YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı'nın silahları PKK'dan çıktı, ülkeler tek tek uyarıldı
DAEŞ bahanesiyle PYD’ye verilen silahların bir bölümünün PKK’ya ulaştırıldığı kanıtlandı. Menşei ve seri numaraları tek tek belirlenen silah ve mühimmatlar için ilgili ülkeler uyarıldı.
Batı'nın silahları PKK'dan çıktı, ülkeler tek tek uyarıldı
04 Şubat 2016 / 07:56 Güncelleme: 04 Şubat 2016 / 08:03

DAEŞ'e karşı oluşturulan koalisyonda yer alan Batılı bazı ülkeler ile Rusya'nın, PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye verdiği silahların bir bölümünün Türkiye'ye girdiği tartışmaya yer bırakmayacak netlikte belgelendi. Başta Cizre, Silopi, Sur, Nusaybin kent merkezleri ile kırsal alanda terör örgütüne karşı yürütülen operasyonlarda ele geçirilen silah ve mühimmat arasında, DAEŞ'le mücadele bahanesiyle PYD'ye gönderilen çok sayıda silah da belirlendi. 

İkili ilişkiler zedelenir 

Türk askeri ve polisine yönelen silahların menşei ve seri numaraları tek tek tespit edilerek, hangi ülkelere ait olduğu ortaya çıkarıldı. Terör örgütünün Suriye kolu PYD'ye silah ve mühimmat yardımı yapan ve bu silahların Türkiye'ye karşı kullanılmasına sebep olan ülkeler, uyarıldı. Uyarılara, Suriye’den kaçak yolla Türkiye'ye getirilen silahların seri numaralarının listeleri de eklendi. PYD’ye destek sürerse ikili ilişkiler zedelenir mesajı verildi. 

YARDIM İÇİN YARIŞTILAR 

Başta ABD ve Rusya olmak üzere birçok ülke ve Türkiye'nin uyarılarına rağmen, "DAEŞ'le mücadele" bahanesiyle PKK'nın Suriye uzantısı PYD'ye, çok sayıda roket, havan topu, ağır makinalı tüfeklerin de aralarında yer aldığı silah ve mühimmat yardımında bulunmuştu. Koalisyon ülkelerinden Fransa ve Almanya da, PYD'ye askeri ekipman ve araç desteği sağlamıştı.  

Batı ülkeleri PYD’ye kol kanat gerdi

Batı dünyası son dönemde PKK'nın Suriye kolu PYD’ye destek vermeye başladı. Rusya 10 Şubat'ta “fiilen elçilik gibi işleyecek” şekilde Suriye Kürdistan’ının temsilciliğini açacağını söyledi. ABD Başkanı Barack Obama’nın DAEŞ’le mücadele özel temsilcisi Brett McGurk’un Kobani’de PYD’nin silahlı kolu YPG’de sözde komutan sıfatlı bir terörist ile görüştüğü ortaya çıktı. 

İNGİLTERE DESTEĞİ KABUL ETTİ

İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore ise “PYD, DAEŞ’le mücadelede ediyor, onlarla görüşüyoruz. ABD de aynı nedenle onlara destek sağlıyor” şeklinde konuştu.

 

AKŞAM

Turkiye Cumhuriyet. de maaş ver miyim mu?
 // alp
millet silah gideriyor deyip kendinize neden bakmasınız...
04 Şubat 2016 08:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler