  “Üniversitelerde, başkaldırının hak ve özgürlüklerine karşı olmamak, laik devlet esasına aykırı olmamak ve kamu düzenine aykırı olmamak koşuluyla moda olarak baş örtülebilir”şeklinde açıklama yapmıştı.


 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler