YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başsavcı özel yetkiyi çiğnedi
İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in, emniyet ve polise gönderdiği yazı ile Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların yetkilerini tırpanlamasına tepki gösteren hukukçular "Başsavcı sadece soruşturma hakkında bilgi alabilir" görüşünde birleştiler
Başsavcı özel yetkiyi çiğnedi
02 Mart 2010 / 08:01 Güncelleme: 02 Mart 2010 / 08:02

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Engin'in Balyoz Darbe Planı'yla ilgili soruşturmada, orgenerallerin de içinde bulunduğu 49 kişinin gözaltına alınmasından 5 gün sonra polis ve askere savcıların yetkilerini kısıtlayıcı yazı göndermesini hukukçular yetki aşımı olarak yorumladı. İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü ve Merkez Komutanlığı'na 27 Şubat'ta 'gizli ve ivedi' ibareli talimat gönderen Engin'in, "Balyoz soruşturmasını yürüten savcıların talimatlarında başsavcıvekillerinin imzası yoksa, iade edin" uyarısı yapmasına tepki gösteren hukukçular, "Talimat Anayasa aykırı. Başsavcılar, HSYK tarafından görevlendirilen özel yetkili savcıları denetleyemez. Soruşturmaya gölge düştü" dedi.

SADECE BİLGİ ALABİLİR

Engin'in Balyoz soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile Cumhuriyet Savcıları Ali Haydar ve Mehmet Berç'in yetkilerini kısıtlayan talimatının Anayasa'nın 138. maddesine aykırı olduğunu söyleyen eski Cumhuriyet Savcısı Gültekin Avcı, "Savcılar yürüttükleri soruşturmada bağımsızdır. Gözaltı, yakalama, tutuklama ve sevk yetkisini kendi inisiyatiflerine göre bağımsız bir şekilde kullanılır" dedi. Başsavcıların soruşturmanın safahatı hakkında sadece bilgi isteyebileceğini söyleyen Avcı, "Engin, bu şekilde savcılarının yetkilerini kaldırıyor. Gözaltının, tutuklamaya sevkin başsavcı tarafından bir denetime tutulması söz konusu değildir. Dolayısıyla başsavcının veya vekilinin savcılarının yetkilerinin bağımsız şekilde kullanmalarını etkileyecek bir şekilde müdahalesi hukuksuzdur" dedi.

SAVCININ İTİBARI İKİ PARALIK OLUR

Başsavcı Engin'in polis ve askere gönderdiği talimatın soruşturmayı vesayet altına almak olduğunu söyleyen emekli Cumhuriyet savcısı Sacit Kayasu ise "Başsavcı yapılan işlemlerden haberdar olmak için böyle bir yol seçebilir, ama bunu yazılan müzakerelerin iptali anlamına gelecek şekilde kullanması yakışık almaz. Başsavcının buna yetkisi yoktur. Bu hem teamüllere aykırı hem de savcının itibarını iki paralık eder" dedi.

DENETLEME YETKİSİ YOK

Demokrat Yargı Birliği Eşbaşkanı hukukçu Dr. Gazi Ertekin de özel yetkili Cumhuriyet savcılarının HSYK tarafından yetkilendirildiklerini hatırlatarak "Başsavcı Engin'in özel yetkili cumhuriyet savcılarını denetleme yetkisi yoktur. Bu talimat yürütülmekte olan bir soruşturmaya müdahale olarak algılanabilir" dedi. Özel yetkili savcıların doğrudan HSYK tarafından görevlendirildiğini hatırlatan emekli Başsavcı Reşat Petek de şöyle konuştu: "Böyle olunca başsavcının böyle bir tamim yayınlaması kanunlara uygun değildir. Başsavcının talimatı ise yargı mensupları arasında bir uyuşmazlık olduğu anlamında yorumlanabilir."

 

Yeni Şafak

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler