YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcılıktan, ABD'ye "Gülen'i tutuklayın" başvurusu
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturmalar kapsamında, FETÖ lideri Gülen'in 'tedbiren' tutuklanması için ABD'ye başvurdu.
Başsavcılıktan, ABD'ye "Gülen'i tutuklayın" başvurusu
13 Ağustos 2016 / 15:22 Güncelleme: 13 Ağustos 2016 / 19:43

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, TSK'daki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişiminin planlayıcısı olduğu öne sürülen FETÖ lideri Fethullah Gülen'in "tedbiren" tutuklanması için ABD'ye başvurdu.

Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından ABD makamlarına ulaştırılmak üzere  Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda,15 Temmuz 2016 günü FETÖ/PDY Terör Örgütü mensubu bir kısım asker şahıslarca  Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunulduğu anlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 15 Temmuz Darbe girişimi soruşturması kapsamında hakkında soruşturma yürütülen Fethullahçı Silahlı Terör Örgütü Lideri Fethullah Gülen'in tutuklanması için Amerika Birleşik Devletleri makamlarına başvurdu.

"DARBE GİRİŞİMİNDE BULUNULDU"

Darbe soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcısı Can Tuncay tarafından ABDmakamlarına ulaştırılmak üzere Adalet Bakanlığı Uluslar arası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne gönderilen yazıda,15 Temmuz 2016 günü FETÖ/PDY Terör Örgütü mensubu bir kısım asker şahıslarca Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunulduğu anlatıldı.

10. MADDE UYARINCA GEÇİCİ OLARAK TUTUKLANSIN TALEBİ

Söz konusu darbe girişiminin FETÖ/PDY'nin lideri Fethullah Gülen'in talimatı ile gerçekleştirildiği ve Gülen hakkında 10 ayrı suçtan kritik bir soruşturma yürütüldüğü kaydedilen yazıda, ABD makamlarından Gülen'in Türkiye'ye iade edilmesi için başvuru yapılacağı kaydedildi. 

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında Suçluların Geri Verilmesi ve Ceza İşleri'nde karşılıklı yardım anlaşmasının 10. Maddesi uyarınca geçici olarak tutuklanması talep edildi.

ERDOĞAN'IN ÇAĞRISIYLA GÖRÜŞMELER BAŞLAMIŞTI

15 Temmuz'da düzenlenen darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'ya "Pensilvanya’daki bu zatı artık Türkiye’ye teslim edin" çağrısı yapmasıyla başlayan görüşmeler sürüyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, dört ABD'li uzmanın Gülen'in iadesi hakkında görüşmek için 22 Ağustos'ta Türkiye'ye geleceğini açıklamasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Fethullah Gülen'in "tedbiren" tutuklanması için ABD'ye başvurdu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler