YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtülüye eğitim özgürlüğü laikliğe aykırı kabul
Başörtülüye eğitim özgürlüğü laikliğe aykırı kabul
Başörtülüye eğitim özgürlüğü laikliğe aykırı kabul
14 Mart 2008 / 18:29 Güncelleme: 14 Mart 2008 / 00:00


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği iddiasıyla AK Parti'nin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. AK Parti'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianame, akşam saatlerinde Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderdi. İddianamede, AK Parti'nin 'laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği' savunuluyor.


Bundan sonraki aşamada Anayasa Mahkemesi, iddianameyle ilgili ön incelemeyi yapacak, herhangi bir eksiklik tespit edilmez ve iddianamenin kabulüne karar verilirse ön savunmasını yapması için iddianame AK Parti'ye gönderilecek. Parti yasal olarak 1 ay içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Ek süre talebinde bulunulursa bunu da Anayasa Mahkemesi değerlendirecek. Ön savunmanın Anayasa Mahkemesine verilmesinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü bildirecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının esas hakkındaki görüşü AK Parti'ye gönderilecek.


AK PARTİ SÖZLÜ SAVUNMA YAPACAK


Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, AK Parti yetkilileri de sözlü savunma yapacak. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı AK Parti ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar. Anayasa'ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatmakararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.


BAŞÖRTÜSÜ DÜZENLEMESİNE KARŞI ÇIKMIŞTI


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, "türban yasağının kaldırılmasının üniversiteleri cemaatçi, ırkçı, ayrılıkçı güçlerin laik ve üniter yapıya aykırı faaliyetlerinin alanı haline getireceğini" iddia etmiş ve başörtüsü düzenlemesine karşı çıkmıştı.


Yalçınkaya, 'Cumhuriyet'in temel ilkelerini, 85 yıllık kazanımlarını yok saymak, özgürlüğü çağdaşlaşma yerine dini esaslar çerçevesinde ele alarak etnik gruplara, mezheplere, ırkçılara haklar vermek olarak görmenin ve tartışmanın ülkeye yarar getirmeyeceği halkı önce bilinçlendirmeye, ayrıştırmaya sonra da çatışmaya götüreceği açıktır' açıklamasında bulunmuştu.


BAŞÖRTÜSÜNÜ ÖZGÜRLÜK KABUL ETMEMİŞTİ


Başsavcı yaptığı açıklamada şu görüşlere yer vermişti:


"Eğitim ve öğretim kurumlarında bazı giysilerin kullanılmasının özgürlük sayılıp, özgürlükler içine alınmasının mezheplerin, cemaatlerin ırkçı örgütlerin ayrılıkçı güçlerin sembollerini rahatça kullanacakları, yayacakları, eğitim görenleri örgütleyerek huzursuzluğa, saflara ayıracağı, eğitim ve öğretim kurumlarının yukarıda sayılan etkin örgütlerin alanı haline getireceği, laik ve üniter yapıya aykırı bir faaliyet alanına dönüştüreceği Yüce milletimiz ve ülke ile milletin koruyucusu olan yasalar önünde sorumluluğun anayasa ve yasalar gereği bu yönde beyan ve faaliyetlerde bulunan siyasi partilere ait olacağı gözden kaçırılmamalıdır."


TÜM AK PARTİ YÖNETİCİLERİNE YASAK İSTENİYOR


İddianamede, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan dahil tüm AK Parti yöneticilerine 5 yıllık siyaset yasağı istendiği belirtiliyor. İddianame 17 klasörden oluşuyor.


ERDOĞAN HUKUKÇU VEKİLLERLE TOPLANDI


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın partisi hakkında açtığı kapatma davasını kurmayları ve bakanlarıyla yaptığı toplantı sırasında aldı. Başbakan Erdoğan, partisinin MKYK toplantısının bitinde, genel merkez yöneticileri ve bazı bakanlarla sosyal güvenlik yasa tasarısı ile ilgili çalışanların yaptığı eylemi değerlendirmek üzere biraraya geldi.


Bu toplantının başlamasından kısa bir süre sonra Yargıtay'ın AK Parti hakkındaki kapatma istemli dava haberini öğrendi. Yargıtay'ın kararı AK Parti genel merkezinde de şok etkisi yarattı. Haberi alan Erdoğan hukukçu kurmaylarıyla gelişmeleri değerlendiriyor.


İlk tepki Abdullah Gül'den geldi


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili olarak Dakar'da gazetecilerin sorularını cevaplandırdı: Gül'ün cevabı kısa oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, AK Parti hakkında açılan kapatma davasını değerlendirirken, "Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisiyle ilgili bu talebin, Türkiye'ye ne kazandıracağını, ne kaybettireceğini düşünmek lazım" dedi.


Gül, 11. İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Zirvesi için bulunduğu Senegal'in başkenti Dakar'da, gazetecilerin AK Parti hakkındaki kapatma davasına ilişkin soruları üzerine şunları söyledi:


"Ben Türkiye'nin birliğini, bütünlüğünü temsil ediyorum. Türkiye'nin kısa, orta ve uzun vadeli çıkarlarını düşünürüm. Meclis'te bu kadar çoğunluğu olan bir iktidar partisiyle ilgili yapılan bu taleplerin Türkiye'ye ne kazandıracağını, ne kaybettireceğini düşünmek lazım. Bütün bunların neticelerini düşünmek lazım. Bunların çok iyi düşünülmesi lazım. Benim bakış tarzım sadece budur."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler