YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Batı kendine düşman yaratıyor"
"Batı kendine düşman yaratıyor"
25 Eylül 2013 12:12
TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Ayhan Üstün, Kenya'daki radikal İslamcı grupların saldırısını kınayarak "Batı, yaşanan olaylarda çıkarını düşünüyor. Böyle bir bakış açısı Batı karşıtı nefretler oluşturuyor" dedi.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Ayhan Sefer Üstün,yaptığı açıklamada, İslam coğrafyasında yaşanan şiddet olaylarında Batı ülkelerinin çıkarcı politikalarının sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

Her türlü şiddete karşı olduklarını anlatan Üstün, "Bunu yapanları şiddetle kınıyoruz. Kenya'da yapılan katliamı kabul etmemiz mümkün değil. Burada yapılan eylem İslam için yapılsa da karşıyız. Dinimizde şiddete yer yoktur. Bu kişiler, İslamiyet'i temsil etmiyor. İslam adına yapılan şiddeti kabul edemeyiz" ifadesini kullandı.

"Dünya üzerinde adalet sağlanamıyorsa ve adil bir düzen kurulamıyorsa bu tür şiddet sarmalları ortaya çıkar" diyen Üstün, şöyle devam etti:

"Birleşmiş Milletler (BM), adil bir düzen için yola çıktığını söylüyor ama böyle bir durum hiç gözükmüyor. Batı, Müslümanlara karşı yapılan katliama sessiz kalarak kendine karşı nefret grupları oluşturuyor. Adil bir düzen kurulamadığından dolayı şiddet olayları devam ediyor. Batı, bu noktada ilkesel bir yaklaşım sürdüremiyor.

Batı, yaşanan olaylarda çıkarını düşünüyor. Çıkar üzerine yapılan siyaset ortada. Dünyanın geri kalanı düşünülmeksizin çıkar politikası yürütülüyor. Bu, sakat bir bakış. Böyle bir bakış açısı, dünyanın geri kalanlarında zulme ve Batı karşıtı nefretler oluşturuyor. Böyle olunca da şiddet olayları meydana geliyor. Batı, ilkesel olmayan çıkarcı bakış açısını terk ederse dünyaya huzur gelir.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler