YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcılıktan soruşturma açıklaması
Başsavcılıktan soruşturma açıklaması
22 Şubat 2012 18:05
Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Tayyip Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında soruşturma yürütüldüğü bilgisine ilişkin açıklama yaptı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel hakkında soruşturma yürütüldüğü bilgisinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Başsavcılıktan yapılan yazılı açıklamada, 28 Aralık 2011 tarihinde Uludere ilçesinde meydana gelen ve 34 vatandaşın hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan olayla ilgili, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 250. Maddesiyle Yetkili Cumhuriyet Başsavcı Vekilliğince yürütülen soruşturma hakkında bazı basın mensuplarınca sorulan sorular üzerine basın açıklaması yapılması zorunluluğu doğduğu belirtildi.

Açıklama, şöyle devam etti:

''28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak ili Uludere ilçesi sınırında bulunan Ortasu köyü yakınlarında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarınca gerçekleştirilen hava harekatı sonucu 34 vatandaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine olayın tüm yönleriyle araştırılarak maddi gerçeğe ulaşılabilmesi amacıyla soruşturmaya başlanılmış, ilerleyen zamanda Uludere Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma dosyası da yürüttüğümüz soruşturma dosyasıyla birleştirilmiştir. Soruşturmanın gizliliği nedeniyle bu aşamada daha fazla bilgi verme imkanı bulunmamakla birlikte Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Sayın Necdet Özel hakkında soruşturma yürütüldüğü bilgisi gerçeği yansıtmamaktadır. Yürütülmekte olan Uludere soruşturmasında, herhangi bir şekilde haklarında bir inceleme ve değerlendirme yapılmadığı gibi, kendileri hakkında Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülmekte olan herhangi bir soruşturma da bulunmamaktadır. Yasaların verdiği yetki çerçevesinde olayın zamanlaması da dahil olmak üzere tüm şüpheli yönleri hassasiyetle değerlendirilmekte ve deliller toplanmaktadır.'' AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler