YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Batı'dan itiraf: Türkiye artık 1. lige yükseliyor!
Batı'dan itiraf: Türkiye artık 1. lige yükseliyor!
11 Ağustos 2015 15:27
The Strait Times, Türkiye’de son 10 yılda yaşanan değişimi ‘Türkiye’nin 3. Dünya’dan 1. Dünya’ya Yükselişi’ başlıklı bir makale yayınladı.

Bir zamanlar IMF’ye avuç açan, Batılı devletlerin geleceğine karar verdiği üçüncü dünya ülkesi görünümündeki Türkiye’nin birinci lige yükseldiği artık dünya tarafından da kabul görmeye başladı.

Makalede bütün belirtilerin Türkiye’nin yakın gelecekte zenginler liginin önemli bir oyuncusu olacağını gösteridiği yazıldı.

Gazetenin Avrupa editörü Jonathan Eyal tarafından yazılan makalede, Türkiye’nin son yıllarda küresel bir oyuncu olarak dünya sahnesine çıktığı belirtilirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğindeki Türkiye’nin son 10 yılda ekonomi başta olmak üzere büyük kazanımlar elde ettiğine vurgu yapıldı.

Gelirde Avrupa ülkelerini yakalıyoruz

2003’te başbakan olarak Türkiye’nin yönetimine geçen Erdoğan’ın izlediği ekonomi siyasetinin ülkede gayri safi milli hasılayı 303 milyar dolardan 820 milyar dolar seviyelerine çıkardığı bilgisi verilirken, Türkiye’nin dünyanın 17. büyük ekonomisi olmasına vurgu yapıldı.

2000’li yılların başında 77 milyonluk Türkiye’nin ortalama gelirinin Avrupa Birliği vatandaşlarının gelirlerinden yüzde 20 daha düşük olduğu ancak geçen yılın verilerine göre Türk vatandaşlarının gelir durumunun Avrupa’nın yüzde 70’ine yaklaştığı bilgisi verilen makalede Avrupa ve Türkiye arasındaki bu aralığın 2030 yılında ortadan kalkabileceğine dikkat çekildi.

THY dört kıtaya uçuyor

15 binden fazla Türk şirketinin küresel piyasada  faaliyet gösterdiği, Türk Hava Yolları’nın 4 kıtada 200’den fazla destinasyona uçuş yaptığı, farklı kıtalarda Türk elçiliklerinin açılmasının yoğunlaştığının altı çizilen makalede Türkiye’nin ‘yumuşak gücü’nün hiç de önemsenmeyecek bir durumda olduğu belirtildi.

 // aybuke
Gel sen bunu bizin ülkemizde ki kaz kafalılara anlat. RTE ÜSTAD anlatamadi....
11 Ağustos 2015 16:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler