YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“Başörtülü rektör de dekan da olacak”
Uluslararası Balkan Konferansı’na katılmak üzere Bosna Hersek’e giden YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, burada yaptığı açıklamada, “Başörtülü öğretim üyeleri, bölüm başkanları, dekan ve rektörler de elbette olacak” dedi.
“Başörtülü rektör de dekan da olacak”
12 Ekim 2013 / 17:47 Güncelleme: 12 Ekim 2013 / 19:00

Demokratikleşme paketini değerlendiren ve öğretim üyelerinin özlük hakları ile ilgili soruları cevaplayan Çetinsaya, “Demokratikleşme paketi kapsamında kamuda başörtüsü yasağının kalkmasıyla birlikte üniversitelerde başörtülü bölüm başkanı, dekan ya da rektör görülebilecek mi?” yönündeki soru üzerine “Tabii ki görülebilecek. Yalnız burada bir noktanın altını çizmek isterim.

Zaten öğrenciler açısından bakıldığında, yani öğrenim hürriyeti, eğitim hürriyeti anlamında bakıldığında, başörtüsü sorunu çözülmüştü. Öğrencilerimiz, son 4-5 yıllık dönemde, rahatlıkla bu kılık kıyafet hürriyetinden faydalanıyorlardı. Son demokratikleşme paketi ile dikkat ederseniz, öğretim üyeleri bakımından, kamuda çalışan memurlar bakımından bir adım atıldı. Bunu da takdirle karşılıyorum” dedi.

Prof. Dr. Çetinsaya, “kamuda başörtüsü serbestliğinin getirilmesiyle birlikte başörtülü öğretim üyelerinin üniversitede çalışmaya başlayıp başlamadığına” dair soruyu “Benim elimde şu anda somut bir bilgi yok. Zaten birçok vakıf üniversitesinde kılık kıyafet hürriyeti var. Aynı şekilde, bu paket sonrasında, kamu kurumlarında da ki devlet üniversitelerimiz de kamu kurumudur, bu manada aynı şekilde bu serbestlik başlayacaktır” şeklinde cevapladı. Çetinsaya, başörtüsü nedeniyle üniversitelerden ayrılmak zorunda kalan öğretim üyeleri için birtakım çalışmalar yapıldığını da söyledi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya, “Türkiye’nin, Türk siyasi hayatının, Türk toplumsal hayatının en karanlık sayfalarından biri olarak görüyorum bu başörtüsü zulmünü. O bakımdan, bir daha hiç hatırlamamacasına, bu konuyu maziye gömebiliriz. Bizler, jenerasyon olarak, 20. yüzyılın ürünleriyiz, tek tipleştirmenin ürünleriyiz. Ama 21. yüzyıl başka bir yüzyıl. İnsanların, farklı kimliklerinin yaşanabildiği bir dönemdeyiz. Önümüzdeki haftalarda, önümüzdeki aylar içerisinde özlük haklarıyla ilgili, bütün öğretim elemanlarımızı, yükseköğretim camiasını sevindirecek, Türkiye’nin yarınları için önemli bir merhale kat edecek bir gelişme yaşanacaktır. Sayın Başbakanımız, bu konuda çalışma yapılması için ilgililere talimat verdiler. Bu, bizim için çok sevindirici bir gelişme. Düzenlemenin, herkesi memnun etmesini bütün kalbimle bekliyor ve umuyorum” diye konuştu.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler