YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı'nın göç dalgası konusundaki tepkisi nasıl değerlendirilmeli?
Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Yazıcı Avrupa'nın göçmen dalgasına karşı verdiği tepkinin nasıl değerlendirilmesi gerektiğini açıkladı.
Batı'nın göç dalgası konusundaki tepkisi nasıl değerlendirilmeli?
05 Eylül 2015 / 06:35 Güncelleme: 05 Eylül 2015 / 06:45

Kanal A ekranlarında Gözden Kaçanlar programına konuk olan Yazıcı, " Batı siyaseti bu kara tablo karşısından bir tür iki yüzlülük fotoğrafı veriyor" dedi.

İşte Doç. Dr. Erdinç Yazıcı'nın o değerlendirmesi:

"Bir defa bir kaç boyutta ele almakta fayda var bu meseleyi. Bu insani değerler açısından duyarlı bir batı kamuoyu var. İnsan hakları vesaire esprisi içerisinde... Bununla bağlantılı olarak özellikle bu yeşil hareket içerisinde olanlar, sol çevreler bu konuda oldukça duyarlılar. Fakat batı'nın asıl omurgasını oluşturan hikaye 17.yy. itibaren sömürgeciliği, dünyada her şeye hükmederek kendilerine dönüştürmeyi bir hedef olarak kabul etmiş batı algısı, batı siyaseti bu kara tablo karşısından bir tür iki yüzlülük fotoğrafı veriyor. Yani aslında bir bumerang bu dönüyor dolaşıyor yaptıkları ettikleri kendilerine dönüyor. Bakın Batı'ya doğru gerçekleşen bu göç nerelerden oluyor? Libya'dan. Kuzey Afrika'nın bazı ülkelerinden, Orta Afrika'dan, Mısır'dan, özellikle Suriye'den, Irak'tan ve Afganistan'dan. Bu ülkelerin ortak özelliği ne batının yakın zamanda müdahale ettiği ülkeler."

"Savaşı ya fiilen yaptığı ya da başlattıkları ülkeler. Irak Operasyonu'nu düşünün. Benzer bir hadise Suriye Operasyonunda oldu. Hatırlayın Türkiye Suriye Operasyonu'nu bir kaç yıl Türkiye engelledi. Sonradan bunlar AK Parti ve Sayın Erdoğan'a karşı polemik için kullanıldı. Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı 5.5 saat füzeler başlarına inmesin diye Esad'ı ikna etmeye çalıştı. Suriye'deki çatışma böyle başladı. Ama gelin görün ki üç yıl sonra yok etmek istedikleri Esad baş tacı, alana bir sürü örgütler girmiş. Kimin kim olduğu belli değil. Ve bütün bu dramın faturasını neredeyse Türkiye'ye kesmeye kalkıyorlar."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler