YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsüne kadınlar sahip çıksın
Başörtüsüne kadınlar sahip çıksın
24 Ekim 2010 07:51
Kadınların kendi aralarındaki eşitsizliği gidermesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Genç kızları, kıyafetine göre üniversiteden mahrum bırakmak ilkel bir tutum” dedi...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Conrad Otel’de düzenlenen ‘Kadının Güçlendirilmesi ve Beşeri Güvenliğin İnşası’ konulu Küresel Eylem İçin Parlamenterler 32. Yıllık Forumu’nda konuştu:

BAŞÖRTÜSÜ: Kadın erkek ayrımcılığında, özellikle kadınların kendi arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmek istiyorum. Bakıyorum ki kılık kıyafetinden dolayı eğitim özgürlüğünü kaybetmiş hanım kızlarımızın hakkını başı örtülü olmayan hanımlar,  savunmuyor. Şimdi, bu adil bir yaklaşım tarzı mı? Önce buradan işe başlamamız gerekir. Genç kızları kıyafetlerinden dolayı üniversiteden mahrum bırakmak ilkel bir tutum.

CÜBBENİ ÇIKAR:  (Yargıtay Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya) TBMM’nin üzerinde kendisini görme gayreti içinde olanlar var. Eğer kendini o seviyede görmek istiyorsan, çıkar cübbeni gel siyaset meydanında bu mücadeleye gir. Ortada milletin takdirine, milletin teveccühüne ciddi bir hazımsızlık var. CHP, bu tavır karşısında ne yazık ki yine statükodan yana tavır almıştır.

HOROZU ÇOK OLAN KÖY: (Başöörtüsü sorunu ve 29 Ekim resepsiyonu) Genel başkan bir tarafa çekiyor, milletvekilleri grup başkan vekilleri bir tarafa. Horozu çok olan köyün sabahı geç olur. CHP’de davul kimin boynunda tokmak kimin elinde açıkçası görmekte zorlanıyoruz.

PROVOKASYONLAR: 28 şubatta yaşadık. Bu iktidarımız döneminde çeşitli şekillerde yaşadık. Bir takım sahte hocaları kullandılar. Çetelerle bir takım oyunlar sahnelendi. Şimdi bu günlerde de benzeri kirli oyunlar tekrar tezgaha sürülmek isteniyor. İlkokullardan çekilen fotoğraflar provokasyon aracı olarak kullanılıyor.

CHP’ye ‘yaz öyle ver’ teklifi

• Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Ankara’da katıldığı bir açılışta CHP’nin başörtüsü sorununun çözümüne bakışını değerlendirdi. Çiçek, “12 Eylül’den önceydi. Açıklama da ‘ben başörtüsünü çözerim’ idi. Bu konunun önünde, arkasında başka şeyler yoktu. Anlaşılıyor ki parti içerisinde bazı sıkıntılar var. O konuyu yokuşa sürmek için bu defa ‘YÖK’ denildi. Dokunulmazlık ve başka şeyler söylendi. Bunlar sorunu çözmek için değil, tehir için söylenen şeylerdir. CHP’den bu safhada beklediğimiz, ne diyorsa bunu yazılı metin olarak versin, biz de bunu görelim. Aksi halde, buz üstüne yazı yazmış gibi oluyor” dedi.

İki ‘arkadaş’ liderin ayrıntılı görüşmesi

• Başbakan Erdoğan’ın Atina ziyaretine geniş yer veren Yunan basını, “Beş ay içerisinde ikinci kez bir araya gelen Türkiye ve Yunanistan başbakanlarının sıcak bir atmosferde gerçekleştirdikleri görüşmede, iki ülke ilişkilerinin tüm boyutlarının ayrıntılarıyla ele alındığını” yazdı.

GENİŞ ÇAPTA İŞBİRLİĞİ

Ethnos: Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu ve Erdoğan, Türk-Yunan ilişkileriyle ilgili tüm konuları görüştü. Türk-Yunan ilişkilerindeki ciddi sorunların çözümüne yardımcı olduğu düşüncesiyle ikili ve bölgesel konularda geniş çapta işbirliği ortaya koymaya çaba gösterildi.

• Kathimerini: Yasadışı göçmen konusunda ortak mücadele. İki ülke başbakanları tüm alanlarda ikili işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda anlaşmaya vardı. Erdoğan ile Papandreu konuşmalarında birbirlerine ‘Arkadaşım’ diye hitap etti. Sıcak bir atmosferde biraraya gelen iki başbakanın görüşmesinde, ikili ilişkilerin tüm boyutları ve iki ülkeyi ilgilendiren Ege ile Kıbrıs’tan, dini özgürlükler, Patrikhane’nin çalışmalarına ve kaçak göçmen konusuna kadar hassas konular ayrıntılarıyla ele alındı.

ÇÖZÜMDE KARARLILIK

• To Vima: Büyük gülücükler, mini anlaşmalar. Erdoğan-Papandreu görüşmesinde, Yunanistan’da kasımda yapılacak yerel seçimler öncesinde, daha çok güncel konuları kapsayan konularda işbirliğinin güçlendirilmesi kararlaştırıldı. Türk-Yunan ilişkilerinde geçici olarak vites düşürüldü.

• Elefterotipia: Türkiye ile Yunanistan arasında sürdürülen kıta sahası ile ilgili istikşafi görüşmelerin hızlandırılması konusunda kararlılık dile getirildi.

• Ta Nea: İki ülke başbakanları olumlu bir atmosferde bir araya geldi ve görüşmede, Ege konusunda olduğu kadar, tüm bölgenin barışı için ilerleme niyetlerini ortaya koydular.  (Star)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler