YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcılık, soruşturmayı başlattı
Başsavcılık, soruşturmayı başlattı
12 Ağustos 2009 12:51
Ertosun'un, ''dinlenildiği ve takip edildiği'' iddiaları üzerine yaptığı suç duyurusu üzerine başsavcılık soruşturma başlattı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Üyesi Ali Suat Ertosun'un, ''dinlenildiği ve takip edildiği'' iddialarının araştırılması ve sorumluların cezalandırılması istemiyle yaptığı suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.


Edinilen bilgiye göre, başsavcılık, Ertosun'un suç duyurusu dilekçesini işleme koydu. Soruşturma ''Basın Suçları Soruşturma Bürosu'' tarafından yürütülecek.


''Özel hayatı ve özel hayatının gizliliğinin ihlal edildiği'' gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğunu belirten Ertosun, HSYK'nın yaz kararnamesi çalışmaları sırasında basında yer alan fotoğrafların, dinlenildiği ve takip edildiği şüphelerini güçlendirdiğini, fotoğrafta birlikte görüldüğü kişilerin de dinlenilip dinlenmediğinin ve takip edilip edilmediğinin tespit edilmesini istemişti.


Dinleme ve takibin hakim kararına dayanması gerektiğini ifade eden Ertosun, ''Şayet böyle bir şey yoksa, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 133, 134, 135, 136. ve 137. maddeleri ile 'özel hayatın gizliliği ve korunmasını' düzenleyen Anayasa'nın 20. maddesine muhalefet edildiğini'' kaydetmişti.


Ertosun, yapılacak soruşturma sonucunda, dinlenildiği ve takip edildiğinin tespit edilmesi halinde, bu eylemleri gerçekleştirenlerin kimler olduğunun, bu kişiler devlet görevlileri ise mahkeme kararları olup olmadığının belirlenmesini talep etmişti.


Ali Suat Ertosun, belirlecek kişilerin TCK'nın ilgili maddeleri gereğince cezalandırılmalarını istemişti.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler