YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Başörtülü muhabiri AP'ye sokmadılar!
AP Basın Bürosu yetkilileri, Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın temaslarını takip etmek için Strazburg'da bulunan AA muhabirine "başını açmadan akreditasyon kartı verilemeyeceğini" söyledi.
Başörtülü muhabiri AP'ye sokmadılar!
21 Ocak 2016 / 02:34 Güncelleme: 21 Ocak 2016 / 10:44

Avrupa Parlamentosu (AP), Anadolu Ajansı'nda (AA) çalışan başörtülü muhabirden "başı açık fotoğraf çektirmesini" istedi.

Muhabirin, daha önce birçok kez AP'de ve Avrupa Konseyi'ndeki oturumları izlemek için akreditasyon yaptırdığını ve böyle bir uygulamayla karşılaşmadığını belirtmesi üzerine basın akreditasyonlarını veren görevli, "O halde başka kapıdan girmeyi deneyin, başınız açık fotoğrafınızı çekmeden size kart veremem" ifadelerini kullandı.

AA muhabiri ve görevli arasındaki tartışmayı görüntülemek isteyen TRT Haber kameramanına da bir güvenlik görevlisi müdahale ederek kameramanın çektiği görüntüleri zorla sildirdi.

Güvenlik görevlisi, diğer Türk basın mensuplarının da içeri girişine izin vermeyerek TRT Haber kameramanını, akreditasyon kartını elinden almakla tehdit etti.

AA muhabirinin, ısrarla uygulamanın yasal dayanağını sorması üzerine basın girişine gelen sorumlu bir protokol görevlisi durumun yanlış anlaşıldığını, muhabirin başörtüsünü "biraz geriye çekerek" fotoğraf çektirebileceğini, bu şekilde muhabirin akreditasyon almasında bir sorun olmayacağını söyledi.

Muhabir, yaklaşık yarım saat süren olayın ardından fotoğraf çektirerek görüşmeleri izleyebildi.

Avrupa Parlamentosu veya Avrupa Konseyi'nde başörtüsüne ilişkin böyle bir düzenlemenin olmadığı, AA muhabirinin Türkiye'nin Strazburg Daimi Temsilciliği'nden aldığı bilgilerle de doğrulandı.


AA

 // İsmail Hakkı KOÇAK
Bizdeki atalarından öğrenmişlerdir. Lakin bizde kaybettiler. Bu haber Avrupa'nın da İslam ile müşerref olacağının habercisidir inşallah....
21 Ocak 2016 06:32
Avrupa denilen zillet
 // Murtaza
Avrupayı iyi tanımak gerek, bunlar din düşmanı, hala Avrupa diye peşinden koşturuyoruz, yıllarca ve hala bizi sömüren ve köleleştiren bu şerefsizler değilmi, yazık....
21 Ocak 2016 00:28
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler