YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsü ön şart değildir!
Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu da türban tartışmalarına katıldı...
Başörtüsü ön şart değildir!
19 Ekim 2010 / 08:41 Güncelleme: 19 Ekim 2010 / 08:42

Siyasiler arasında türban nedeniyle tartışma sürerken bir açıklama da Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu’ndan geldi. Bardakoğlu NTV’de katıldığı bir programda başörtüsünün bir özgürlük sorunu olduğunu söyledi:

ÖRTÜLMELİ: “Başörtüsü sorusunun din ile irtibatını görmemek için dini bilmemek ve Türkiye’de yaşamıyor olmak gerek. 14 asırdır kadınlar dini vecibe gördükleri için başlarını örtmüşlerdir. Kurumumuz da her dönemde ‘başörtüsü örtülmeli’ demiştir. Para veya baskı ile başörtüsü takılıyor demek yanlıştır. Bu tür yorumlar bizi üzmektedir. Tüm dünyada milyonlarca kadın başörtüsü takmaktayken bunun baskı ya da para ile yapıldığı söylenmemeli.

ÖRTSE DE ÖRTMESE DE: Başörtüsü dini bir vecibedir, bir kadının başörtüsünü takması Müslümanlığın ön şartı değildir. Bir kadın başını örtse de örtmese de kendisinin Müslüman olduğunu söylüyorsa Müslümandır. Başörtüsü konusunu ve kadınların başlarını açmasını, Türk kadınlarının modernleşmesi olarak görmemek lazım. Bu görüş son derece yanlıştır. Başörtüsü laiklikle karşı karşıya getirilmemelidir. Pozitivist bir laiklik Türkiye için yanlıştır. Bunun en büyük zararı laiklik kavramına olmuştur. Sınırlayıcı laiklik ile başörtüsünü engellemeye çalışırsak, laikliğe haksızlık yapmış oluruz. Başörtüsünün dini konusunu açıklamaya yetkili kurum Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Bu sorun laiklik ve modernite olarak ele almak son derece yanlıştır. Geçmişte kimse kimsenin dindarlığına karışmazdı. Artık daha iyi bir noktadayız zira sorun özgürlük olarak algılanıyor. Özgürlükten korkmamak ve birbirimizin özgürlüklerine saygı duymamız gerek. (Vatan)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler