YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcılık: KPSS sorularının sızdırılması FETÖ'nün eylemi
KPSS sorularının sızdırılması soruşturmasına dair iddianamede, FETÖ/PDY'nin ÖSYM ve kurum sınavlarının sorularını önceden elde ettiği, bunun cumhuriyet ve topluma yönelik bir eylem olduğu kaydedildi.
Başsavcılık: KPSS sorularının sızdırılması FETÖ'nün eylemi
11 Aralık 2015 / 16:31 Güncelleme: 11 Aralık 2015 / 16:39

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS'de Eğitim Bilimleri, Genel Kültür ve Genel Yetenek alanlarından oluşan sınav sorularının sızdırılmasına ilişkin soruşturmayı tamamlayarak, 230 şüpheli hakkında iddianame hazırladı. İddianamede, 272 kişi şikayetçi, ÖSYM ve Maliye Bakanlığı ise mağdur olarak yer aldı. 

Başsavcılığın konuya ilişkin yazılı açıklamasına göre, dosyada YÖK Denetleme Kurulu, Jandarma Kriminal, Emniyet Bilişim Uzmanlığı, TÜBİTAK, MASAK, ÖSYM, SGK, Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı, Kredi ve Yurtlar Kurumundan alınan raporlar, yazılar, müşteki ve tanık beyanları, bir kısım şüpheli ikrarı, matematik ile ölçme ve değerlendirme uzmanı bilirkişilerin raporları ve HTS/baz analiz çalışması raporu ve şeması gibi deliller bulunduğu ifade edildi.

Net sayısı fazla olan şüphelilerin büyük çoğunluğunun aynı dershane, okul ve şirket çalışanları olduğu bildirilen açıklamada, aynı zamanda şüphelilerin eşleri, kardeşleri, amcaları ve dayılarının da aralarında bulunduğu akrabaları ile ev, iş, okul ve dershane arkadaşlarının yüksek başarı gösterdiklerine dikkat çekildi.

Açıklamada, ÖSYM'nin ve kurumların yaptığı tüm sınav sorularını önceden elde ettiğine dair deliller bulunan Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) örgütünün örgütünün bu faaliyetinin cumhuriyet ve topluma yönelik bir eylem olduğu belirtildi.

Açıklamada, soruşturmanın, diğer şüpheliler yönünden devam ettiği bildirildi. 

Bu arada, soruşturma sırasında hayatını kaybeden Galip Demirel hakkında takipsizlik kararı verildiği öğrenildi.

 

AA

 // ?
TIPTA UZMANLIK SINAVIYLA, ...LİSELER SINAVLARIYLA, YURT DIŞINA GİDEBİLMEK İÇİN YDS ÜDS KPDS SINAVLARIYLA YERLEŞTİKLERİ YERLER KEMİKLEŞTİ ARTIK ÇÖMEZLERİNE YOL AÇIYORLAR HADİ ALAYINIZA GEÇMİŞ OLSUN....
11 Aralık 2015 18:37
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler