YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtüsü için çirkin yazı!
New York Times, “Başörtüsü yasağının kaldırılması, demokrasinin bir işareti olarak görülmemeli, laik cumhuriyete karşı sinsi adım” şeklinde çirkin bir yazı kaleme aldı.
Başörtüsü için çirkin yazı!
16 Ekim 2013 / 09:38 Güncelleme: 16 Ekim 2013 / 09:37

Geçen haftalarda Başbakan tarafından açıklanan yeni “Demokratikleşme Paketi”nin Batılı medyada en çok öne çıkan unsurlarından kamu sektöründe başörtüsü yasağının kaldırılması konusunda farklı değerlendirmeler sürüyor.

“Yasağın kalkması demokrasi işareti değil”

New York Times gazetesinin Demokratikleşme Paketi’nin ayrıntılarını duyurması üzerine gazeteye bir mektup yazan, Türkiye’de yıllarca araştırmalar yapmış olan Stanford Üniversitesi Emeritus Antropoloji Profesörü Carol Delaney, “başörtüsü yasağının kaldırılması, demokrasinin bir işareti olarak görülmemeli” görüşünü savundu.

“Laik cumhuriyete karşı sinsi adım”

Delaney, karar için “İslami devlete doğru ve Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan laik cumhuriyete karşı yeni sinsi bir adım” iddiasını dile getirdiği mektubunda şu iddiaları da öne sürdü:

“Buna ek olarak da bu adım, ülkedeki kadın haklarını teşvik etmek yerine zayıflatıyor. Türkiye’de İslami başörtüsü kullanmak ABD’den oldukça farklı bir şeydir ve Amerikan vatandaşları ve politikacıları, o kadar kolay aldatılmamalıdır.”


STAR

17:50
 // BOYNUZ KULAĞI AŞMIŞ
Hay sizin de, laik cumhurriyetinizin de, zürriyetinizin de diyesi geliyor ama, küfürbaz ağzı bozuk kemalist olmayayım diyorum. Ama bazılarına anlayacağı dilden konuşmak vacip oldu! Türkiyedeki ulusalcı kemalist yobazların, içerde yazdıramadıklarını, ısmarlama yoluyla, kefere dostlarına yazdırmasıdır....
16 Ekim 2013 17:50
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler