YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcıyı, CHP'li Aygün'ün 'çiçek çocukları' vurdu
Başsavcıyı, CHP'li Aygün'ün 'çiçek çocukları' vurdu
23 Eylül 2012 10:03
Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP'li Hüseyin Aygün'ün övgüyle bahsettiği teröristlerin Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı'nı şehit ettiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam'a ve Peygamber Efendimiz'e (sas) yönelik hakaretlere karşı Batı'nın artık kararlı ve samimi bir duruş sergilemesi gerektiğini söyledi. Medyanın terör karşısındaki tavrını da eleştiren Erdoğan, CHP'nin Oslo görüşmeleriyle ilgili iddialarını ise yalanladı: "Ortada bir mutabakat metni, bir anlaşma asla söz konusu değildir."

Başbakan Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Danışma Meclisi ve Katılım Toplantısı'nda konuştu. Son dönemde iç ve dış mihrakların da etkisiyle artan terör eylemlerinin hedefinin, sadece güvenlik güçleri olmadığını aktardı. Terörün siyaseti şekillendirmesine müsaade etmeyeceklerini söyledi. Başbakan, "Terör, toplumu tedirgin etmek, korkutmak ve bu sayede de toplumu belli bir mecrada yönlendirmek ister. Terörle mücadele, boğaza karşı keyif çatıp ahkam kesmeye benzemez. Benim Mehmed'im, siperde, eli tetikte, canı burnunda bekliyor, İstanbul'dan beyefendiler, o Mehmed'in Genelkurmay Başkanı'nın ayakkabısının altıyla uğraşıyor. Bu ne terbiyesizliktir, nasıl bir sorumsuzluktur, nasıl bir gaflettir? Diyorlar ki; (Başbakan medyaya çok saldırıyor). Ne yapacaktım? Okşayacak mıydım? Dertli olan biziz, canı yanan biziz... Terör iktidara vururken, muhalefet de terör karşısında iktidarlara destek olmak yerine, paralel olarak iktidarlara vurmuştur." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, konuşmasında, CHP ve medyanın terör karşısındaki tavrını da eleştirdi: "CHP, şu anda arkasına terör örgütünü almış, terörle birlikte hükümeti hedefine koymuştur. Bir tanesini (Hüseyin Aygün) kaçırdılar, birkaç gün misafir edip bıraktılar. Kendisini kaçıran teröristlere adeta 'çiçek çocukları' muamelesi yaptı. İşte o 'çiçek çocukları' çıktılar, alçakça, Ovacık Cumhuriyet Başsavcısı'nı şehit ettiler. CHP'nin Genel Başkan Yardımcısı (Haluk Koç) çıkıyor, elinde birtakım asılsız fotokopileri sallayıp, terör örgütüyle de aynı dili kullanıp, AK Parti'ye saldırıyor. 'Oslo belgeleri' diyerek elinizde salladığınız o fotokopiler, CHP Genel Başkanı'nın Sosyalist Enternasyonal'de imzaladığı bildirgelerin üzerini örtmez. Oslo'da, benim talimatımla, devlet, kanı durdurmak için, terörü sonlandırmak için bazı görüşmeler yapmıştır. Tekrar söylüyorum. Altında benim yetkili arkadaşlarımın imzasını koymadığı hiçbir evrak, belge değildir, belge olamaz, kimse kimseyi aldatmasın. Ortada bir mutabakat metni, bir anlaşma asla söz konusu değildir."

Başbakan, Batı'daki İslamofobia karşıtı gösterilere de değindi. Bu gösterilerden birinde ABD'nin Libya büyükelçisinin hedef alındığını hatırlattı. Şunları söyledi: "Hangi gerekçeyle olursa olsun, bir Müslüman'ın masum bir cana kıyması, tek başına yargısız infaza girişmesi asla ve asla kabul edebileceğimiz bir durum değildir. Tabii meselenin bir de diğer yanı var... Bir dinin peygamberine hakaret etmek, bir dinin kutsallarına aleni hakaret etmek, düşünce özgürlüğü kategorisinde asla değerlendirilemez. İslam Peygamberi'ne hakaret edilmesini de, ardından da adeta Müslümanların başı üzerinde boza pişirilmesini de sineye çekemeyiz. İslam coğrafyasında protestolar ölçülü olmak durumundadır; ama Batı da, İslamofobia karşısında artık samimi, kararlı bir duruş sergilemelidir. Batı devletlerinin İslam karşıtı girişimler karşısında yeterli hassasiyeti göstermesi halinde, pek çok sorunun önüne zaten geçilmiş olacak. Müslümanlara yönelik manevi tacizlerin önlenmesi konusunda uluslararası alanda bu yönde bir anlayış birliği sağlanmasını istiyoruz. Zira hafta içinde Sayın Obama'yla yaptığımız görüşmede, 'bu konuda müşterek bir adım atalım' dediler, bu adımı da atacağız." Zaman

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler