YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı'nın ikiyüzlülüğü böyle kanıtlandı
Batı'nın 15 Temmuz öncesinde ve sonrasında yaptığı algı operasyonlarını ve sayısız yalan haberleri Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi öğretim üyeleri yaptığı çalışmalarla gözler önüne serdi.
Batı'nın ikiyüzlülüğü böyle kanıtlandı
12 Ağustos 2016 / 16:27 Güncelleme: 12 Ağustos 2016 / 17:21

Kanal A'da yayınlanan Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Tarih ve İrfan' programına konuk olan Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erol Kahveci, Yrd. Doç. Dr. Beyazıt Akman ve Filiz Barın Akman 15 Temmuz darbe girişiminde Batı'nın rolüne dair değerlendirmelerde bulundu. 

İşte programda konuşulanlardan önemli satır başları:

İŞTE BATI'NIN YALAN YANLIŞ HABERLERİ

Batı'nın darbe beklentisi içerisinde yanlı bir politika izlediğini belirten Beyazıt Akman, "Bir darbede bizim çocuklar başarılı oldular demediler ama ona yakın 2016'daki versiyonunu söylediler. 'Bunlar iyi adamlar' dediler. Bunu darbenin ilk saatlerinde asker üniforması giymiş hainlere söylüyorlar. 

1-077.png

Burada çok basit bir kelime oyunu var. Çevirisi, Türkiye'nin Erdoğan'ı düşürme girişimi başarısız oldu, diyor bu haberde.

Bu darbe girişimi Türkiye'nin Erdoğan'ı düşürme girişimi değil, ordunun içerisindeki hain bir grup tarafından gerçekleşti. Ama bu haberde Türkiye Erdoğan'ı düşürmek istiyor gibi gösteriliyor. 
Oradaki bir yetkili şu yorumu yapıyor darbenin ilk saatlerinde.

'Bu darbe çok sofistike ve dahiyane bir darbe girişimidir' diyor. Bunu derken daha cumhurbaşkanı halkı sokaklara çağırmamış, halk cesurca kahramanca sokağa çıkmadan, ABD medyası daha erkenden darbenin başarılı olduğuna dair bir algı oluşturmaya çalışıyorlar. 

Sadece bir kaç saat sonra darbe başarısız olunca, 'Bu bir senaryo , Erdoğan'ın sahnelediği bir oyun' gibi imalarda bulunuyorlar.

Başta darbe onların işine geliyorken çok sofistike bir girişim, başarısız olduğunu anladıktan sonra ise tam tersi şeklinde konuşuyorlar.

2-042.png

Bu haber orijinali NBC'de çıkan sözde, Erdoğan'ın ülkeden kaçtığıyla ilgili bir haber. Daha henüz darbe girişiminin ilk saatlerinde. Bu haberi daha sonra geri çektiler tabi.

ABD'de NBC muhabirleri bu haberi, 'Erdoğan ülkeyi terk etti ve Almanya'dan sığınma talep etti' şeklinde veriyor. 

Bir algı oluşturmaya çalıştılar. Lideriniz bile terk etti, siz de sokağa çıkmayın algısı yapmaya çalıştı ABD.

Yine bir gazete haberinde 'Kızgın Türkler tankın üzerine çıktılar, ülke kaos içerisinde' yazıyorlar. 
21. yüzyılda bir Türk dünyaya darbe karşıtı ders vermiş. Ne oldu sizin Batı medeniyeti dersleriniz. Demokrasi, insan hakları (?) 

Kahramanlıklarımızı göstermeleri gerekirken aksine bizi düşman gibi göstermeye çalıştılar" şeklinde konuştu.

BATI'YA GÖRE KADINLAR TÜRKİYE'DE BASKILANIYOR

Filiz Akman ise Batı medyasının Türkiye'yi ve Erdoğan'ı itibarsızlaştırmak için yaptıklarını, 

" Darbe girişiminden sonra 284 kişiyle rastgele görüştük. Görüştüğümüz kişiler arasından sokağa çıkanların %59'u erkek, %41'i kadın. Türkiye'nin gerçeği bunları söylerken, Batı medyası bunu nasıl gördü dersek, 

USA Today gazetesinde, 20 Temmuz'da çıkan haberde, 'Türkiye'de yapılan 15 temmuz sonrası operasyonlarda, Türkiye'deki kadınlar susturuluyor.

Kadınlar evde oturmaya zorlanıyor. Darbe karşıtları, Erdoğan'ın peşinden gidenler AK Partililer oldukları için dışarı çıkmalarına izin vermiyorlar. Evde oturup dua etsin. Dışarıya çıkan kadınlar da kapalı giyinmeye zorlandılar çünkü dışarıdaki erkekler, bu kadınlara cinsel saldırılarda bulunuyorlar.

Bazı kadınlara tecavüz ve cinsel saldırı vakaları meydana geldi' şeklinde alçakça kurgulanmış haberlerle algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. 

19. yy'dan beri oluşturulmaya çalışılıyor bu düşünce.  Kadınları müslüman toplumlar baskılıyorlar şeklinde algıları yaymaya çalışıyorlar. 

 

3-011.png

Yurt dışında CNN'de 20 Temmuz'da çıkan bir karikatürde, Yunan mimarisini andıran yerde demokrasi yazıyor. Üstünde otoriter sultan şeklinde resmediyorlar, güya Erdoğan demokrasiyi yok ediyor.

Burada söylemeye çalıştıkları nedir? Darbenin mağduru Erdoğan'a ne insani ne domakratik olarak bir saygı göstermiyorlar. Üstüne suçlamalar yapıp, sanki demokrasiyi kendisi yıkıyormuş, amacı sultanlıkmış gibi bir çizim oluşturuyorlar" sözleriyle anlattı.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler