YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcıdan yeni operasyon
Başsavcıdan yeni operasyon
04 Temmuz 2010 14:02
Erzurum'da uygulanmak istenen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı"na ilişkin yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten özel yetkili cumhuriyet Başsavcısı Taner Aksakal'ın, bazı sivil ve askeri mekanlarda operasyon yaptı.

Erzurum Özel Yetkili Başsavcı Vekili Taner Aksakal'ın, Erzincan'da uygulanmak istenen 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'na ilişkin yürüttüğü soruşturma kapsamında yeni bir operasyon yaptığı öğrenildi.

Aksakal'ın soruşturma kapsamında Erzincan'da aralarında Atatürkçü Düşünce Derneği'nin de bulunduğu bazı sivil ve askerî mekânlarda arama yaptığı belirtildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nden alınan arama kararı doğrultusunda yapılan aramalarda, Erzincan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri görev aldı. Erzincan Atatürkçü Düşünce Derneği'nin yanı sıra Dernek Başkanı H.B. ile oğlu Ç.B.'nin ev ve işyelerinin de arandığı iddia edildi. Ayrıca soruşturma kapsamında Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in eski avukatı H.S.'nin bürosu ile İl Jandarma Komutanlığı'nda görevli bir binbaşının, Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görevli 3 başçavuşun, merkez komutanlığında görevli bir albayın ev ve çalışma ofislerinin de arandığı öğrenildi. Avukat H.S.'nin bürosunda yapılan aramalarda Erzincan Baro Başkanı Can Tekin de yer aldı. Askerî kurumlarda yapılan aramalara polisin katılmadığı öğrenildi. Gizli tutulan soruşturma kapsamında herhangi bir gözaltı olmazken aramalar sırasında bazı bilgisayarlara ve dokümanlara el konuldu.

Evi ve işyeri aranan ADD Erzincan Şube Başkanı H.B. daha önce de Erzincan'da yaptığı bir basın açıklamasıyla gündeme gelmişti. 10 Mart 2010 tarihindeki açıklamasında Erzincan Ergenekon davasını yürüten savcıları hedef alan ADD Başkanı, "Eğer insanları sokaklara dökersek, zap tetmek kolay olmayacaktır. Basın açıklaması bir siyasi partide veya cem evinde yapılmış olsaydı insanları kontrol etmek kolay olmayacaktı. Bu ülkede kimsenin burnunun kanamasını istemiyoruz." demişti.
Cihan

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler